Dlaczego surfinia więdnie? Jak uratować zwiędniętą surfinię? Czy można ją ożywić?

2024-05-27 11:58

Kaskady ukwieconych pędów surfinii, zwieszających się z donicy lub balkonowej balustrady wyglądają spektakularnie, ale aby przez cały sezon były tak efektowne, o rośliny trzeba troskliwie zadbać. A co jeśli surfinia zwiędnie? Jak ją uratować? Czy można ją ożywić?

Spis treści

  1. Dlaczego surfinia więdnie? Przyczyną jest przesuszenie
  2. Czy zwiędniętą i przesuszoną surfinię da się jeszcze uratować?
  3. Surfinia więdnie, bo została zalana
  4. Zwiędnięta surfinia mogła zostać przenawożona
  5. Surfinia więdnie, bo ma za ciemno
  6. Jak dbać o surfinię, żeby nie zwiędła?

Dlaczego surfinia więdnie? Przyczyną jest przesuszenie

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie surfinii jest jej odpowiednie podlewanie, gdyż roślina ta nie toleruje suszy ani zalania. Na przesuszenie reaguje niemal natychmiastowym więdnięciem pędów, liści i kwiatów, przez co traci ładny wygląd. Ponieważ surfinia jest tak bardzo wrażliwa na suszę, łatwo można przegapić odpowiedni moment na jej podlanie, co zwykle kończy się katastrofą, szczególnie podczas upalnego lata, kiedy to roślina powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie (rano i późnym popołudniem).

Przeczytaj też:

Czy zwiędniętą i przesuszoną surfinię da się jeszcze uratować?

To zależy, bo jeśli zbyt długo pozostawiliśmy surfinię bez wody (podczas upałów wystarczy 1-2 dni), szanse na to są marne. Jeśli jednak szybko odkryliśmy problem, jest możliwe jej uratowanie. Wtedy najlepiej umieścić doniczkę z rośliną w wiadrze z chłodną wodą i ustawić w zacienionym miejscu. Kiedy zauważymy, że liście i kwiaty zaczynają się podnosić i odzyskiwać dobrą formę, możemy wyjąć doniczkę z wiadra i ponownie ustawić na swoim miejscu. W ten sposób możemy uratować roślinę która ucierpiała z powodu krótkotrwałej suszy, ale nie nadużywajmy tej metody, bo często narażana na tak stresowe sytuacje surfinia, szybko zacznie tracić swoją urodę, a po kolejnym przesuszeniu, może już nie odzyskać dobrej formy, a nawet całkiem obumrzeć.

Surfinia więdnie, bo została zalana

Nie zawsze jednak więdniecie surfinii jest wynikiem suszy, gdyż w podobny sposób roślina reaguje też na zalanie. Jeśli w jej doniczce nie ma otworów odpływowych na dnie lub gdy są zbyt małe i nie dają rady skutecznie odprowadzać nadmiaru wody po podlewaniu lub silnych opadach, roślina może zostać zalana. Dlatego też kiedy zobaczymy, że nasza surfinia więdnie, w pierwszej kolejności sprawdźmy jej podłoże i jeśli okaże się suche, jak najszybciej ją podlejmy, jeśli jednak pozostaje mokre, trzeba wyjąć surfinię z doniczki, oczyścić jej system korzeniowy z mokrej ziemi i obumarłych korzeni, posadzić do świeżego, przepuszczalnego podłoża (zbyt ciężkie, zbite i łatwo kumulujące wodę podłoże nie jest odpowiednie do uprawy surfinii), ustawić w miejscu półcienistym i przez kilka dni nie podlewać. Dopiero kiedy zobaczymy, że roślina ponownie odzyskuje wigor, zaczynamy ją umiarkowanie podlewać, a gdy w pełni odzyska formę, z powrotom ustawiamy ją na dotychczasowym, słonecznym stanowisku.

Zwiędnięta surfinia mogła zostać przenawożona

Kolejną przyczyną więdnięcia surfinii może być jej przenawożenie. Wprawdzie rośliny rosną bardzo bujnie i kwitną obficie przez całe lato, dlatego bezwzględnie muszą być systematycznie zasilane, ale nie próbujmy ich przekarmiać, ani podawać im nawozu „na zapas”, bo przedawkowując preparat łatwo możemy doprowadzić do uszkodzenia, a nawet spalenia sytemu korzeniowego, co może nawet skończyć się śmiercią rośliny.

Surfinia więdnie, bo ma za ciemno

Czasami powodem więdnięcia, ale też zmniejszenia się kwiatów i blednięcia liści surfinii jest zbyt ciemne stanowisko. Surfinie to „dzieci słońca”, dlatego pełnię swojej urody zaprezentują wyłącznie na słonecznym miejscu. Nie warto ich wiec sadzić w cieniu, ani nawet w półcieniu, bo wtedy nigdy nie doczekamy się wspaniałej kaskady barwnych kwiatów, za to możemy spodziewać się wielu problemów (m.in. chorób grzybowych, takich jak mączniak prawdziwy lub plamistości, które w takiej sytuacji bardzo często atakują osłabione rośliny).

#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany

Jak dbać o surfinię, żeby nie zwiędła?

A co należy zrobić, aby móc przez całe lato cieszyć się wspaniałymi kwiatami surfinii?

  • Przede wszystkim posadzić roślinę do żyznej, próchniczej, przepuszczalnej ziemi oraz zadbać, aby pojemnik, w którym będzie rosła, posiadał otwory odpływowe w dnie. Przyda się także warstwa drenażu np. w postaci kulek keramzytu, która w razie potrzeby wchłonie nadmiar wody i utrzyma go z dala od korzeni roślin.
  • Surfinię trzeba też ustawić na w pełni słonecznym stanowisku i systematycznie, raz lub nawet dwa razy dziennie podlewać (chyba, że panuje chłodna i wilgotna pogoda, wtedy nawadnianie może być rzadsze). Aby nie popełnić błędu przy podlewaniu, za każdym razem należy sprawdzić palcem wilgotność podłoża i podlać roślinę dopiero wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi jest lekko przeschnięta.
  • Bujne i obfite kwitnienie surfinii wspomoże też systematyczne nawożenie roślin specjalnie dla nich skomponowanymi, wieloskładnikowymi nawozami do surfinii. Pamiętajmy tylko, aby nie nawozić ani nie podlewać roślin „na zapas”, bo wtedy wyrządzimy im więcej szkody niż pożytku.

Przeczytaj też:

Najpopularniejsze rośliny na balkon. Czy potrafisz je rozpoznać?

Pytanie 1 z 8
Co to za roślina?
Bakopa