Iglaki szybko rosnące - jakie wybrać? Najlepsze gatunki i ich zastosowanie

2021-08-30 11:32

Iglaki szybko rosnące to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą, by ogród szybko się zazielenił. Wśród roślin iglastych, które charakteryzują się szybkim wzrostem znajdzie się sporo żywotników (tui), świerków czy jałowców. Poznaj polecane iglaki, które szybko rosną.

Iglaki szybko rosnące
Autor: GettyImages Posadzenie w ogrodzie szybko rosnących iglaków to dobry sposób na szybkie stworzenie zielonej osłony

Krzewy iglaste w ostatnich latach nieco straciły na popularności, ale mimo to nadal zajmują ważne miejsce w naszych ogrodach. Szczególnie cenione są iglaki, które szybko rosną, osiągają duże rozmiary i dobrze znoszą cięcie, gdyż znakomicie nadają się na dekoracyjne przez cały rok żywopłoty i szpalery. Bywają też wykorzystywane do osłaniania mało efektownych przestrzeni ogrodowych lub niezbyt atrakcyjnych konstrukcji (np. narzędziowni). Z kolei odmiany iglaków o atrakcyjnym pokroju (np. płaczącym), to wspaniałe rośliny soliterowe, nadające się do ogrodowych kompozycji lub do dekoracji trawników.

Szybko rosnące iglaki: żywotniki

  • Żywotnik zachodni 'Brabant'

Najwięcej szybko rosnących odmian znajdziemy wśród żywotników. Absolutnym liderem jest wśród nich żywotnik zachodni 'Brabant', której roczne przyrosty mogą mieć nawet 30-40 cm długości. Odmiana nie tylko bardzo szybko rośnie i osiąga duże rozmiary, ale też doskonale znosi ciecie i jest mało wymagająca. Dobrze znosi mróz i nie ma szczególnych wymagań uprawowych, choć lubi wilgotne, przepuszczalne podłoża. Niestety, odmiana ta ma też swoje wady: łatwo zawiązuje duże ilości małych szyszek i ma dość nieporządną formę, dlatego dla zachowania gęstego pokroju i ograniczenia intensywnego „szyszkowania” wymaga systematycznego cięcia. Roślina lubi też zmieniać zimą zieloną barwę igieł na kolor rdzawo-brązowy (wioną igły ponownie stają się zielone).

  • Żywotnik zachodni 'Szmaragd'

Nieco wolniejszym, choć nadal szybkim wzrostem może pochwalić się też żywotnik zachodni 'Smaragd' (roczny przyrost to 20-30 cm). Krzew ma gęsty, regularny pokrój i zachowuje piękne, ciemnozielone igły przez cały rok, więc utworzony z niego żywopłot jest dekoracyjny i elegancki. Odmiana nie wymaga także cięcia dla zachowania ładnego pokroju i nie ma tendencji do obfitego „szyszkowania”. Jest natomiast wrażliwa na suszę fizjologiczną i wiosną po bezśnieżnej zimie może zasychać.

Przeczytaj też: Tuje ‘Brabant’ czy tuje ‘Smaragd’ - czym się różnią? Pielęgnacja i zastosowanie odmian tui w ogrodzie >>>

  • Żywotnik olbrzymi 'Kórnik'

Podobny efekt ozdobny jak tuja 'Smaragd' zapewni nam też żywotnik olbrzymi odmiany 'Kórnik', której roczny przyrost to około 30 cm. Roślina tworzy jednak kilka przewodników, przez co ma nieco luźniejszy i szerszy pokrój od popularnych "szmaragdów”.

Szybko rosnące iglaki: jałowce i świerki

Nie tylko jednak żywotniki mogą pochwalić się szybko rosnącymi odmianami, gdyż możemy je też znaleźć wśród innych iglaków.

  • Jałowiec skalny 'Moonglow'

Na uwagę zasługuje między innymi jałowiec skalny 'Moonglow', charakteryzujący się bardzo szybkim wzrostem i dość szerokim, wzniesionym pokrojem. Krzew ma piękny, niebieskoszary odcień igieł, a jego pędy przyrastają rocznie o 20-30 cm. Roślina oczekuje przepuszczalnych, piaszczysto-żwirowych, umiarkowanie wilgotnych gleb i słonecznego stanowiska. Dobrze znosi mróz i suszę. Przed zimą jej pędy warto jednak obwiązać sznurkiem, gdyż pod ciężarem zalegającego śniegu mogą się wyginać i deformować.

  • Jałowiec chiński 'Spartan'

Piękną odmianą o szybkim wzroście i gęstym, kolumnowym pokroju jest też odmiana jałowca chińskiego 'Spartan' (roczny przyrost to ok. 30 cm). Roślina ma podobne wymagania jak poprzednia odmiana, ale charakteryzuje się bardziej zwartym pokrojem.

Przeczytaj też: Jałowiec w ogrodzie – przegląd gatunków, uprawa i zastosowanie >>>

  • Świerk serbski 'Aurea'

Pięknym iglakiem soliterowym o szybkim wzroście (roczny przyrost to ok. 35-40 cm.) i umiarkowanych wymaganiach jest natomiast świerk serbski 'Aurea'. Ozdobą rośliny jest stożkowy, regularny pokrój, lekko przewieszające się końce pędów i żółtozielone igły. Aby jednak igły mogły zachować swoją barwę przez cały rok, roślina powinna być uprawiana na słonecznym stanowisku.

Inne ciekawe iglaki soliterowe o szybkim wzroście (ok. 30 cm. rocznie) to dwie płaczące odmiany cyprysika nutkajskiego 'Green Arrow' i 'Kanada' oraz bardzo oryginalny świerk Engelmanna 'Snake'.

Iglaki szybko rosnące o płożącym pokroju

Szybko rosnące iglaki przeznaczane są zwykle na żywopłoty lub szpalery, ale rośliny mają też sporo ciekawych odmian o płożącym pokroju, które znakomicie nadają się do okrywania dużych, wolnych przestrzeni w ogrodzie. Dzięki nim można w krótkim czasie osłonić zbocze, skarpę lub kamienny murek. Można też uzyskać ładny, zielony dywan w miejscu, gdzie nie sprawdza się tradycyjny trawnik.

  • W tej grupie roślin na szczególną uwagę zasługują jałowce. Jednym z nich jest mało wymagający jałowiec płożący 'Wiltonii', którego roczne przyrosty na długość to 15-20 cm (przy wysokości 15 cm wys). Odmiana już po kilku latach potrafi stworzyć gęsty, zielono-niebieski dywan.
  • Nieco wyższy (20-30 cm) jest jałowiec płożący 'Blue Chip', który wprawdzie rośnie wolniej od poprzednika (10-15 cm rocznie), ale posiada bardzo dekoracyjny pokrój oraz srebrzystoniebieską barwę igieł. Ma też małe wymagania uprawowe i dużą mrozoodporność, co sprawia, że jest jedną z najlepszych odmian okrywowych.
  • Stosunkowo wysoki (40-50 cm wys.), ale szybko rosnący (ok. 20 cm rocznie) jest jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', który ma bardziej kopulasty i rozłożysty pokrój od poprzednich odmian.
  • Kolejne jałowce okrywowe warte uwagi to dwie złocistożółte odmiany jałowca pośredniego: 'Gold Star' i 'Pfitzeriana Aurea'. Poza szybkim wzrostem (20-30 cm rocznie), ich zaletą jest piękna barwa igieł oraz kopulasty pokrój. Aby jednak atrakcyjna barwa obu odmian mogła w pełni się zaprezentować, rośliny potrzebują słonecznych stanowisk.

Przeczytaj też: Iglaki płożące do ogrodu. Wybór i zastosowanie iglaków okrywowych >>>

Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.