Kiedy i jak przesadzać róże, aby się dobrze przyjęły na nowym miejscu?

2024-10-03 14:48

Zdarza się, że róże rosną w miejscu, które planujemy zagospodarować w inny sposób, i wtedy pojawia się konieczność przesadzenia krzewów. Kiedy jest najlepszy termin na przesadzanie róż? Jak prawidłowo przesadzić róże, by nie zaszkodzić roślinom? Mamy instrukcję!

Przesadzanie róż
Autor: GettyImages Kiedy przesadzać róże? Czy jesień to dobry termin na ten zabieg?

Spis treści

  1. Czy róże można przesadzać?
  2. Kiedy przesadzać róże?
  3. Przesadzanie róż - jak przygotować nowe miejsce dla róży?
  4. Jak przesadzać róże - instrukcja przesadzania krok po kroku
  5. Kiedy nawozić przesadzone róże?

Czy róże można przesadzać?

Róże można przesadzać, choć należy to robić tylko w ostateczności. Krzewy różane tworzą bowiem silnie rozwinięty i głęboki system korzeniowy, który przy przesadzaniu może zostać uszkodzony, co niekorzystnie wpływa na wzrost i kwitnienie roślin.

Kiedy przesadzać róże?

Najlepszym terminem na przesadzanie krzewów róż jest późna jesień (październik-listopad, do pierwszych przymrozków), gdy wegetacja już się zakończy. W tym okresie w glebie panują dobre warunki wilgotnościowe. Róże przesadzone jesienią szybciej się zregenerują niż te przesadzone wiosną (bo taki termin przesadzania róż też jest dopuszczalny), a na wiosnę wcześniej rozpoczną wegetację.Na przesadzanie wybierzmy dzień bez opadów i bezwietrzny, najlepiej pochmurny (by wykopana bryła korzeniowa nie uległa zbytniemu przesuszeniu).

Przesadzanie róż - jak przygotować nowe miejsce dla róży?

Róże powinny rosnąć na stanowisku słonecznym (miejsce powinno być przynajmniej pół dnia oświetlone słońcem!). Nowo wybrane miejsce dla krzewu róży należy wcześniej odpowiednio przygotować, wzbogacając ziemię np. torfem czy ziemią ogrodniczą.

Więcej o sadzeniu róż i przygotowaniu gleby przeczytasz w artykule: Jak i kiedy sadzić róże. Sadzenie róż krok po kroku

Jak przesadzać róże - instrukcja przesadzania krok po kroku

  • Wykopujemy dół

Na początek w miejscu, gdzie chcemy przesadzić różę, musimy wykopać dół, na tyle duży, by swobodnie zmieścił całą bryłę korzeniową, a korzenie nie zawijały się - zazwyczaj powinien być dwa razy większy w obwodzie i dwa razy głębszy niż bryła korzeniowa przesadzanej rośliny. Wydobytą przy wykopywaniu dołu ziemię należy zmieszać z dobrze rozłożonym kompostem lub innym bogatym w próchnicę podłożem. Taką mieszanką wykładamy dno i boki dołu. Zamiast niej możemy użyć gotowego specjalistycznego podłoża dla róż.

  • Wykopujemy krzew róży

Teraz zabieramy się do wykopywania krzewu - trzeba to zrobić na tyle ostrożnie, by jak najmniej uszkodzić system korzeniowy (najlepiej, gdyby udało się nam nie uszkodzić go w ogóle, bowiem im więcej korzeni uszkodzimy, tym roślina będzie bardziej osłabiona i tym samym zwiększy się ryzyko przemarznięcia zimą i opóźni rozpoczęcie wegetacji wiosną). Dookoła krzewu, który planujemy przesadzić, wyznaczamy szpadlem okrąg na tyle duży, by objął zasięgiem całość systemu korzeniowego. Oczywiście robimy to w przybliżeniu, bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnie jak szeroko rozrosły się korzenie naszej róży. Zaznaczony obszar obkopujemy szpadlem, podważamy nim bryłę korzeniową z każdej strony i wydobywamy ją z jak największą bryłą ziemi.

  • Przycinamy korzenie i część nadziemną wykopanego krzewu

Po wykopaniu krzewu oglądamy dokładnie jego korzenie i przycinamy naostrzonym i zdezynfekowanym sekatorem wszystkie stare, chore i uszkodzone. Rany po cięciu trzeba zabezpieczyć maścią ogrodniczą z fungicydem. Przyciąć należy też część nadziemną krzewu - wszystkie pędy skracamy o 2/3 ich długości. Trzeba też usunąć wszystkie liście z pędów (te, które jeszcze nie opadły) ścinając je sekatorem na ogonkach liściowych.

  • Przenosimy wykopany krzew róży

Na nowe miejsce przenosimy krzewy z korzeniami otoczonymi bryłą starej ziemi - dla ułatwienia można pod bryłę podłożyć mocną folię i otoczyć nią bryłę korzeniową, aby nie rozpadła się przy przenoszeniu na nowe miejsce. Jeśli bryła korzeniowa jest duża, najlepiej przetransportować krzew na taczkach. Starajmy się tak przenieść krzew, by stracić jak najmniej ziemi z bryły korzeniowej.

  • Wkopujemy krzew róży na nowym miejscu

Krzew różany ostrożnie umieszczamy w przygotowanym wcześniej dołku, starając się nie uszkodzić bryły korzeniowej. Ważne, by na nowym miejscu krzew został posadzony na taką samą głębokość, na jakiej rósł dotychczas. W wolne przestrzenie, pozostałe między bryłą korzeniową a glebą, wsypujemy ziemię i mocno ją udeptujemy. Po zasypaniu korzeni podłożem warto utworzyć misę wokół szyjki korzeniowej rośliny (będzie się w niej zbierała woda). Na koniec przesadzoną roślinę obficie podlewamy (tak, by woda dotarła do całego systemu korzeniowego).

  • Zabezpieczamy przesadzony krzew przed mrozem

Przesadzone krzewy róż należy zabezpieczyć przed mrozem, usypując wokół podstawy kopczyk z ziemi.

warto wiedzieć

Kiedy nawozić przesadzone róże?

Przesadzone róże zaczynamy nawozić dopiero na wiosnę następnego roku, gdy krzew się dobrze przyjmie i odbuduje swój system korzeniowy.

Przeczytaj też:

Zobacz w galerii jak sadzić róże krok po kroku.

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska
#MuratorOgroduje: Róże w grodzie – nawożenie i pielęgnacja
Materiał sponsorowany
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają