Naparstnica purpurowa zachwyca efektownymi kwiatostanami. Sprawdź, jak ją uprawiać
Naparstnica purpurowa jest chętnie sadzona na rabatach, w szczególności w ogrodach angielskich i wiejskich. Roślina ma nieduże wymagania i można ją polecić nawet osobom początkującym. Poznaj wymagania i ciekawe odmiany naparstnicy i dowiedz się, jak ją pielęgnować.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Naparstnica purpurowa może rozsiewać się sama w ogrodzie
Spis treści
- Jak kwitnie naparstnica purpurowa?
- Odmiany naparstnicy purpurowej
- Wymagania naparstnicy purpurowej
- Jak uprawiać naparstnicę purpurową?
- Naparstnica purpurowa - gdzie sadzić w ogrodzie?
- Naparstnica purpurowa - roślina lecznicza
Jak kwitnie naparstnica purpurowa?
Naparstnica purpurowa (łac. Digitalis purpurea) należy do roślin dwuletnich, dorasta do 80-120 cm wysokości. Tworzy efektowne długie kwiatostany (grona), złożone z dzwonkowatych, purpurowych kwiatów. Najpierw rozwijają się najniższe kwiaty, następnie te położone coraz wyżej. Naparstnica kwitnie od czerwca do września.
Odmiany naparstnicy purpurowej
Oprócz standardowego gatunku warto uprawiać także odmiany naparstnicy. Na szczególną uwagę zasługują:
- 'Alba' – naparstnica o kwiatach białych,
- 'Lavender Camelot' – naparstnica o kwiatach różowych,
- 'Camelot Rose' - naparstnica o kwiatach różowych z czerwonymi plamami.
Wymagania naparstnicy purpurowej
Naparstnice najlepiej uprawiać w miejscach słonecznych lub częściowo zacienionych, wtedy najobficiej kwitną. Lubią podłoża żyzne, przepuszczalne o szerokim zakresie pH. Gleba powinna być umiarkowanie wilgotna, ale nie ustawicznie zalewana.
Jak uprawiać naparstnicę purpurową?
Nasiona zaleca się siać w maju lub czerwcu. Młode siewki wymagają regularnego podlewania. Starsze okazy naparstnicy są dość odporne na suszę. Naparstnica purpurowa dobrze reaguje na nawożenie organiczne (np. obornikiem). Rabaty warto ściółkować, aby ograniczyć zachwaszczenie i wyparowywanie wody z gleby.
Czasem naparstnica jest atakowana przez mszyce i porażana przez choroby grzybowe roślin. Profilaktycznie można opryskiwać ją ekologicznymi gnojówkami (pokrzywa, skrzyp, wrotycz, czosnek). Czasem naparstnica – np. posadzona na terenie otwartym – wymaga palikowania. Dobrze znosi mróz i często rozmnaża się z samosiewu.
Autor: www.thinkstockphotos.com
Naparstnica purpurowa może rozsiewać się sama w ogrodzie
Naparstnica purpurowa - gdzie sadzić w ogrodzie?
Naparstnicę warto wykorzystać to tworzenia średnich i wysokich rabat kwiatowych. Ponadto naparstnica dobrze wygląda uprawiana na tle muru, ogrodzenia lub ściany. To gatunek w szczególności zalecany do ogrodów wiejskich oraz ogrodów angielskich. Nadaje się na kwiat cięty.
Naparstnica purpurowa - roślina lecznicza
Jest szeroko wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Działa m.in. na serce. Jest zbyt silna (naparstnicę traktuje się jako gatunek trujący), dlatego leków nie można sporządzać samemu!
Przeczytaj też:
- Byliny do ogrodu wieloletnie - jakie byliny wybrać, gdzie posadzić i jak pielęgnować
- Poradnik projektowania rabaty bylinowej