Nandina domowa, czyli niebiański bambus – uprawa i zastosowanie nandiny w ogrodzie

2023-04-20 16:37

Nandina domowa, zwana niebiańskim bambusem, to niewielki krzew przypominający nieco berberys. Czym charakteryzuje się ta roślina? Poznaj bliżej nandinę domową i dowiedz się, jakie warunki uprawy jej zapewnić, by zdobiła ogród. Uprawa i zastosowanie nandiny domowej.

Spis treści

  1. Nandina domowa - co to za roślina?
  2. Na co uważać w uprawie nandiny domowej?
  3. Odmiany nandiny
  4. Jak uprawiać nandinę domową?
  5. Zastosowanie niebiańskiego bambusa w ogrodzie

Chociaż w naszych ogrodach królują popularne i dobrze znane gatunki roślin, czasem warto skusić się też na uprawę ciekawych i bardziej oryginalnych nowinek. Jedną z nich jest między innymi bliska kuzynka berberysów - nandina domowa (łac. Nandina domestica).

Nandina domowa - co to za roślina?

Nandina domowa należy do monotypowego rodzaju Nandina i jest bardzo atrakcyjnym, niedużym (osiąga 1-2,5 m wysokości i 0,6-1,2 m szerokości), gęstym krzewem o ozdobnych, błyszczących liściach i bardzo dekoracyjnych, czerwonych, kulistych, niejadalnych owocach (roślina jest jednopienna, ale najlepiej owocuje, gdy rośnie w większych, jednogatunkowych grupach). Jej pędy, pokryte dużymi, gładkimi, lancetowatymi, częściowo zimozielonymi liśćmi, przypominają wyglądem pędy bambusa, dlatego roślina bywa czasem nazywana „niebiańskim bambusem”.

>>Przeczytaj też:

Nandina uprawiana w odpowiednich warunkach może być ozdobą ogrodu przez cały rok:

  • wiosną (w maju i czerwcu) roślina będzie zachwycać drobnymi, ale licznymi, pachnącymi, białymi kwiatami, zebranymi w niewielkie grona,
  • latem przyciągnie wzrok ładnym, krzewiastym pokrojem i atrakcyjnymi liśćmi (u odmian liście mogą być barwne lub pstre),
  • jesienią i zimą ozdobi ogród krwistoczerwonymi, długo utrzymującymi się na pędach owocami oraz przebarwiającymi się na czerwonobordowy kolor liśćmi (w czasie silniejszych mrozów liście opadają).

Na co uważać w uprawie nandiny domowej?

Sadząc nandinę w ogrodzie trzeba jednak pamiętać, że ma skłonność do tworzenia licznych odrostów, z pomocą których skutecznie się rozmnaża i rozprzestrzenia po okolicy, dlatego należy dla niej przeznaczyć sporo miejsca lub ograniczyć jej rozrost za pomocą barier korzeniowych.

Odmiany nandiny

Na świecie znanych jest mnóstwo ciekawych odmian nandiny, ale w Polsce dostępny jest głównie czysty gatunek oraz jego nieliczne odmiany, jak np. 'Fire Power', 'Purpurea', 'Harbour Dwarf', 'Richmond'.

Nandina domowa
Autor: GettyImages Owoce nandiny domowej dodają krzewowi atrakcyjności

Jak uprawiać nandinę domową?

Nandina domowa nie jest trudna w uprawie, ale musi mieć zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Uprawa nandiny - podłoże. Nandina najlepiej rośnie na żyznych, próchniczych, przepuszczalnych i lekko wilgotnych glebach o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie pH (odczyn zasadowy może powodować chlorozy liści), ale poradzi sobie też na słabszych podłożach.
  • Uprawa nandiny - podlewanie. Starsze egzemplarze dobrze znoszą przejściową suszę, ale młodsze rośliny w okresach bezdeszczowych wymagają podlewania.
  • Uprawa nandiny - temperatura. Ponieważ nandina pochodzi z cieplejszych rejonów świata (z Chin i Japonii), w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna (znosi spadki temperatur do około -15 st. C), dlatego w gruncie może być uprawiana jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, na osłoniętych, ciepłych, słonecznych lub lekko półcienistych stanowiskach (poleca się również okrywanie rośliny na zimę włókniną).
  • Uprawa nandiny w pojemniku. W chłodniejszych miejscach roślinę lepiej jest natomiast uprawiać w pojemniku (dno naczynia musi posiadać otwory odpływowe i być wyłożone warstwą denażu), wystawiając ją do ogrodu wiosną i latem, a zabierając do chłodnego, widnego pomieszczenia na zimę (optymalna temperatura zimowania to 0-10 st. C).
  • Uprawa nandiny - nawożenie. Warto zasilać roślinę w sezonie nawozami dla roślin ozdobnych, ale bez takiego wspomagania nandina także sobie poradzi.
  • Uprawa nandiny - cięcie. Nandina nie wymaga ciecia, chociaż zabieg ten krzew znosi bardzo dobrze i w razie potrzeby można w ten sposób skorygować wiosną jego pokrój.
  • Uprawa nandiny - rozmnażanie. Rozmnażanie nandiny jest proste - wystarczy pobrać wiosną z krzewu odrosty korzeniowe i posadzić je w nowym miejscu. Roślinę można też rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych lub nasion, jednak są to trudniejsze metody, wykorzystywane głównie przez szkółkarzy.

>>Nie przegap:

Zastosowanie niebiańskiego bambusa w ogrodzie

Nandina domowa doskonale nadaje się do tworzenia ładnych, gęstych grup krzewów, szpalerów lub żywopłotów, gdyż za pomocą rozłogów korzeniowych mocno się zagęszcza i szybko rozrasta. Dobrze komponuje się z roślinami kwasolubnymi, takimi jak rododendrony, skimie, pierisy czy kiścienie. Ze względu na swój luźny pokrój, nandina idealnie nadaje się do ogrodów naturalistycznych, ogrodów wiejskich i ogrodów angielskich.

Nandiny uprawiane w doniczkach mogą zdobić w sezonie ogrodowe rabaty lub balkony i tarasy, zimą natomiast dekorować jasne, chłodne werandy lub nieogrzewane ogrody zimowe.

>>Przeczytaj też:

Nandina w kompozycji z trawą ozdobną
Autor: GettyImages Nandina doskonale komponuje się z ozdobnymi trawami

Quiz ogrodniczy

Pytanie 1 z 10
1. Roślina mylnie nazywana mleczem, bujnie kwitnąca na żółto na trawnikach, to: