Jak pozbyć się koniczyny z trawnika? Czym opryskać trawnik na koniczynę?

2025-05-05 18:00

Wyznacznikiem eleganckiego i zadbanego ogrodu dla wielu osób jest piękny, jednolity trawnik. Dlatego wszelkie gatunki nienależące do traw są na trawniku traktowane jako niepożądane, nawet jeśli pełnią pożyteczną rolą. Tak właśnie postrzega się koniczynę (Trifolium). Jak skutecznie pozbyć się koniczyny z trawnika?

Koniczyna na trawniku

i

Autor: photon64/Getty Images Jak się pozbyć koniczyny z trawnika?

Spis treści

  1. W jakich ogrodach koniczyna i inne gatunki są na trawniku szczególnie niepożądane?
  2. Jak zwalczać koniczynę na trawniku?
  3. Zwalczanie chemiczne koniczyny na trawniku – jakie herbicydy stosować?
  4. Oprysk na koniczynę w trawniku
  5. Dlaczego nie pozbywać się koniczyny z trawnika?

W jakich ogrodach koniczyna i inne gatunki są na trawniku szczególnie niepożądane?

Jednolity, równy, regularnie koszony trawnik jest domeną ogrodów angielskich. To jeden z najważniejszych, o ile nie najważniejszy, element. W takim miejscu wszelkie gatunki obce - od mniszka po koniczynę - są traktowane jako ujma dla właściciela. Oczywiście z założenia, bo w praktyce różnie z tym bywa. Równie istotne są obrzeża trawnika przycinane półokrągłym szpadlem na angielski kant. Ponadto, duże trawniki zapewniające panoramiczny widok, zakłada się w ogrodach klasycznych (formalnych). W ogrodach minimalistycznych (nowoczesnych) także nie „lubi się” chwastów, jednakże same trawniki nie pełnią aż tak ważnej roli. Raczej zajmują mniejszą powierzchnię, gdyż z założenia takie ogrody nowoczesne mają być łatwe w pielęgnacji, a trawa jest wymagająca, potrzebuje regularnego koszenia i nawadniania, do tego dochodzi nawożenie, wiosenne zabiegi regeneracyjne. Natomiast ogrody rustykalne, leśne czy naturalistyczne nie są aż tak restrykcyjne. Koniczyna niekoniecznie musi w nich przeszkadzać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściciela ogrodu.

Jak zwalczać koniczynę na trawniku?

Najmniej inwazyjnym, jednocześnie najbardziej uciążliwym sposobem zwalczania koniczyny na trawniku jest ręczne usuwanie „kępek” koniczyny. Zabieg należy ponawiać kilka razy w sezonie. W razie potrzeby w danym miejscu (w którym dominowała koniczyna) wykonuje się dosiewy trawy, a następnie nawadnianie.

W sprzedaży dostępne są wypalarki do chwastów. Można ich używać, jednakże warto wcześniej je przetestować (np. pożyczyć od sąsiada). W praktyce niszczenie roślin pożądanych przebiega przy ich użyciu wolniej niż mogłoby się wydawać.

Zabiegi profilaktyczne, które ograniczają wzrost i rozwój koniczyny to regularne koszenie trawnika oraz odkwaszanie gleby. Dlatego warto raz na kilka lat sprawdzać pH gleby w różnych miejscach na trawniku.

Koniczyna na trawniku

i

Autor: schulzie/Getty Images Koniczyna na trawniku

Zwalczanie chemiczne koniczyny na trawniku – jakie herbicydy stosować?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że trawy tworzące trawnik (wykorzystuje się kilka gatunków) to rośliny jednoliścienne, natomiast koniczyna i wiele innych gatunków uznawanych jako chwasty w trawniku (np. mniszek pospolity czy bluszczyk kurdybanek) to gatunki dwuliścienne. Dlatego do ich zwalczania wykorzystuje się herbicydy na rośliny dwuliścienne. Nie szkodzą trawie, natomiast zwalczają wymienioną koniczynę.

  • Stosuje się m.in. środki, które zawierają MCPA związek z grupy fenoksykwasów karboksylowych) i fluroksypyr w (związek z grupy pochodnych kwasów pirydynokarboksylowych). Przykładem jest środek chwastobójczy Mniszek. Pomocniczo wykorzystuje się chlopyralid (związek z grupy pochodnych kwasów karboksylowych), który zwiększa spektrum działania (większa liczba zwalczanych gatunków). Wszystkie wymienione substancje aktywnie czynne zawiera Mniszek Ultra.
  • Dobrą skutecznością charakteryzuje się także Chwastox Nowy Trio, który zawiera MCPA, mekoprop-P (związek z grupy fenoksykwasów) i dikamba (związek z grupy pochodnych kwasu benzoesowego).

Oprysk na koniczynę w trawniku

Zabieg opryskania herbicydem wykonuje się przy bezdeszczowej i mało wietrznej (a najlepiej bezwietrznej) pogodzie. Należy przeprowadzać go wieczorem, po oblocie pszczół - trzeba bowiem pamiętać, że wiele kwitnących roślin porastających trawnik (w tym koniczyna) przyciąga zapylacze. Dbając o ogród trzeba starać się, aby im nie szkodzić.

Zawsze stosuje się dawki herbicydów zalecane przez producentów. Zbyt rozcieńczony oprysk może nie zadziałać, zaś zbyt stężony to większa szkoda dla środowiska i niepotrzebna strata preparatu.

Po zastosowaniu preparatu chwastobójczego na koniczynę należy wstrzymać się 2-3 dni z koszeniem trawnika. Trzeba dać czas substancjom aktywnie czynnym, aby wniknęły do tkanek roślin niepożądanych i zaczęły działać. Należy także zwrócić uwagę na maksymalną liczbę zabiegów, które można przeprowadzić w jednym sezonie. Pierwsze efekty opryskiwania zazwyczaj są widoczne po kilku dniach do tygodnia.

Dlaczego nie pozbywać się koniczyny z trawnika?

Niewielka ilość koniczyny w trawniku nie przeszkadza, o ile nie stwarza zagrożenia, że zdominuje trawy. Wręcz przeciwnie – roślina należy do rodziny motylkowych, a to oznacza, że współpracuje z pożytecznymi bakteriami i wiąże azot atmosferyczny. Jednocześnie kwitnąca koniczyna to pożytek dla zapylaczy. Taki trawnik – niekoniecznie jednolity - podkreśla rustykalny styl ogrodu.

Przeczytaj też: Pszczoły w ogrodzie. Jak stworzyć przestrzeń przyjazną dla zapylaczy?

Murator Google News
#MuratorOgroduje: Trawnik po zimie
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE