Jak uprawiać werbenę patagońską w ogrodzie i donicach? Praktyczne porady i wymagania!

2024-09-25 11:53

Werbena patagońska to bylina, którą warto wykorzystać do tworzenia rabat oraz dekoracji balkonów i tarasów. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki i pielęgnację odwdzięczy się obfitym kwitnieniem aż do przymrozków. Jak uprawiać werbenę patagońską? Czy werbena patagońska jest wieloletnia?

Spis treści

  1. Jak wygląda werbena patagońska?
  2. Werbena patagońska w galerii zdjęć
  3. Wymagania werbeny patagońskiej
  4. Czy werbena patagońska jest wieloletnia?
  5. Werbena patagońska - uprawa i pielęgnacja
  6. Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Werbena patagońska (łac. Verbena bonariensis) pochodzi z Ameryki Południowej. Do Europy trafiła w 1832 roku. Jest byliną, chociaż w Polsce często jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Ma duże walory dekoracyjne, ale u nas dopiero zdobywa popularność - ograniczeniem są jej wysokie wymagania cieplne i brak przystosowania do polskiego klimatu. Pod tym względem trzeba otoczyć ją opieką, wtedy odwdzięczy się oszałamiającym kwitnieniem.

Jak wygląda werbena patagońska?

Werbena patagońska to średnio wysoka bylina osiągająca 80-120 cm wysokości (w sprzedaży można dostać także niższe, karłowe odmiany, np. 'Little One'). Ma lancetowate liście. Jej największą zaletą jest długie i obfite kwitnienie.

Werbena patagońska zakwita wczesną wiosną i może kwitnąć aż do jesieni. Kwiaty są drobne, kielichowate, zebrane w okazałe baldachowate kwiatostany. Mają liliową barwę. To roślina miododajna.

Werbena patagońska w galerii zdjęć

Wymagania werbeny patagońskiej

Werbenę patagońską powinno się uprawiać na stanowisku słonecznym, zacisznym, osłoniętym od wiatru. Wtedy obficie kwitnie. Znosi także lekkie zacienienie. Preferuje podłoża piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, umiarkowanie suche. Toleruje odczyn od obojętnego po zasadowy. Nie lubi nadmiaru wody.

Czy werbena patagońska jest wieloletnia?

W polskim klimacie werbena patagońska nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego często uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Jeśli zamierzamy uprawiać ją jako bylinę, przed nadejściem mrozów powinna być wykopana i przeniesiona do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Dobrym rozwiązaniem jest także uprawa w pojemnikach. W donicy lub skrzyni zaleca się usypać warstwę drenażową. Jako podłoże można wykorzystać uniwersalną ziemię wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1.

5 roślin fioletowych do ogrodu

Werbena patagońska - uprawa i pielęgnacja

Werbenę patagońską zaleca się wysiewać w pomieszczeniu już na przedwiośniu. Nasiona można siać w mieszaninie torfu i piasku. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne, ale nie mokre. Trzeba uzbroić się w cierpliwość – werbena długo wschodzi. Sadzonki wysadza się do gruntu lub przenosi pojemniki na zewnątrz, gdy minie ryzyko przymrozków. Optymalna rozstawa to 30-40x40 cm.

Werbena jest dość odporna na suszę. Rośliny uprawiane w gruncie podlewa się w czasie długotrwałych okresów bezdeszczowych, w uprawie pojemnikowej zabieg powinien być regularniejszy - między nawadnianiami podłoże powinno przeschnąć. Nie można jednak być zbyt gorliwym. Roślinie bardziej szkodzi nadmiar wody niż krótkotrwały jej niedobór.

Werbena patagońska jest mało podatna na choroby i szkodniki, ale przy zalewaniu może dochodzić do gnicia korzeni. 1-2-krotnie w sezonie werbenie warto zaaplikować nawóz, np. nawóz w płynie dla roślin kwitnących, humusowy, organiczno-mineralny. Optymalne są nawozy z większą zawartością fosforu i potasu, mniejszą azotu.

Wartościowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie, które ogranicza zachwaszczenie. Gatunek nie ma jednak dużych wymagań pokarmowych. Jesienią warto zebrać nasiona. Należy je przechowywać w suchym, ciemnym miejscu (np. w papierowej torbie). Rośliny przenoszone do pomieszczenia powinno się skrócić przynajmniej na 1/3 długości. Samo okrywanie przed zimą może nie być wystarczającą ochroną.

Zastosowanie werbeny w ogrodzie

Werbena to jedna z najbardziej wartościowych gatunków służących do ozdoby rabat i ogrodów skalnych. Po pierwsze – kwitnie bardzo długo i ogranicza powstawanie pustych miejsc. Nadaje się dla osób początkujących, które nie potrafią optymalnie dobrać roślin na rabaty. W dodatku jest bardzo dobrym wypełniaczem. Ma delikatny i zwiewny wygląd. Nie powoduje efektu przytłoczenia uprawiana nawet w dużej grupie. Dobrze komponuje się z innymi roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz bylinami, np. jeżówkami, szałwiami, trawami ozdobnymi.

Werbenę patagońską uprawia się jako roślinę drugiego planu. Bylinę warto sadzić między roślinami o bardziej spektakularnych, wyrazistych kwiatach. Pasuje do ogrodów różnego typu - od angielskich po orientalne i wiejskie. Werbenę patagońską warto uprawiać w pojemnikach jako ozdobę drzwi wejściowych do domu, balkonów i tarasów.

Przeczytaj też:

Murator Google News
Autor:

Co to za kwiaty?

Pytanie 1 z 10
Co to za kwiaty?
aster chiński
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.