Jak zrobić bukiet na Święto Matki Boskiej Zielnej? Zioła lecznicze w świętym bukiecie
15 sierpnia przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana powszechnie jako Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu święcimy bukiety z ziół. Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej? Jakie zioła powinny się w nim znaleźć?
Autor: GettyImages
Poświęcony bukiet zabieramy do domu
Spis treści
- 15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej
- Tradycyjne zwyczaje na Matki Boskiej Zielnej
- Zobacz zdjęcia bukietów na Matki Boskiej Zielnej
- Zioła lecznicze i inne rośliny w wiązance na sierpniowe święto
- Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej?
- Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej?
15 sierpnia to według polskiej tradycji Święto Matki Boskiej Zielnej. W tym dniu tradycyjnie przynosimy do kościoła bukiety z ziół, kwiatów, zbóż i owoców, by je poświęcić.
15 sierpnia to Święto Matki Boskiej Zielnej
W tradycji ludowej Matka Boska, która jest patronką 15 dnia sierpnia, jest jednocześnie czczona jako patronka ziół, kwiatów, owoców i zbóż. I stąd właśnie zwana jest Matką Boską Zielną.
Tradycyjne zwyczaje na Matki Boskiej Zielnej
W dniu sierpniowego święta składane są Maryi ofiary z płodów ziemi zbieranych z łąk, pół, sadów, ogrodów i lasów. Przynoszone w tym dniu na nabożeństwo, związane w bukiet dojrzałe zboża i zioła, warzywa, owoce i kwiaty, są święcone.
Dawniej wierzono, że bukiety poświęcone w kościele nabierały wyjątkowych właściwości leczniczych. Dlatego po zakończeniu święta nie wyrzucano ich, ale trzymano przez cały rok, wierząc, że ochronią dom od nieszczęść, chorób czy uderzenia pioruna. Wyjęte z wiązanek zioła wykorzystywano do leczenia ludzi i zwierząt gospodarskich. Poświęcone wiązanki przechowywano za świętymi obrazami, nad drzwiami wejściowymi, na ścianie frontowej, na strychu, w oborach i stodołach. Zatknięte na polu chroniły uprawy przed piorunami i szkodnikami, a umieszczone w stodołach zbiory przed myszami.
Wiązanki ziół i owoców w różnych regionach kraju miały różne nazwy: ziele, ograbka, równianka, rózga, kępka, ruchla, prozanka. Różne też były jej formy - od zbliżonej do wielkanocnej palemki, poprzez wianek, do kosza wypełnionego po brzegi płodami.
Zobacz zdjęcia bukietów na Matki Boskiej Zielnej
Autor: GettyImages
Poświęcony bukiet zabieramy do domu
Przysłowie: W sierpniu każdy kwiat woła - zanieś mnie do kościoła!
Zioła lecznicze i inne rośliny w wiązance na sierpniowe święto
Według starej tradycji, bukiet na Matki Boską Zielnej składał się z 7 lub 77 różnych ziół, zbóż i kwiatów. Cyfra siedem w Starym Testamencie była uznawana za symbol doskonałości. Ważne, by ilość roślin była nieparzysta.Układano je z popularnych ziół: mięty, bylicy, macierzanki, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika oraz z kwiatów polnych i ogrodowych. Dodatek stanowiły kłosy zbóż, len, makówki, konopie oraz rozmaite warzywa i owoce: marchew, nabity na patyk ziemniak bądź jabłko, gałązkę obsypana owocami wiśni, gałązki leszczynowe z orzechami.
Z czego zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej?
W dzisiejszych czasach świąteczne bukiety na Matki Boskiej Zielnej często są dużo skromniejsze i sprowadzają się do formy niewielkich bukiecików, choć w niektórych regionach Polski tradycja jest nadal silnie kultywowana i wiązanki są przygotowane "na bogato"! Tradycyjnie jednak najważniejszymi ich składnikami są zioła lecznicze i kwiaty. Można wykorzystać kwiaty zebrane w ogrodzie, np. kwitnące na żółto nawłocie, rudbekie i słoneczniki, białe i różowe kwiatostany hortensji, różnokolorowe mieczyki, kosmosy w bieli, różu czy fuksji, kolorowe cynie.
Nie trzeba ograniczać się do tych gatunków - jeśli ich nie mamy, przygotujmy bukiet z innych roślin, na przykład tych znalezionych na łące - pasować będą wszystkie polne kwiaty! Dodajmy kilka kłosów zbóż zebranych z pola, a jeśli trudno nam je zdobyć, jako zamiennik mogą być kwiatostany ozdobnej trawy. Pamiętajmy o ziołach - ich nie powinno zabraknąć w bukiecie. Mięta, szałwia, tymianek, bylica, krwawnik, lawenda - wystarczy jedna lub kilka gałązek. Do bukietu możemy dodać także owoce i warzywa.
- Przeczytaj też: Łąka kwietna w ogrodzie. Jak założyć i pielęgnować łąkę kwietną
Jak zrobić bukiet na Matki Boskiej Zielnej?
Przygotujmy wszystkie rośliny, z których chcemy ułożyć bukiety na Matki Boskiej Zielnej. Z dolnych części wszystkich łodyg usuńmy liście i drobne pędy. Układanie bukietu zaczynamy od największych roślin — je umieszczamy pośrodku, a wokół dokładamy te mniejsze i drobniejsze w ten sposób, aby zajmowały one całą wysokość bukietu. Kłosy zbóż czy kwiatostany traw wplatamy pomiędzy zioła, kwiaty i owoce, aby rozluźnić nieco kompozycję. Całość związujemy sznurkiem albo ozdobną wstążką.
Okres 30 dni od 15 sierpnia jest "kobiecą trzydziestką". Według ludowej tradycji w tym czasie zioła kwitną najpiękniej, mają intensywny zapach i największą moc. Dlatego właśnie w tych dniach należy zbierać zioła, które wykorzystywane będą zimą.