Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie. Krótki poradnik sadzenia

Aby drzewa i krzewy rosły w ogrodzie dobrze, przede wszystkim należy je prawidłowo posadzić. Podpowiadamy, jak sadzić drzewa i krzewy, aby przyjęły się w ogrodzie i dobrze rosły. Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie. Poradnik

Kupując drzewa i krzewy do posadzenia w ogrodzie, wybieraj egzemplarze bez uszkodzeń, których kora nie ma przebarwień i się nie łuszczy. Drzewa i krzewy w pojemnikach powinny mieć liście intensywnej barwy, bez plam, dziur i nalotu. Należy zwrócić uwagę, czy ziemia, w której rosną, nie jest sucha, a z otworów w dnie nie wystaje kłębowisko korzeni (gorzej się przyjmują).
Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami do chwili sprzedaży powinny być przysypane wilgotną ziemią lub torfem (można je niekiedy kupić bezpośrednio w szkółce). Na czas transportu należy je zabezpieczyć, żeby nie przeschły. W sklepach zwykle oferuje się rośliny z korzeniami zabezpieczonymi torfem owiniętym jutową tkaniną. Należy sprawdzić, czy tkanina zabezpieczająca korzenie nie jest sucha.

Sadzenie drzew i krzewów: kiedy sadzić

Większość drzew i krzewów ozdobnych jest sprzedawana w pojemnikach. Takie rośliny można sadzić przez cały okres wzrostu. Natomiast rośliny przeznaczone na żywopłoty oraz drzewka owocowe bywają sprzedawane z odkrytymi korzeniami. Można je sadzić w stanie bezlistnym (czyli jesienią albo wczesną wiosną). Należy je posadzić zaraz po przywiezieniu do ogrodu (nie wolno dopuścić do tego, by przeschły ich korzenie). Jeśli nie jest to możliwe, rośliny trzeba zadołować. W tym celu w ocienionym miejscu należy wykopać dół, ułożyć w nim rośliny i obsypać je wilgotną ziemią do jednej trzeciej wysokości.

Kupując drzewa i krzewy, wybieraj takie bez uszkodzeń, których kora nie ma przebarwień i się nie łuszczy. Rośliny w pojemnikach powinny mieć liście intensywnej barwy, bez plam, dziur i nalotu. Należy zwrócić uwagę, czy ziemia, w której rosną, nie jest sucha, a z otworów w dnie nie wystaje kłębowisko korzeni (gorzej się przyjmują).
Rośliny z odkrytymi korzeniami do chwili sprzedaży powinny być przysypane wilgotną ziemią lub torfem (można je niekiedy kupić bezpośrednio w szkółce). Na czas transportu należy je zabezpieczyć, żeby nie przeschły. W sklepach zwykle oferuje się rośliny z korzeniami zabezpieczonymi torfem owiniętym jutową tkaniną. Należy sprawdzić, czy tkanina zabezpieczająca korzenie nie jest sucha.

Sadzenie drzew i krzewów: jak gęsto sadzić

Częstym błędem jest sadzenie roślin zbyt gęsto. To może sprawić, że te o większej sile wzrostu zdominują i przysłonią mniejsze i bardziej delikatne. Wtedy konieczne stanie się przesadzenie części roślin (co w przypadku drzew i krzewów jest dość kłopotliwe) albo ich wykarczowanie.
W małych ogrodach nie ma miejsca na duże drzewa. Najlepiej sadzić takie, które dorastają do 6-8 m, albo liczyć się z tym, że trzeba będzie regularnie przycinać ich gałęzie.

Przygotowanie gleby do sadzenia drzew i krzewów

Gleba, w której planujemy posadzić drzewa lub krzewy, powinna być odchwaszczona i przekopana na szerokość dwukrotnie większą od bryły korzeniowej, najlepiej na głębokość dwóch szpadli (glebę należy tak przekopać, by jej dolna jałowa warstwa pozostała na spodzie).
Do ziemi warto dodać kompostu (jeżeli nie była ona dawno uprawiana i jest nieurodzajna, trzeba wymieszać kompost z ziemią w proporcji 1:1) oraz nawozów mineralnych (na przykład Azofoski w ilości 10 g/m²).
W tak przygotowanym podłożu dobrze rośnie większość roślin. Jedynie rośliny wrzosowate (azalie, kalmie, pierisy, różaneczniki, wrzosy i wrzośce) muszą rosnąć w kwaśnym podłożu. Można je kupić w sklepach ogrodniczych lub zrobić samemu, mieszając równe ilości kwaśnego torfu, przekompostowanej kory i ziemi liściowej (zamiast niej można użyć kompostu lub żyznej ziemi).

Sadzenie drzew i krzewów krok po kroku

  • Na dno dołu przygotowanego pod drzewo lub krzew należy nasypać żyznej gleby i umieścić na niej roślinę wyjętą z doniczki, uważając, by spomiędzy jej korzeni nie osypała się ziemia.
  • Roślinom sadzonym z odkrytymi korzeniami należy przyciąć zbyt długie i uszkodzone korzenie, a następnie rozprostować je i rozłożyć na żyznej glebie w dołku.
  • Następnie roślinę obsypuje się żyzną ziemią i ubija ją, a wokół jej pnia formuje się zagłębienie i wypełnia je wodą.
  • Solidne podlanie tuż po posadzeniu jest bardzo ważne; mokra gleba dokładnie oblepia korzenie i roślina lepiej się przyjmuje.
  • Należy pamiętać o tym, by drzewka przywiązać do palików.

Rośliny sadzone jesienią trzeba zabezpieczyć przez mrozem, obsypując je kopczykami ziemi. Dodatkowo można je okryć liśćmi albo świerkowymi gałązkami. Wiosną, kiedy ziemia rozmarznie, należy rozgarnąć kopczyki (warto ponownie uformować zagłębienie, w którym będzie się gromadziła woda).

Drzewom i krzewom, które były sadzone z odkrytymi korzeniami, trzeba przyciąć koronę, skracając co najmniej o jedną trzecią wszystkie pędy. Jest to konieczne, ponieważ w czasie sadzenia rośliny zostaje zniszczona część korzeni i tym samym zachwiana równowaga między jej częścią podziemną a nadziemną. Zmniejszenie korony przywraca tę równowagę i sprawia, że roślina lepiej się przyjmuje. Pędy roślin sadzonych z pojemników nie muszą być przycinane, ale można to zrobić, by ukształtować i zagęścić ich korony.

Jak pielęgnować drzewa i krzewy po posadzeniu

W pierwszym roku po posadzeniu roślin nie trzeba nawozić, wystarczy jedynie regularnie je podlewać i odchwaszczać. Na powierzchni ziemi wokół nich dobrze jest rozłożyć ściółkę (na przykład warstwę z przekompostowanej kory grubości 5-8 cm). Zapobiegnie ona intensywnemu parowaniu wody z gleby i ograniczy wzrost chwastów.
W kolejnych latach uprawy większość gatunków wystarczy podlewać tylko w czasie przedłużającej się suszy, szczególnie jeśli wypada ona w czasie kwitnienia. Wiosną należy nawieźć rośliny kompostem albo nawozem mineralnym – najlepiej przeznaczonym dla konkretnej grupy roślin. Nawożenie warto powtórzyć wczesnym latem, zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu preparatu. Należy pamiętać, by ostatnie nawożenie wykonać nie później niż w lipcu. W drugiej połowie lata rośliny szykują się już do zimy i pobudzanie ich do wzrostu może sprawić, że łatwiej przemarzną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
romanowski07
|

Sadziliśmy z żoną nowe krzewy w ogrodzie. Później jakieś tam cebulki ja się na tym średnio znam.. dobrze mieć żonę! :D dostała nowe narzędzia pastel z cellfast ile radości, nie dość że nowe kwiaty to i nowe narzędzia