Kiedy siać pietruszkę naciową do gruntu? Jak siać pietruszkę? Termin się zbliża!

2024-01-20 20:38

Liście pietruszki należą do jednych z ulubionych dodatków do potraw na naszych stołach. Aromatycznie pachną, mają przyjemny smak, są cenione są za dużą zawartość składników mineralnych i witamin. Chętnie wykorzystujemy w kuchni liście pietruszki naciowej - jej nasiona już wkrótce można zacząć wysiewać. Podpowiadamy, kiedy i jak siać pietruszkę naciową.

Pietruszka naciowa
Autor: GettyImages Nasiona pietruszki naciowej wschodzą dosyć długo, dlatego nalezy je wysiać wcześnie

Spis treści

  1. Dlaczego warto uprawiać pietruszkę naciową?
  2. Kiedy wysiewać pietruszkę naciową?
  3. Jakie wymagania ma pietruszka naciowa?
  4. Czy pietruszka naciowa odrasta po ścięciu?

Dlaczego warto uprawiać pietruszkę naciową?

Uprawa pietruszki naciowej jest bardzo wdzięczna, bo roślina nie jest wymagająca i przy niewielkich staraniach daje obfite zbiory. Pietruszkę naciową można uprawiać zarówno w gruncie, jak i w doniczkach na parapecie w mieszkaniu czy balkonie.

Pietruszka naciowa należy do rodziny selerowatych i w zależności od gatunku ma liście gładkie lub karbowane. To roślina dwuletnia: w pierwszym roku się ukorzenia i wytwarza rozetę liści, w drugim roku kwitnie - kwiaty są zebrane w baldachy. Pietruszka naciowa ma korzeń, który jednak nie nadaje się do jedzenia, bo jest mały, twardy i łykowaty. Pietruszkę naciową uprawia się jednak nie dla korzeni, ale dla liści. Są nie tylko smaczne, ale i zdrowe - zawierają szereg witamin (C, A, B1 i B2) oraz cennych składników mineralnych (wapń, magnez i żelazo).

Zioła w ogrodzie - lubczyk, pietruszka, kolendra, szczypior

Kiedy wysiewać pietruszkę naciową?

Pietruszka może być wysiewana w doniczce na rozsadę już w lutym. Jest to roślina odporna na niskie temperatury, dlatego możliwy jest wysiew także do gruntu już od końca lutego. Kiełkowanie pietruszki zacznie się już w temperaturze ok. 2 st. C. Jeśli pojawią się przymrozki, a nawet gdy temperatura spadnie do minus 9 st. C, to kiełki i tak powinny w takich warunkach przetrwać.

Pietruszka naciowa nadaje się także do uprawy przedzimowej. Wówczas wysiew odbywa się późną jesienią, nawet w grudniu. Dzięki uprawie ozimej pierwsze zbiory są już możliwe wczesną wiosną. W gruncie wysiewamy na głębokość ok. 1 cm, w rzędach odległych od siebie o 20-25 cm. Pietruszka ma długi okres kiełkowania, więc dobrze jest je zasiać jak najwcześniej.

Pietruszka naciowa
Autor: GettyImages Pietruszka naciowa

Jakie wymagania ma pietruszka naciowa?

Pietruszka naciowa lubi stanowisko słoneczne, a ziemię żyzną i próchniczą, o neutralnym pH. Przy wyborze miejsca dla warzywa należy unikać gleby podmokłej, o odczynie kwaśnym. Ziemię możemy także wzbogacić kompostem. Pietruszkę uprawiamy w drugim roku po zastosowaniu obornika.

Ważne jest, by nie siać pietruszki na terenie, na którym rosła rok wcześniej. Powinno się również unikać stanowisk, na których wcześniej uprawiane były inne warzywa korzeniowe, a także pomidory, kapustne, groch, cebula czy czosnek. Pozwoli to uniknąć chorób i szkodników, przede wszystkim nicieni. Teren przeznaczony do wysiewu powinien być dobrze odchwaszczony.

Pietruszkę także podlewamy, ale roślina najwięcej wilgoci wymaga podczas kiełkowania. Później już podlewamy umiarkowanie, bo nadmiar wody może jej zaszkodzić. Pietruszkę możemy także nawozić. Nadaje się do tego gnojówka z pokrzywy, która rozcieńczamy z wodą w stosunku 1 litr gnojówki na 10 litrów wody.

Czy pietruszka naciowa odrasta po ścięciu?

Pierwszy raz zbieramy liście pietruszki naciowej po około czterech miesiącach po wysiewie. W sezonie liście zbieramy do trzech razy w sezonie, ścinając nisko większość liści. Ale możemy też zbierać je na bieżące potrzeby, wtedy obrywamy zewnętrzne, najstarsze liście. Po całkowitym ścięciu liście ładnie odrastają.

Przeczytaj też o innych warzywach, których plonem są liście:

QUIZ. Warzywo czy kwiat? Rozpoznasz?

Pytanie 1 z 25
Gruszka miłosna to: