Mięta meksykańska naprawdę nie jest miętą! Sprawdź, jak uprawiać i wykorzystać kubańskie oregano

2024-06-13 9:55

Mięta meksykańska to nietuzinkowa roślina, która dekoruje ogród, a przy tym zapewnia cenny – smaczny i zdrowy - plon. Można ją wykorzystywać m.in. do aromatyzowania napojów i dekoracji drinków. Jak i gdzie uprawiać miętę meksykańską?

Spis treści

  1. Mięta czy oregano?
  2. Jak wygląda mięta meksykańska?
  3. Mięta meksykańska w galerii zdjęć
  4. Uprawa mięty meksykańskiej - wymagania
  5. Jak uprawiać miętę meksykańską?
  6. Mięta meksykańska w ogrodzie i na balkonie
  7. Czy mięta meksykańska jest jadalna?
  8. Na co pomaga oregano kubańskie?
  9. Przepis na syrop z mięty meksykańskiej

Mięta czy oregano?

Mięta meksykańska (Coleus amboinicus, syn. Plectranthus amboinicus) jest znana także jako oregano kubańskie, ale także jako mięta brazylijska, tymianek hiszpański i mięta kubańska. Wbrew nazwie nie pochodzi jednak z tropikalnych obszarów Ameryki czy z Hiszpanii, a z Azji oraz Afryki Południowej. Co więcej – nie jest naprawdę miętą! Jak wskazuje jej nazwa łacińska, to roślina spokrewniona z popularnymi roślinami balkonowymi i tarasowymi – plektrantusami i koleusami. Jest gatunkiem pełnym niespodzianek, także pod względem wykorzystania.

Mięta meksykańska nie jest jeszcze szczególnie znana w Polsce, ale zasługuje na szersze rozpowszechnienie. Pewnym ograniczeniem w jej uprawie jest niestety brak całkowitej mrozoodporności. Co jeszcze warto wiedzieć o mięcie meksykańskiej?

Jak wygląda mięta meksykańska?

Mięta meksykańska osiąga około 60 cm wysokości. Ma krzaczasty pokrój. Jej pędy są elastyczne, wzniesione, pokryte grubymi „pokrzywowatymi” liśćmi. Blaszki liściowe mają jasnozieloną lub zielononiebieską barwę i są lekko omszone.

Mięta meksykańska kwitnie od lipca do przymrozków. Kwiaty są fioletowe, zebrane w długie, kłosokształtne kwiatostany. Roślina wydziela specyficzny, ale przyjemny zapach. Jest wyczuwalny nawet przy lekkim dotknięciu. To roślina wieloletnia.

Mięta meksykańska w galerii zdjęć

Uprawa mięty meksykańskiej - wymagania

Miętę meksykańską powinno się uprawiać w miejscu zacisznym, osłoniętym, wolnym od silnych wiatrów. Lubi dużą ilość światła, ale rozproszonego. Nie powinno się jej wystawiać na bezpośrednie nasłonecznienie, wtedy wymaga częstego podlewania, a w dodatku może ulegać poparzeniu. Toleruje przeciętne podłoża. Optymalna jest gleba żyzna, próchnicza, umiarkowanie wilgotna, ale nie mokra.

Jak uprawiać miętę meksykańską?

Mięta meksykańska - siew i sadzenie – nasiona można wysiewać w lutym/marcu pod osłonami lub w pomieszczeniu. Wciska się je lekko w podłoże, bez przykrywania. Można również kupić uformowane sadzonki. Rośliny sadzi się na miejsce stałe w maju.

Mięta meksykańska - podlewanie – miętę meksykańską podlewa się często, nie powinno się dopuszczać do przesuszenia liści. Objawy niedoboru wody są szybko widoczne – to więdnięcie liści, zwłaszcza dolnych. Oczywiście nie można również zalewać bryły korzeniowej. Nadmiar „stojącej” wody zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Mięta meksykańska - nawożenie – podłoże przed sadzeniem najlepiej wymieszać z przefermentowanym obornikiem. Zawsze sprawdza się przerobiony kompost, który użyźnia podłoże. W sezonie pielęgnacyjnym można stosować nawozy humusowe lub mineralne, które mają dużo potasu i fosforu.

Mięta meksykańska - zimowanie – roślina nie jest odporna na mrozy i w polskim klimacie z reguły przemarza. Nawet solidna osłona może nie być wystarczająca. Dlatego mięte meksykańską czasami uprawia się w pojemnikach, które przed nadejściem mrozów trzeba przenieść do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Należy zmniejszyć (ale nie zaprzestać) podlewanie.l

Dodatkowe zabiegi: ozdobny pokrój można utrzymać przez uszczykiwanie wierzchołków. Jednocześnie w ten sposób rozmnaża się roślinę - sadzonki powinny mieć przynajmniej 3-4 cm długości.

Zioła w ogrodzie - mięta

Mięta meksykańska w ogrodzie i na balkonie

Mięta meksykańska to gatunek, który sprawdza się jako dekoracja balkonów i tarasów. Atrakcyjnie zdobi wejście do domu. Nadaje danym miejscom egzotyczny charakter. Można ją łączyć z kuzynami, tj. ozdobnymi plektrantusami. Może zdobić także rabaty i inne nieco zacienione miejsca.

Czy mięta meksykańska jest jadalna?

Mięta meksykańska ma ziołowy, lekko pikantny smak i kojarzy się ze znanymi przyprawami, np. oregano i bazylią. Warto stosować ją do mięs (w tym dziczyzny), ryb i ciężkostrawnych potraw. Pasuje do dań, które mają intensywny, nie zawsze przyjemny aromat. Neutralizuje, przynajmniej po części, silne zapachy. Jest składnikiem sosu chutney. Nadaje się do aromatyzowania napojów oraz deserów owocowych. Często jest używana do dekoracji koktajlów i drinków.

Na co pomaga oregano kubańskie?

Roślina ma znaczenie w ziołolecznictwie (w krajach pochodzenia). Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne i przeciwrobaczne. Dlatego zaleca się ją stosować na infekcje i przeciw pasożytom. Pomaga na kaszel oraz stany zapalne gardła i jamy ustnej.

polecamy
Mięta meksykańska

Autor: GettyImages

Mięta meksykańska

Przepis na syrop z mięty meksykańskiej

Składniki: 20 gałązek mięty meksykańskiej, 1 szklanka cukru, 1 litr wody, odrobina soku z cytryny.

Wykonanie: Wodę należy zagotować, a następnie dodać miętę i gotować przez 5 minut. Roztwór pozostawić na dobę. Następnego dnia usunąć liście i pędy mięty, wodę zagotować i dodać do niej cukier, a także sok z cytryny. Syrop należy gotować na małym ogniu przez ok. 30 minut. Po wystygnięciu można przelać go do butelek. Dziennie zaleca się spożywać 2-3 łyżki.

Przeczytaj tez:

Czy rozpoznasz te zioła?

Pytanie 1 z 12
Zioło na zdjęciu to...
kozieradka