Miłek wiosenny i inne gatunki miłka - uprawa, pielęgnacja, wymagania, zastosowanie

2021-02-15 11:06
Miłek amurski
Autor: GettyImages Miłek amurski zdobi ogród wtedy, gdy większość roślin dopiero budzi się do życia

Miłki to rośliny szeroko rozpowszechnione w Europie i Azji. Wiele gatunków uprawia się w ogrodzie. Najbardziej znany jest wieloletni miłek wiosenny (Adonis vernalis), ale oprócz niego nie brakuje także innych efektownych gatunków miłka, kwitnących w innym okresie.

Miłki to rośliny o drobnych, pierzastych, jasnozielonych liściach i atrakcyjnych kwiatach. Można je wykorzystać do zagospodarowania nieco bardziej zacienionego miejsca w ogrodzie. Przy spełnieniu wymagań i sporadycznej opiece miłki nie sprawiają problemów w uprawie.

Najbardziej znany jest miłek wiosenny (Adonis vernalis), który jest byliną dorastającą do 40 cm wysokości. Jego liście są długie, wielokrotnie pierzaste, gęsto porastają pędy z każdej strony. Zazwyczaj kwitnie od kwietnia do maja. Ma wielopłatkowe, pojedyncze kwiaty o średnicy 4-7 cm i słomkowej barwie. Efektownie kontrastują z gęsto ulistnionymi pędami.

Pozostałe gatunki miłka, które warto uprawiać w ogrodach to:

  • Miłek letni (Adonis aestivalis) – zwykle kwitnie od wiosny do początku lata (od maja do czerwca). Ma efektowne, dwukolorowe kwiaty. Płatki na zewnątrz mają żółtą, pomarańczową lub ceglastą barwę, wewnątrz są brunatne. Są mniejsze niż u miłka wiosennego (2-4 cm średnicy).
  • Miłek amurski (Adonis amurensis) – od pozostałych gatunków różni się m.in. wyglądem liści, które nie są pierzaste, lecz głęboko powcinane. Mają ciemniejszą barwę. Rozwijają się po wytworzeniu kwiatów. Kwitnie bardzo wcześnie, zimą lub na przedwiośniu. Kwiaty są żółte. To bylina osiągająca do 20 cm wysokości.
  • Dużymi walorami dekoracyjnymi charakteryzują się również miłek jesienny (Adonis annua) i miłek syberyjski (Adonis sibirica). Oba gatunki są jednak rzadko spotykane w Polsce i nie mają znaczenia w ogrodach.

Zwiastuny wiosny – jakie rośliny kwitną najwcześniej w ogrodzie >>>

Miłek wiosenny
Autor: GettyImages Żółte kwiaty miłka wiosennego efektownie kontrastują z gęsto ulistnionymi pędami

Wymagania miłków: stanowisko i podłoże

  • Stanowisko dla miłków. Miłki najlepiej uprawiać w miejscach lekko zacienionych. Lubią słońce, ale głównie w czasie kwitnienia, w pozostałym okresie bardziej odpowiedni jest półcień. Dlatego kompromisem jest stanowisko nie bezpośrednio nasłonecznione, ale z dużą ilością światła rozproszonego. Wtedy nie wymagają tak częstego nawadniania jak na słońcu.
  • Podłoże dla miłków. Roślina lubi podłoża żyzne, próchnicze, umiarkowanie wilgotne o odczynie zbliżonym do obojętnego. U lekko kwaśnych i kwaśnych gleb powinno się wcześniej zastosować nawóz wapniowy. Miłek wiosenny i miłek amurski są dostatecznie wytrzymałe na mróz.

Odczyn pH ziemi: gleba zasadowa czy gleba kwaśna? Jak sprawdzić odczyn gleby? >>>

Jak uprawiać miłki w ogrodzie?

Nasiona miłków wysiewa się do gruntu jesienią lub wiosną (warto je wcześniej namoczyć przez dobę), sadzonki można wysadzać przez cały sezon wegetacyjny. Starsze okazy rozmnaża się przez podział (w roku dzielenia mogą już nie zakwitnąć, ewentualnie zabieg można przeprowadzić po kwitnieniu). Przy przesadzaniu roślin trzeba uważać, gdyż wytwarzają delikatne, kruche korzenie.

Miłek nie lubi suszy, więc w okresie bezdeszczowej pogody powinno się go podlewać. Do nawożenia optymalne są nawozy organiczne (np. granulowany obornik, przefermentowany kompost).

Roślinom warto ściółkować podłoże, np. używając ziemi liściowej lub zrębek. Do ściółkowania najlepsze są materiały organiczne z drzew liściastych (te z iglaków lekko zakwaszają podłoże). Ściółkowanie ogranicza wyparowywanie wody z gleby i zmniejsza zachwaszczenie.

Ściółka w ogrodzie: rodzaje i zastosowanie ściółek. Czym ściółkować rośliny? >>>

Zastosowanie roślin w ogrodzie i ziołolecznictwie

Miłek wiosenny ma „ażurowy”, delikatny wygląd i nadaje danym miejscom pewnej zwiewności. Jest cenionym wzbogaceniem rabat zakładanych w bardziej zacienionych stanowiskach. Dodatkowo jest często wykorzystywany do obsadzania miejsc w pobliżu drzew i krzewów. Może również dekorować brzegi oczek wodnych. Nadaje się do urozmaicania łąk kwietnych.

Na rabacie warto sadzić różne gatunki miłka - amurski, wiosenny, letni - by wydłużyć ich kwitnienie. Ponadto miłki efektownie prezentują się z wieloma popularnymi bylinami i trawami ozdobnymi. Pasują do różnorodnych ogrodów: wiejskich, naturalistycznych, angielskich i leśnych. Sprawdzają się w uprawie pojemnikowej.

Poradnik projektowania rabaty bylinowej - jak wybrać byliny na rabatę >>>

Miłek – roślina trująca i...lecznicza

Wszystkie miłki są uznawane za rośliny trujące. Niebezpieczeństwo zachodzi przy spożyciu. Jednocześnie ziele miłka jest wykorzystywane w ziołolecznictwie (m.in. działa przeciwobrzękowo, moczopędnie i uspokajająco). We własnym zakresie lepiej jednak nie tworzyć preparatów (np. naparów), właśnie przez występowanie cienkiej granicy między lekiem a trucizną. Jest wiele innych, w pełni bezpiecznych gatunków, które mają podobne zastosowanie co miłek.

Wiosna w ogrodzie

Zioła z przydomowego ogrodu? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się to zioło?
tymianek pospolity
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE