Jak uratować surfinie po deszczu? Co zrobić, żeby odżyły?

2024-08-26 10:06

Surfinie po deszczu, zwłaszcza długotrwałym i intensywnym, co ostatnio dość często się zdarza, marnieją. Ich delikatne kwiatki są często poszarpane i zwiędnięte. Ten stan utrzymuje się nawet kilka dni po deszczu. Co wtedy robić? Jak uratować surfinie po deszczu? Czy da się uratować zniszczone przez deszcz i przelane surfinie?

Spis treści

  1. Surfinie i deszcz
  2. Jak uratować surfinie po deszczu?
  3. Nawożenie surfinii po deszczu
#MuratorOgroduje: Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Surfinie i deszcz

Surfinie są bardzo wrażliwe na deszcz, jak również silny wiatr. Po niewielkich opadach surfinie dość szybko wracają do dobrej formy. Gorzej natomiast, jeśli deszcz jest intensywny, powoduje najczęściej uszkodzenie delikatnych kwiatów i pędów. Dlatego też surfinie najlepiej uprawiać na zadaszonych balkonach czy tarasach, również osłoniętych od wiatru.

Jeśli donice z kwiatami stoją jednak na otwartej przestrzeni, dobrze je przed deszczem schować pod dach, choć oczywiście nie zawsze jest to możliwe. Jak uratować surfinie, jeśli ulewny deszcz zdąży je zniszczyć?

Jak uratować surfinie po deszczu?

Jeśli po dwóch, trzech dniach po deszczu surfinie wciąż wyglądają marnie, trzeba interweniować. Pierwszym krokiem będzie sprawdzenie ziemi - najpewniej jest mokra, co oznacza, że rośliny zostały przelane i nie radzą sobie z nadmiarem wilgoci. Co robimy?

Ostrożnie wyjmujemy surfinię z doniczki, oczyszczamy jej system korzeniowy z mokrej ziemi i obumarłych korzeni. Następnie sadzimy ją ponownie w donicy, ale w nowym podłożu.

Ważna jest także sama donica dla surfinii - musi mieć otwory odpływowe w dnie. Przyda się także warstwa drenażu, np. w postaci kulek keramzytu, która w razie potrzeby wchłonie nadmiar wody i utrzyma go z dala od korzeni roślin.

Pamiętajmy, że ziemia do surfinii musi być przepuszczalna - zbyt ciężka i zbita łatwo gromadzi wodę. Takie podłoże nie jest dla surfinii odpowiednie.

Nowo posadzoną roślinę warto ustawić w miejscu półcienistym. Najlepiej jej nie podlewać przez kilka dni aż dojdzie do siebie. Zacznijmy ją podlewać, ale bardzo umiarkowanie, dopiero wtedy gdy surfinia nieco odżyje i gdy podłoże będzie zupełnie suche.

Gdy całkowicie wróci do formy, kwiaty nabiorą dawnych kształtów, przestawmy ją na słoneczne stanowisko.

Nawożenie surfinii po deszczu

Z nawożeniem zalanej surfinii również wstrzymajmy się, aż całkowicie wydobrzeje. Dalsze bujne i obfite kwitnienie zapewnią wieloskładnikowe, specjalnie skomponowane dla nich nawozy, które można kupić w każdym sklepie ogrodniczym. 

Mamy też kilka sprawdzonych domowych nawozów do surfinii, jak np. ten ze skórek od bananów. Poniżej podajemy przepis na odżywkę i sposób zasilania. 

Warto pamiętać, że nigdy nie podlewamy i nie nawozimy kwiatów „na zapas”. Wyrządzimy im wtedy więcej szkody niż pożytku.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.