Nie przegap okazji – ono kwitnie raz na kilka lat! Tylko lepiej zatkaj nos

Druga okazja, żeby zobaczyć kwitnące dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum), może się prędko nie zdarzyć. Ta niezwykła tropikalna roślina rozkwita bowiem co kilka lat, a co więcej, moment kwitnienia trudno przewidzieć. Teraz zbliża się do niego dziwidło w Ogrodzie Botanicznym UW.

dziwadło olbrzymie

i

Autor: Getty Images/Robert Buchel
Murator Ogroduje: Metamorfoza balkonu

Spis treści

  1. Dziwidło olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym UW bliskie zakwitnięcia
  2. Kwiat, który rozgrzewa się od środka i cuchnie padliną

Dziwidło olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym UW bliskie zakwitnięcia

Pochodzące z Sumatry dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) nie bez kozery nosi taką nazwę. To roślina niezwykła i bardzo widowiskowa – może ważyć nawet 120 kg, a pojedynczy liść miewa nawet 7 m wysokości. Żeby zakwitła po raz pierwszy, musi skończyć najpierw 10 lat. Później kwitnie co kilka. Teraz na ten moment wyczekują niecierpliwie pracownicy i fani Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

W ciągu najbliższych kilku tygodni ponownie zakwitnie dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum)!!!Będzie to drugie takie wydarzenie w Polsce i w naszym Ogrodzie Botanicznym UW. O kolejnych etapach rozkwitu będziemy Was na bieżąco informować. Nie pytajcie o dokładną datę, na ten moment bardzo trudno określić moment pełnego rozkwitu

– poinformował 18 lipca 2025 r. Ogród na swoim profilu facebookowym.

Przypomnijmy, że pierwsze kwitnienie rośliny nastąpiło w czerwcu 2021 r., co oznacza, że na kolejne trzeba było czekać aż 4 lata. Osoby, które chciałyby zobaczyć to niezwykłe wydarzenie na żywo, powinny śledzić na bieżąco kanały informacyjne Ogrodu Botanicznego UW, żeby nie przegapić szansy – kwiatostan znika po zaledwie kilku dniach. Dla chętnych Ogród przewidział także transmisję online na żywo.

Kwiat, który rozgrzewa się od środka i cuchnie padliną

Dziwidło olbrzymie, występujące w naturze jedynie w lasach równikowych zachodniej Sumatry, jest dziś gatunkiem zagrożonym wyginięciem z uwagi na postępującą dewastację ekosystemu, w którym żyje. Opisana po raz pierwszy w XIX w. roślina z rodziny obrazkowatych przykuła uwagę badaczy swoimi rozmiarami oraz nietypowym wyglądem. Dziś jest uprawiana w wielu ogrodach botanicznych na całym świecie, ale ponieważ potrzebuje tropikalnych warunków, wciąż jest rzadka.

Gdy już dojdzie do kwitnienia rośliny, jest ono bardzo widowiskowe. Dziwidło wypuszcza kwiatostan w kształcie kolby otoczonej pochwą kwiatostanową. Może on mieć nawet do 3 m wysokości i 1,5 m szerokości. Co ciekawe, pojedyncza roślina wytwarza zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie, jednak w różnych momentach, żeby nie doszło do samozapylenia.

Nocą kwiatostan dziwidła rozgrzewa się od środka i zaczyna wydzielać intensywny, przykry zapach, na ogół kojarzący się z padliną. Ma to na celu przyciągnięcie zapylaczy, którymi są głównie padlinożerne chrząszcze. Po kilku dobach kwiatostan więdnie, a potem rozwijają się nieduże, czerwone owoce.

Murowane starcie
Narzędzia ogrodowe – spalinowe czy akumulatorowe? MUROWANE STARCIE
Murator Google News