Fitonia zachwyca efektownymi liśćmi. Jakich błędów nie popełniać przy pielęgnacji fitonii?

2023-01-25 10:04
Fitonia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Fitonia to niewielka roślina rzadko przekraczająca 20 cm wysokości

Fitonia to efektowna, chociaż niewielka roślina doniczkowa, chętnie uprawiana w mieszkaniach. Wyróżnia się barwnymi liśćmi. Jak uprawiać fitonię, by cieszyła nas swoim wyglądem?

Fitonia to niewielka, ale niezwykle barwna roślina, która nada pewnego kolorytu każdemu pomieszczeniu. Jednocześnie nie rozrasta się nadmiernie, dzięki czemu można ją elastycznie aranżować bez utraty cennej przestrzeni.

Spis treści

  1. Jak wygląda fitonia?
  2. Podstawowe wymagania fitonii
  3. Jak prawidłowo sadzić fitonię?
  4. Jak pielęgnować fitonię?
  5. Aranżacja fittonii w mieszkaniu

Jak wygląda fitonia?

Fitonia (łac. Fittonia) to niewielka roślina o zwartym pokroju, rzadko przekraczająca 20 cm wysokości. Ma jajowate, ostro zakończone, osadzone na ogonkach liście, które są silnie nakrapiane, dlatego fitonia jest nazywana „mozaikową rośliną”. Blaszki liściowe mają dekoracyjne unerwienie - może być ono jasnozielone, ciemnozielone, kremowe, żółte, pomarańczowe, a nawet różowe. Pędy fitonii są kruche, wrażliwe na uszkodzenia. Zazwyczaj fitonia jest traktowana jako krótkowieczna bylina, po kilku latach pozyskuje się z niej sadzonki i tworzy nowe egzemplarze.

Podstawowe wymagania fitonii

Stanowisko dla fitonii. Fitonia lubi stanowiska jasne, ale lekko osłonięte lub półcieniste. W takich warunkach prawidłowo rośnie, a jej liście są atrakcyjnie wybarwione. Najlepsze więc dla rośliny są parapety okien o wystawie północnej i wschodniej. W mocniej oświetlonych pomieszczeniach powinno się ustawiać fitonię w oddaleniu od okna. Fitonia nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia - szybko dochodzi wtedy do oparzeń, zasychania liści i zahamowania wzrostu.

Temperatura dla fitonii. Optymalna temperatura uprawy fitonii wynosi 21 st.C, nie powinna zaś spadać poniżej 18 st.C.

Podłoże dla fitonii. Roślina preferuje żyzne, próchnicze podłoże, o odczynie lekko kwaśnym lub zbliżonym do obojętnego. Może to być mieszanina ziemi liściowej, torfu i piasku.

Wilgotność powietrza dla fitonii. Dla rośliny wskazane jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza. Nie lubi zanieczyszczenia powietrza, np. z kuchenki gazowej.

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Jak prawidłowo sadzić fitonię?

Fitonie można sadzić przez cały sezon, choć najlepszy termin to wiosna. Rośliny nie wymagają dużych pojemników, najlepsze gdy są płytkie i szerokie. Donice powinny mieć koniecznie otwory w dnie. Warto usypać 1-2 cm warstwę drenażu na spodzie (np. ze żwiru). Następnie wysypuje się warstwę żyznego podłoża. Na tym etapie do ziemi można dodać hydrożelu, który magazynuje wodę i ogranicza ryzyko wyschnięcia wrażliwych roślin. Rośliny umieszcza się w podłożu delikatnie, aby nie uszkodzić kruchych pędów.

Fitonia
Autor: GettyImages Podłoże dla fitonii powinno być stale lekko wilgotne, nie można dopuszczać do jego przesuszenia

Jak pielęgnować fitonię?

  • Podlewanie fitonii. Podlewać fitonie należy tak, aby podłoże w doniczce było stale lekko wilgotne. Nie można dopuszczać do jego przesuszenia, ponieważ brak wody szybko prowadzi do więdnięcia rośliny. Częstym błędem jest natomiast umieszczanie fitonii w akwarium, to nie jest roślina wodna. W takich warunkach utrzymuje się jedynie przez krótki czas. Objawem nadmiaru wody jest żółknięcie liści.
  • Zraszanie ftonii. iFitonie lubią regularne zraszanie (lub zamgławianie) liści. Zaleca się używać do tego zabiegu odstanej, miękkiej wody  -  przeciwnym wypadku na liściach mogą pojawiać się białe plamy. Ważne, aby uchronić je przed suchym powietrzem. Dobrym sposobem jest ustawienie donicy z fitonią w podstawce wypełnionej płaskimi kamieniami, do której wlewamy wodę, a także używanie nawilżaczy powietrza.
  • Nawożenie fitonii. Do zasilania fitonii warto używać nawozów w płynie dla roślin o ozdobnych liściach lub nawozów humusowych. Nie wolno podawać nadmiernych dawek azotu. Mocno rozcieńczone nawozy stosuje się od wiosny do początku jesieni średnio co 2 tygodnie.
  • Rozmnażanie fitonii. Roślinę można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek wierzchołkowych. Najlepiej ukorzeniać je w wilgotnym piasku (ewentualnie z domieszką torfu) i utrzymywać w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze (21-24 st. C).
  • Fitonia może być atakowana przez mszyce.
  • Fitonia dobrze reaguje na przycinanie. Nadmiernie rozrośnięte pędy warto skracać, wtedy zachowa atrakcyjny, gęsty pokrój.

Fitonia zakwita, ale białe drobne kwiaty nie mają dużej wartości estetycznej. Czasem się je usuwa, aby roślina nie traciła energii.

Przeczytaj też:

Fitonia
Autor: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk) Fitonia nie wymaga dużych pojemników, za to najlepiej gdy są płytkie i szerokie

Aranżacja fittonii w mieszkaniu

Fitonie można uprawiać pojedynczo w małych donicach, ale najefektowniej prezentuje się w kompozycjach, np. w wielodoniczkach, skrzyniach, a także płaskich misach. Można ją łączyć w obrębie gatunku, np. odmiany o różnych barwach liści. Tworzy atrakcyjne połączenia m.in. z pileą, bluszczami i niewielkimi paprociami. Coraz częściej jest wykorzystywana do tworzenia mini-ogródków w szkle, w ozdobnych kulach, zamykanych słojach i butelkach. To jeden z podstawowych gatunków wykorzystywanych do uprawy w zimowych ogrodach i oranżeriach.

Przeczytaj też:10 sposobów ciekawej ekspozycji kwiatów doniczkowych w domu >>>

Wraca moda na kwietniki do domu. Doniczkowe rośliny na kwietnikach >>>

Fitonia
Autor: GettyImages Fitonia jest wykorzystywana do tworzenia mini-ogródków w ozdobnych kulach

Mini-las w domu: zobacz, czy znasz wszystkie te rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 9
Jak nazywa się ta roślina?
chamedora wytworna
Mini ogródek w szkle - ciekawa dekoracja z roślin doniczkowych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany