Kalendarz adwentowy dla dziecka - zrób go sam dla swojej pociechy. Jak zrobić kalendarz adwentowy w domu

2022-11-25 11:01

Pomysłów na kalendarz adwentowy dla dzieci jest mnóstwo! Można go zrobić dosłownie ze wszystkiego, a pomocna będzie wyobraźnia. Przedstawiamy ciekawe i łatwe do wykonania pomysły na kalendarz adwentowy dla dzieci. Mogą być inspiracją do stworzenia tego idealnego dla Twojej pociechy.

Kalendarz adwentowy
Autor: GettyImages Kalendarz adwentowy ucieszy przede wszystkim dzieci

Jednym z symboli zbliżających się świąt Bożego Narodzenia jest kalendarz adwentowy. Ma on za zadanie odliczać dni do Wigilii, dlatego zawiera 24 otwierane okienka oznaczające poszczególne dni grudnia, skrywające różne, drobne niespodzianki bądź obrazki.

Spis treści

  1. Kalendarz adwentowy to doskonała niespodzianka dla dzieci
  2. Kalendarz adwentowy dla dzieci DIY
  3. Kalendarz adwentowy na tablicy
  4. Kalendarz adwentowy na sznurku
  5. Kalendarz adwentowy - gałąź na ścianie
  6. Kalendarz adwentowy z kartonowych pudełek
  7. Kalendarz adwentowy z okienkami - jak zrobić krok po kroku

Kalendarz adwentowy to doskonała niespodzianka dla dzieci

Historia kalendarza adwentowego jest jednak stosunkowo młoda, gdyż pierwsze wzmianki na jego temat można znaleźć w książkach dla dzieci z połowy XIX w. A ponieważ to właśnie dzieci najbardziej czekają na święta, zaczęto tworzyć dla nich rozmaite wersje kalendarzy adwentowych. Początkowo były one przygotowywane ręcznie, później jednak zaczęto produkować je na skalę przemysłową, dlatego współczesne kalendarze mają niezwykle różnorodną formę i często skrywają łakocie lub czekoladki, będące słodką zapowiedzią najbardziej klimatycznych świąt w roku.

Kalendarz adwentowy dla dzieci DIY

Zamiast jednak kupować dziecku gotowy kalendarz, możemy stworzyć go samodzielnie, dzięki czemu będzie naprawdę wyjątkowy. Praca nad nim da nam też sporo satysfakcji, a nasze pociechy z pewnością docenią fakt, że przygotowaliśmy do specjalnie dla nich. A w jaki sposób stworzyć taki kalendarz? Możliwości jest naprawdę sporo, ale jeśli braknie nam pomysłów, możemy poszukać inspiracji w Internecie. My także mamy dla Was garść inspiracji.

Kalendarz adwentowy na tablicy

Najprostszą wersją kalendarza adwentowego jest tablica z przymocowanymi do niej 24 małymi, dekoracyjnymi torebkami prezentowymi, zawierającymi łakocie, np. czekoladki, cukierki, bakalie. Każda torebka i miejsce pod nią muszą być opatrzone numerem, symbolizującym jeden dzień miesiąca. Każdego dnia dziecko powinno zdejmować tylko jedną torebkę ze znajdującą się wewnątrz niespodzianką. Pozostające po niej puste miejsce oznacza, że minął kolejny dzień, a święta są coraz bliżej.

Dla ciekawszego efektu, możemy zawiesić torebki w odwrotnej kolejności i rozpocząć odliczanie „od tyłu”. Dzięki temu po zdjęciu każdej z torebki od razu będzie wiadomo, ile dni pozostało do świąt (na zasadzie finałowego odliczania).

Kalendarz adwentowy na sznurku

Bardziej oryginalną wersją kalendarza adwentowego będą torebki umieszczone losowo na sznurku, rozpiętym np. na tablicy korkowej. Dziecko każdego dnia będzie musiało znaleźć wśród torebek tę z właściwym numerem, co sprawi, że zabawa będzie jeszcze ciekawsza.

Kalendarz adwentowy - gałąź na ścianie

Interesującym pomysłem jest też kalendarz adwentowy w formie świątecznej ozdoby naściennej. W tym celu torebki z numerkami mocujemy na ozdobnych wstążkach i przyczepiamy do umieszczonej na ścianie gałęzi. Torebki powinny wisieć na wstążkach różnej długości, dzięki czemu stworzą niebanalną girlandę.

Kalendarz adwentowy z kartonowych pudełek

Jeśli mamy nieco więcej czasu, możemy też przygotować tradycyjny kalendarz adwentowy z okienkami. Jedną z możliwości jest zakup 24 małych, kartonowych pudełeczek, dobranie do nich kartonowego pudełka (np. prezentowego lub po czekoladkach), w którym będzie można je umieścić. Kiedy już ułożymy wszystkie pudełeczka, możemy przykleić ich denka do podstawy pudełka zbiorczego, dzięki czemu kalendarz można postawić na stoliku lub powiesić na ścianie. Do pudełeczek wkładamy czekoladki, cukierki, bakalie lub małe zabawki. Wieczko każdego z pudełek opatrujemy numerem, aby dziecko wiedziało, które pudełko powinno danego dnia otworzyć.

Do stworzenia takiego kalendarza zamiast dużego pudełka, możemy też wykorzystać szablon (np. w kształcie choinki) wycięty z grubego kartonu, do którego będziemy przyklejać denka pudełeczek.

Kalendarz adwentowy z okienkami - jak zrobić krok po kroku

Kalendarz adwentowy z okienkami możemy też stworzyć zupełnie od podstaw. Będzie to wprawdzie wymagało od nas więcej pracy, ale da nam też dużo satysfakcji. Do tego celu będziemy potrzebować sporego kawałka sztywnej, falistej tektury, kleju, taśmy klejącej, nożyczek i papieru ozdobnego.

  • Z kartonu wycinamy dwa takie same, prostokątne kawałki, będące wierzchem i spodem naszego kalendarza (powinny mieścić się w nim 24 okienka np. w układzie 6 okienek poziomo i 4 pionowo) oraz szerokie paski, które będą bokami pudełka.
  • Boki i dno pudełka łączymy ze sobą od wewnątrz za pomocą mocnej taśmy klejącej, a po zewnętrznej stronie oklejamy papierem ozdobnym.
  • Gdy pudełko jest już gotowe, musimy zrobić kratownicę, którą w nim umieścimy. W tym celu wycinamy z kartonu takiej samej szerokości pasy, z których kilka musi mieć długość i wysokość dłuższego boku (np. 3 z nich), a pozostałe długość i wysokość krótszego boku (np. 5 z nich).
  • Następnie umieszczamy w pudełku dłuższe paski, które stabilizujemy (np. z pomocą taśmy), a pozostałe nacinamy w taki sposób, aby dały się nałożyć od góry na dłuższe paski i utworzyły sztywną kratownicę o komórkach równej wielkości.
  • Gdy kratownica będzie gotowa, jej dolne krawędzie smarujemy klejem i przyklejamy od wewnątrz do dna pudełka, a górne krawędzie zaznaczamy np. ołówkiem kopiowym i odbijamy na kartonie, który będzie stanowił wieko pudełka.
  • W miejscu odbitej kratownicy odrysowujmy na wieku okienka i nacinamy je w taki sposób, aby dały się otwierać.
  • Kiedy okienka będą gotowe, górną część kratownicy smarujemy klejem i mocujemy do niej wieczko z okienkami.
  • Na gotowe okienka nanosimy numery, a w pudełeczkach umieszczamy niespodzianki.

Prostszą wersją takiego kalendarza będą połączone ze sobą dwa prostokątne kawałki kartonu (mogą mieć też formę choinki), oklejonego ozdobnym papierem. W górnym kartonie wyznacza się okienka, a pod nimi umieszcza kolorowe naklejki lub obrazki z zabawnymi scenkami.

Sprawdź też:

5 super pomysłów na wieńce adwentowe z poinsecją >>>

Jak zrobić wieniec adwentowy: instrukcja krok po kroku >>>

Pomysły na świąteczną dekorację ogrodu >>>

Jak zrobić prosty stroik świąteczny. Instrukcja krok po kroku >>>

DIY. Szkolny kalendarz adwentowy – na ramie obrazu. Zrób to sam krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają