Milin amerykański rośnie silnie i prześlicznie kwitnie! Jak uprawiać milin amerykański?
Milin amerykański (Campsis radicans) to efektownie kwitnące pnącze o równie dekoracyjnym ulistnieniu. Jest często sadzony przy pergolach i altanach. Jego uprawa nie jest trudna, ale by zdrowo rósł i każdego roku pięknie kwitł, trzeba pamiętać o kilku ważnych zabiegach pielęgnacyjnych. podpowiadamy, jak uprawiać milin amerykański w ogrodzie.
Autor: GettyImages
Milin amerykański
Spis treści
- Jak wygląda milin amerykański?
- Milin amerykański w galerii zdjęć
- Jakie stanowisko lubi milin amerykański?
- Jak uprawiać milin amerykański?
- Jak rozmnażać milin amerykański?
- Czy milin amerykański trzeba przycinać?
- Gdzie posadzić milin amerykański?
Milin amerykański (łac. Campsis radicans) to ozdobne pnącze z rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae). Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych.
Jak wygląda milin amerykański?
Milin amerykański tworzy pędy dorastające do 10 m długości! Pędy słabo się wiją, ale są grube i dość sztywne. Pnącze wspina się za pomocą licznych korzonków czepnych.
Liście milinu są duże (mają nawet 30-40 cm), złożone z 7-11 ząbkowanych, ostro zakończonych listków, z których każdy ma 3-10 cm długości. Wiosną i latem liście są zielone, natomiast jesienią przebarwiają się na żółto. Na zimę opadają.
Milin amerykański kwitnie od lipca do września, ale rozpoczyna kwitnienie dopiero w drugim lub trzecim roku po posadzeniu. Kwiaty o kształcie rurkowatej trąbki, rozchylającej się na końcu, mają 6-10 cm długości i 3-5 cm średnicy. W zależności od odmiany mogą mieć barwę jaskrawopomarańczową, pomarańczowoczerwoną, szkarłatną bądź żółtą. Są zebrane po 4-12 w baldachogroniaste kwiatostany osadzone na końcach tegorocznych przyrostów. Bardzo długo utrzymują się na roślinie.
Milin amerykański w galerii zdjęć
Autor: GettyImages
Milin amerykański
Jakie stanowisko lubi milin amerykański?
Milin amerykański do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia potrzebuje dużo ciepła i światła.
- Stanowisko dla milinu. Najlepiej posadzić go w miejscu dobrze nasłonecznionym i osłoniętym od silnego wiatru. Znakomita będzie wystawa południowa lub południowo-wschodnia i południowo-zachodnia, lepiej natomiast unikać sadzenia milinu na wystawie północnej.
- Podłoże dla milinu. Milin nie ma wysokich wymagań glebowych, choć najlepiej rośnie i kwitnie na glebach przepuszczalnych (dobrze zdrenowanych), żyznych, z dużą zawartością próchnicy, o pH 5,5 - 7,5.
Jak uprawiać milin amerykański?
Milin amerykański sadzimy wiosną albo jesienią (ale tylko do momentu pierwszych mrozów). Jeśli zdecydujemy się na sadzenie wiosenne, chrońmy sadzonki przed wiosennymi przymrozkami (np. okrywając agrowłókniną). Przycięcie po posadzeniu wszystkich pędów 15-20 cm nad ziemią, pobudzi pnącze do rozkrzewienia.
- Młode egzemplarze należy regularnie podlewać (gleba powinna być stale lekko wilgotna), a dodatkowo dobrze jest wyściółkować ziemię wokół roślin.
- Ze względu na to, że milin tworzy dużą masę pędów i liści oraz obficie kwitnie, konieczne jest jego nawożenie. Zaleca się w sezonie (od wiosny do połowy lipca) 2-3-krotne zasilanie uniwersalnym nawozem do roślin ogrodowych.
- Prawidłowo pielęgnowany milin rzadko jest porażany przez choroby i szkodniki dlatego, więc nie jest konieczna jego ochrona.
- Przez pierwsze dwa lata po posadzeniu, dopóki się nie rozrośnie i nie wzmocni, warto zapewnić milinowi podpory. Nowo wyrosłe, silne pędy należy rozkładać na boki i podwiązywać do podpory, aby pokryć żądaną powierzchnię.
- Młode okazy milinu mogą przemarzać zimą, dlatego warto zabezpieczyć je na zimę, np. okrywając stroiszem lub obsypując kopczykiem z ziemi. starsze egzemplarze powinny już dobrze radzić sobie z zimowa aurą.
Jak rozmnażać milin amerykański?
Milin łatwo się rozmnaża wegetatywnie przez sadzonki pędowe lub przez odkłady.
Sadzonki pobiera się z rośliny matecznej w lipcu, ścinając wierzchołki pędów o długości 8-10 cm. Następnie umieszcza się je w piasku i stawia w miejscu ciepłym i wilgotnym o temperaturze 18-20°C, pamiętając o regularnym zraszaniu wodą (trzeba utrzymać wysoką wilgotność podłoża). Zimą temperatura powinna być niższa (ok. 12°C). Ukorzenione sadzonki wysadza się na miejsce stałe w ogrodzie w kwietniu.
Chcąc rozmnożyć milin przez przez odkłady, należy wybrać zdrowy pęd i po nacięciu ułożyć go na ziemi i obsypać ziemią. Dobrze jest pozostawić nad ziemią odcinki pędu z jednym lub dwoma pąkami, z których roślina wypuści nowe pędy.
Możliwe jest także rozmnażanie milinu przez nasiona, ale trzeba mieć na uwadze, że wtedy młode rośliny zakwitną dopiero po 6-8 latach od wysiewu.
Czy milin amerykański trzeba przycinać?
Aby milin obficie kwitł, konieczne jest jego coroczne cięcie, przeprowadzane wiosną (koniec marca - początek kwietnia). Zabieg zaczyna się od usunięcia wszystkich pędów chorych, uszkodzonych, przemarzniętych, suchych i bardzo słabych oraz wycięcia u podstawy tzw. wilków, czyli silnych, pionowo rosnących pędów. Następnie silne pędy wyrosłe w roku poprzednim przycina się nad 2-3 węzłem (parą pąków) od nasady. Latem należy ewentualnie wycinać pędy nadmiernie zagęszczające roślinę lub wychodzące poza przeznaczony dla niej obszar.
Przeczytaj też:
Uwaga! Wszystkie części milinu są lekko trujące, a jego sok może powodować podrażnienie skóry u osób uczulonych.
Gdzie posadzić milin amerykański?
Milin jest pnączem, dlatego sadzić go należy przy pergolach, altanach, płotach czy ścianach, do których będzie mógł się przyczepić. Roślina znakomicie nadaje się jako okrycie ścian domów czy murów.
Decydując się na posadzenie milinu w ogrodzie, należy mieć na uwadze, że jest to roślina ekspansywna, dająca liczne odrosty (wiosną młode rośliny mogą pojawiać się nawet w pewnym oddaleniu od rośliny matecznej).
Nie przegap: