Kwiat kurkumy w doniczce. Jak dbać o kurkumę uprawianą w domu?

2023-10-05 11:09

Kurkuma to popularna przyprawa w polskiej kuchni, służy do nadawania potrawom barwy i wyrazistego, gorzkawego smaku. Wiele mówi się o właściwościach leczniczych kurkumy. Mamy przy tym dobrą wiadomość: niektóre gatunki kurkumy można uprawiać w domu lub ogrodzie. Jak dbać o kurkumę w doniczce?

Kurkuma to egzotyczna roślina pochodząca z Indochin. Należy do rodziny imbirowatych (Zingiberaceae).

Spis treści

  1. Gatunki kurkumy do uprawy w doniczkach
  2. Jak wygląda kwiat kurkuma?
  3. Czy kurkuma jest wieloletnia?
  4. Jak uprawiać kurkumę w domu?
  5. Kurkuma zimowanie
  6. Kurkuma właściwości lecznicze
  7. Kurkuma - zastosowanie w kuchni

Gatunki kurkumy do uprawy w doniczkach

  • U nas coraz częściej uprawia się kurkumę wąskolistną (Curcuma alismatifolia) jako roślinę ozdobną. To gatunek wbrew pozorom niezbyt trudny w uprawie, polecany nawet osobom początkującym.
  • Dużo bardziej pracochłonna w uprawie jest kurkuma długolistna (Curcuma longa), którą w krajach o cieplejszym klimacie uprawia się masowo pod produkcję wartościowego surowca – kłącza kurkumy. W tym przypadku można spróbować samodzielnej, amatorskiej uprawy, ale uzyskanie dobrej jakości plonu jest sprawą losową. Wciąż jednak jest to efektowna roślina ozdobna o okazałych liściach i dekoracyjnych się kwiatostanach.

Przeczytaj też:

Jak wygląda kwiat kurkuma?

Kurkuma długolistna (ostryż długolistny) osiąga zwykle około 100 cm wysokości. Liście są lancetowate, ostro zakończone, szerokie (nawet do 15 cm). Kwiaty ukazują się na długich i nagich pędach kwiatostanowych. Kwiatostanem jest zielonkawy kłos. Trzykrotne kwiaty mają rurkowaty kielich i żółtawą barwę. Najważniejszym organem jest kłącze: grube, jajowate lub gruszkowate.

Nie przegap:

Czy kurkuma jest wieloletnia?

Kurkuma długolistna to bylina, w cieplejszych krajach zaleca się zmianę stanowiska co 4-5 lat. W Polsce ze względu na mrozy lepsze jest coroczne sadzenie (lub wysadzanie do pojemników przechowywanych w pomieszczeniu).

Jak uprawiać kurkumę w domu?

Kurkumę wąskolistną z reguły uprawia się jako doniczkową roślinę pokojową, okresowo także jako roślinę balkonową i tarasową. Uprawa kurkumy długolistnej może natomiast udać się pod osłonami, np. w szklarni.

  • Kurkuma uprawa - stanowisko. Dla kurkumy należy wybrać stanowisko słoneczne. Ważne jest poranne słońce, kurkuma dobrze reaguje na popołudniowe lekkie zacienienie.
  • Kurkuma uprawa - podłoże. Kurkuma lubi żyzne, bogate w składniki pokarmowe podłoża o lekko kwaśnym odczynie. Gleba musi być stale umiarkowanie wilgotna (ale nie mokra). Przesuszenie powoduje utratę liści i kwiatów.
  • Kurkuma uprawa - sadzenie. Kłącze kurkumy należy umieścić w gruncie pod osłonami w środku wiosny. Okazy uprawiane w pojemnikach w domu sadzi się już w marcu. Głębokość sadzenia to około 10 cm. Odległość pomiędzy roślinami powinna wynosić 35-40 cm.
  • Kurkuma uprawa - podlewanie i nawożenie. Ważne zabiegi w uprawie kurkumy to regularne, nawet codzienne podlewanie, nawożenie (raz w miesiącu, np. nawozami wieloskładnikowymi w płynie) i odchwaszczanie. Po przekwitnięciu ogranicza się podlewanie i zaprzestaje nawożenia.

Kurkuma zimowanie

Na przełomie października i listopada roślinie zaczynają zasychać liście i kurkuma wchodzi w trzymiesięczny okres spoczynku. W tym czasie należy trzymać ją w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi ok. 15 st. C, przestać nawozić i ograniczyć podlewanie. Dopiero w marcu można rozpocząć ponownie podlewanie i nawożenie.

Przeczytaj też:

Kurkuma
Autor: GettyImages Kurkuma rosnąca w Pa Hin Ngam National Park Chaiyaphum, Thailand

Kurkuma właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym (i przyprawą) u ostryżu długolistnego jest kłącze kurkumy. Jego najważniejszym składnikiem, który odpowiada zarówno za specyficzny smak, wygląd jak i właściwości lecznicze, jest kurkumina.

Kurkuma ma szereg zastosowań:

  • pobudza wydzielanie żółci i enzymów trawiennych,
  • pomaga w różnych dolegliwościach układu pokarmowego,
  • zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne,
  • likwiduje grzyby,
  • zwiększa ogólną odporność organizmu,
  • działa ochronnie na komórki wątroby,
  • obniża poziom cukru we krwi,
  • wykazuje właściwości antynowotworowe, pomagając w leczeniu wielu nowotworów.

Nie należy jednak traktować kurkumy jako leku - to środek pomocniczy. Mniej znane działanie kurkumy to pozytywny wpływ na oczy. Wspomaga leczenie zapalenia spojówek, jaskry, zespołu suchego oka i retinopatii.

Uwaga! Kurkumy nie powinny spożywać kobiety w ciąży!

Jako kosmetyk (maseczka, olejek) warto wykorzystywać kurkumę do pielęgnacji cery tłustej i przebarwionej. Likwiduje przebarwienia, działa przeciwzapalnie i antyseptycznie. Żółty odcień na skórze można zmyć maślanką lub jogurtem.

Kurkuma
Autor: GettyImages Kłącze kurkumy długolistnej

Kurkuma - zastosowanie w kuchni

Sproszkowane kłącze kurkumy na intensywną pomarańczowo-żółtą barwę i gorzkawy smak zbliżony nieco do musztardy. Właściwości barwiące kurkumy są szeroko wykorzystywane, m.in. do nadawania koloru daniom z makaronu, ryżu, kaszy czy zupom. To dużo tańszy zamiennik dla najdroższej przyprawy świata – szafranu. W gotowych produktach kupowanych w sklepie jest oznaczona jako E100.

W kuchni indyjskiej kurkuma to jedna z najważniejszych przypraw, będąca składnikiem curry. Obecnie jest popularna na całym świecie, także w Polsce. Często dodaje się ją do potraw duszonych i pieczonych. Nadaje się także do zup, sosów, potraw z jaj, a także dań ciężkostrawnych. Nie można przesadzać z ilością, aby nie zdominowała smaku potraw. Nie jest jednak aż tak mocna jak cayenne czy aromatyczna jak mieszanka ziół prowansalskich. Ćwierć łyżeczki zwykle wystarczy na przyprawienie dań dla 4-osobowej rodziny (to oczywiście umowna ilość). Przyprawy mielonej dodaje się nieco więcej niż świeżej. Surowe kłącze kurkumy ma bardziej pikantny smak. Powinno się je przechowywać w lodówce, zachowuje trwałość do trzech tygodni (w szczelnych opakowaniach lub owinięta np. aluminium).

Kurkuma
Autor: GettyImages Kurkumę dodaje się na przykład do zup

QUIZ. Smakowite pary - połącz w pary przyprawy i potrawy i zgarnij komplet punktów

Pytanie 1 z 25
Ze świeżych liści bazylii przygotujesz:
Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.