Paulownia - cesarskie drzewko szczęścia. Uprawa, wymagania, pielęgnacja i zastosowanie paulownii

2021-12-27 9:10

Paulownia to drzewo o efektownych kwiatach i ogromnych liściach. Uznawana jest za jedno z najpiękniejszych liściastych drzew ozdobnych. Już starożytnych Chinach była symbolem powodzenia oraz szczęścia i sadzono ją w cesarskich ogrodach. Jakie wymagania ma paulownia omszona? Paulownia- uprawa.

Paulownia omszona
Autor: GettyImages Paulownia została nazwana drzewkiem szczęścia, ponieważ Chińczycy wierzyli, że posadzenie jej w ogrodzie przynosi dobrobyt

Najczęściej spotykanym i uprawianym gatunkiem jest pochodząca z Chin i innych rejonów Azji paulownia omszona (paulownia cesarska, łac. Paulownia tomenstosa). W Europie jest uprawiana w rejonach o cieplejszym klimacie, głównie jako ozdobne drzewo parkowe. Paulownia jest raczej rzadko spotykanym i mniej znanym drzewem w naszym kraju i w naszym klimacie jej uprawa zalecana jest głównie w cieplejszych rejonach (choć rośnie także w centralnej Polsce), gdzie dorasta zwykle do wysokości około 10 m.

Jak wygląda paulownia?

W sprzyjających warunkach drzewo wytwarza ładną, szeroką, zaokrągloną i nisko osadzoną koronę i osiąga nawet do 20 m wysokości. Największą ozdobą paulowni są jej kwiaty - oryginalne, niezwykle ozdobne, duże i przyjemnie pachnące, pojawiające się w maju - jeszcze przed rozwojem liści, co dodatkowo uwydatnia kwitnienie. Korony kwiatów mają dzwonkowaty kształt i są jasnofioletowe (liliowe) na zewnątrz, a wewnątrz widoczne są dodatkowo żółte smugi. Kwiaty zebrane są (po kilka-kilkanaście sztuk) w wyprostowane, wiechowate kwiatostany, osiągające 30-40 cm. Paulownia zawiązuje pąki kwiatowe już przed zimą, jesienią poprzedniego roku (podobnie jak np. magnolie).

Ukazujące się po rozpoczęciu kwitnienia, osadzone na długich ogonkach liście paulownii są nie mniej dekoracyjne. Uwagę zwraca ich ogromny rozmiar (osiągają nawet 30-40 cm) i ładny sercowaty kształt. Z wierzchu są one ciemnozielone, matowe i omszone, a na spodniej stronie szarawe i filcowate.

Dodatkową, niewątpliwą zaletą paulownii jest jej niezwykle szybki przyrost - młode sadzonki potrafią osiągnąć nawet 2 m wysokości w ciągu sezonu. Starsze, dorosłe drzewa rosną już znacznie wolniej, ale są też bardziej odporne na mróz.

Przeczytaj też:

Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew >>>

Paulownia - wymagania, uprawa, pielęgnacja

Paulownia pochodzi z cieplejszych rejonów Azji o raczej łagodnym klimacie i z tego względu szczególnie młode okazy i ich szybko przyrastające pędy (a także pąki kwiatowe) są narażone na przemarzanie w naszym klimacie. Nie mniej jednak, paulownia jest sadzona w parkach lub w zieleni osiedlowej (głównie na zachodzie i na północnym-zachodzie) w naszym kraju.

  • Podłoże i stanowisko dla paulowni

Drzewo radzi sobie na przeciętnych ogrodowych glebach, ale żyzne i przepuszczalne podłoże będzie dla niej najlepsze. Najistotniejszy jest jednak dobór stanowiska, które powinno być nasłonecznione, ale przede wszystkim zaciszne i osłonięte od silnych (mroźnych) wiatrów, np. przy budynkach.

  • Okrywanie paulowni na zimę

Ponieważ paulownia ma ograniczoną mrozoodporność, warto okrywać młode rośliny przed nadejściem ujemnych temperatur, aby uchronić pąki kwiatowe przed uszkodzeniem. Można używać do tego celu np. białej agrowłókniny, słomy i innych przewiewnych materiałów.

  • Sadzenie i rozmnażanie paulowni

Coraz częściej spotkać można paulownie w sprzedaży, dlatego najkorzystniej jest zakupić ukorzenione w donicach okazy i posadzić wiosną, kiedy minie ryzyko wystąpienia przymrozków.

Paulownia zwykle rozmnażana jest z sadzonek korzeniowych pobieranych od lata do jesieni. Można ją także rozmnażać przez nasiona.

  • Cięcie paulowni

Ze względu na szybki przyrost oraz ogromną powierzchnię liści paulownie uprawia się także tylko dla uzyskania masy zielonej. W takim przypadku nie chodzi o kwitnienie, a szybki przyrost, dlatego wiosną rośliny są przycinane i pobudzane do wytwarzania jak największej liczby pędów i znacznie większych liści. Dzięki tym właściwościom paulownia jest używana także do produkcji biomasy i tzw. upraw energetycznych.

warto wiedzieć
Drzewa tlenowe opinie

Autor: GettyImages

Jakie są opinie na temat drzew tlenowych?

W ostatnim czasie wyhodowano mieszańcowy (bardziej odporny na warunki uprawy w Europie) gatunek paulowni o szybkim wzroście oraz ogromnych liściach i nazwano go drzewem tlenowym (Oxytree), uznając go za roślinę, będącą w stanie dostarczać w szybkim czasie znacznych ilości tlenu do atmosfery.

Zastosowanie paulownii

Paulownia sadzona jest przede wszystkim w parkach, jako oryginalne drzewo ozdobne, ale także w dużych, zacisznych ogrodach, w których możliwe jest zapewnienie jej optymalnych warunków. Coraz częściej stosowana jest także uprawa paulownii w pojemnikach, dzięki czemu można dekorować nią tarasy, balkony itp. Możliwe jest to jednak przede wszystkim w rejonach o łagodniejszych zimach. Jeśli tylko uda się uprawa paulownii, to jej obecność w każdym ogrodzie lub parku będzie wyjątkową i oryginalną ozdobą – szczególnie w czasie kwitnienia.

Poznaj inne ciekawe drzewa liściaste:

Sofora chińska – efektowne drzewo o rozłożystej koronie >>>

Platan klonolistny - duże drzewo. Czy platan nadaje się do ogrodu? >>>

Katalpa (surmia) – drzewo o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach do małego ogrodu >>>

Tulipanowiec amerykański – piękne drzewo do ogrodu. Uprawa i zastosowanie tulipanowca >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.