Mięta pieprzowa – działanie zdrowotne i zastosowanie mięty

2015-06-25 12:36 Monika Majewska

Mięta pieprzowa to jedna z najpopularniejszych roślin leczniczych. Mięta pieprzowa to zioło o licznych właściwościach leczniczych. Jakie działanie zdrowotne ma mięta pieprzowa i jakie jest zastosowanie tego popularnego zioła? Mięta pieprzowa - roślina lecznicza.

Mięta pieprzowa to jeden z najbardziej znanych i najchętniej stosowanych surowców leczniczych. Nic dziwnego – mięta pieprzowa posiada bowiem liczne właściwości zdrowotne – m.in. wspomaga trawienie i działa bakteriobójczo. Jakie jeszcze działanie lecznicze ma mięta pierzowa?
Mięta pieprzowa, znana także jako mięta lekarska (łac. Mentha piperita), rośnie powszechnie w stanie naturalnym w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce jest uprawiana i wykorzystywana w medycynie naturalnej od wielu lat.

Mięta pieprzowa – pozyskiwanie i suszenie surowca

W medycynie naturalnej i nie tylko wykorzystuje się kilka surowców zielarskich pozyskiwanych z mięty pieprzowej. Jednym z surowców są liście mięty pieprzowej (Folium Menthae piperitae), które suszy się w warunkach naturalnych lub suszarniach (max 35 st. C). Należy je przechowywać w szczelnym opakowaniu, w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu. W lecznictwie stosuje się również olejek z mięty pieprzowej (Oleum Menthae piperitae), który otrzymuje się przez destylację z parą wodną liści i ziela tej rośliny. Z kolei z olejku miętowego, przez wymrożenie, można otrzymać mentol (Mentholum).

Mięta pieprzowa – skład i właściwości mięty

Liście mięty pieprzowej zawierają olejek eteryczny, którego głównym składnikiem jest mentol, a także garbniki, flawonoidy, gorycze i sole mineralne. To właśnie mentolowi i garbnikom zawdzięczają swoje właściwości przeciwbakteryjne.
Wyciągi z liści mięty stosuje się przy problemach trawiennych (zwłaszcza złym trawieniu tłuszczów), braku apetytu, gdyż pobudzają wydzielanie żółci i soku żołądkowego. Poza tym regulują perystaltykę jelit, zapobiegają wzdęciom i gazom. W medycynie naturalnej wyciągi z mięty stosuje się pomocniczo w kolce jelitowej, kamicy żółciowej, schorzeniach wątroby. Działają również łagodnie moczopędnie. Poza tym napary z mięty wykazują działanie uspokajające, jednak jest ono słabe.
Olejek z mięty pieprzowej wykazuje podobne właściwości, jednak silniejsze działanie odkażające ma rozpylony w postaci aerozolu. Jeszcze silniejsze działanie antyseptyczne wykazuje mentol. Zastosowany zewnętrznie miejscowo znieczuli skórę, wywoła uczucie chłodu i zmniejszy świąd. W aptekach można go znaleźć w postaci maści, które można stosować m.in. do wcierań przeciwbólowych.

>>Przeczytaj też: Gatunki i odmiany mięty do uprawy w ogrodzie i na balkonie

Mięta pieprzowa – działania niepożądane

Olejek miętowy po przedawkowaniu może wywołać bóle brzucha i wymioty, a nawet zaburzenia równowagi lub sen. Poza tym należy pamiętać, aby wykonać próbę uczuleniową przed zastosowaniem olejku miętowego lub mentolu zewnętrznie, gdyż mogą wywołać u osób nadwrażliwych pokrzywkę, świąd i przekrwienie skóry. Poza tym przeciwwskazane jest stosowanie mentolu w postaci kropli do nosa u małych dzieci.

Zobacz film: Jak uprawiać miętę w ogrodzie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE