Filodendron Xanadu - spektakularna dekoracja wnętrz! Jak o niego dbać, by nie przestawał zachwycać?

2024-11-18 14:03

Filodendron (Philodendron) jest dostępny w różnorodnych wariantach odmianowych, różniących się m.in. kształtem i zabarwieniem liści. Jedną z najpopularniejszych odmian jest ‘Xanadu’, charakteryzująca się zwartym pokrojem i palczastymi blaszkami liściowymi. Jak ją uprawiać? W jakim miejscu w domu lub mieszkaniu ustawiać roślinę, by najlepiej się prezentowała?

Spis treści

  1. Jak wyglada filodendron ‘Xanadu’?
  2. Najważniejsze wymagania filodendrona ‘Xanadu’
  3. Filodendron Xanadu w galerii zdjęć
  4. Jak dbać o filodendron ‘Xanadu’?
  5. Aranżacja filodendrona ‘Xanadu’

Jak wyglada filodendron ‘Xanadu’?

Filodendron ‘Xanadu’ ma zwarty, kępiasty, a jednocześnie rozłożysty pokrój. W uprawie pokojowej zwykle dorasta do 100 cm wysokości przy większej szerokości. Tworzy bardzo dużą liczbę liści osadzonych na długich, mięsistych ogonkach. Blaszki liściowe są owalne w obrysie, palczaste, ciemnozielone z jaśniejszym obrzeżeniem, błyszczące. Starsze liście są głębiej powcinane od młodych. Roślina wytwarza korzenie powietrzne (nie powinno się ich wycinać!).

Najważniejsze wymagania filodendrona ‘Xanadu’

Filodendron Xanadu to roślina umiarkowanie łatwa w uprawie. Ma wymagania typowe dla roślin, które pochodzą z egzotycznych regionów, a porastają tropikalne lasy. W mieszkaniu nie da się co prawda zapewnić optimum, ale na szczęście dla miłośników kwiatów, roślina toleruje słabsze warunki.

  • Światło dla filodendrona Xanadu – roślina preferuje dużą ilość światła rozproszonego. Wtedy szybko rośnie i tworzy dorodne, atrakcyjniej wybarwione liście. W dodatku blaszki liściowe są mocniej powcinane. Toleruje półcień. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia, a także dużego zacienienia. Młode filodendrony ‘Xanadu’ czasem są uprawiane na parapetach okien wystawy północnej i wschodniej, jednakże to rozwiązanie na krótki czas. Rośliny szybko rozrastają się i przestają się mieścić na parapecie.
  • Podłoże dla filodendrona Xanadu – podłoże powinno być żyzne, próchnicze, a zarazem przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie. W sprzedaży dostępna jest specjalistyczna ziemia do filodendronów - to optymalne rozwiązanie. Podłoże jest pulchne, a zarazem na tyle przepuszczalne, że ogranicza ryzyko gnicia korzeni. Tradycyjnie do sadzenia filodendronów używa się uniwersalnej ziemi (odkwaszonego torfu). Jednakże warto dodać do niej odrobinę chipsów i włókien kokosowych, wermikulitu oraz rozdrobnionej kory. Niezależnie od użytego podłoża na dnie donicy należy usypać drenaż (np. 3-4 cm z keramzytu lub perlitu).
  • Temperatura i wilgotność powietrza dla filodendrona Xanadu – filodendron ‘Xanadu’ dobrze radzi sobie w szerokim zakresie temperatur pokojowych. Zimą woli lekkie ochłodzenie (15-18ºC), ale wytrzymuje bez przejścia stanu spoczynku. Może nieco drobnieć, czasem przysychają końcówki liści, jednakże głównie w połączeniu zbyt wysokiej temperatury z niską wilgotnością powietrza. Przede wszystkim należy unikać suchego powietrza (wilgotność poniżej 40%). Zimą warto korzystać z elektronicznego nawilżacza, by parametr utrzymywał się przynajmniej w granicach 50%. Zimą trzeba też uważać, aby filodendrona nie przechłodzić podczas wietrzenia pomieszczenia. Należy unikać ustawiania w miejscu narażonym na przeciągi.

Filodendron Xanadu w galerii zdjęć

Jak dbać o filodendron ‘Xanadu’?

  • Podlewanie filodendrona Xanadu

Filodendron ‘Xanadu’ należy podlewać regularnie, ale dopiero gdy podłoże przeschnie (wierzchnia warstwa jest całkowicie sucha). Najlepiej używać przefiltrowanej lub przynajmniej odstanej wody (o temperaturze pokojowej). Ogólnie filodendrony nie są tak wrażliwe na jakość wody jak m.in. storczyki. Rośliny można sporadycznie zraszać, w tym wypadku używa się wody demineralizowanej, przegotowanej lub odstanej. Zwykła woda bezpośrednio z kranu może pozostawiać nieestetyczne, jasne smugi na liściach.

  • Nawożenie filodendrona Xanadu

Co 2-3 tygodnie, od wiosny do lata zaleca się wykonywać nawożenie filodendrona Xanadu. Polecane są nawozy, które zawierają dużo potasu - pierwiastek ten poprawia krzewienie (gęstszy pokrój), a jednocześnie zwiększa odporność na niektóre niekorzystne czynniki (np. suszę).

  • Ochrona filodendrona Xanadu przed szkodnikami i chorobami

Odmiana Xanadu jest mało podatna na choroby i szkodniki. W pierwszym przypadku najważniejszym „czynnikiem sprzyjającym” występowaniu patogenów jest nadmiernie wilgotne podłoże. Ziemia u filodendrona nie może być cały czas mokra, to skutkuje szybkim gniciem korzeni.

  • Przesadzanie filodendrona Xanadu

Rośliny przesadza się średnio co 2-3 lata, do donic o numer większych od poprzednich.

Aranżacja filodendrona ‘Xanadu’

Filodendron ‘Xanadu’ to spektakularna dekoracja wnętrz. Wymaga stosunkowo niewielkich nakładów pracy i środków, a może być głównym elementem aranżacyjnym w salonie lub innym pomieszczeniu.

Ze względu na duże, docelowe rozmiary filodendron ‘Xanadu’ z reguły uprawia się w przestronnych pomieszczeniach, np. salonach. Wprowadza egzotykę do wnętrz. Warto go komponować z monsterami, epipremnum, fikusami, stromanthe i innymi odmianami filodendronów. Często jest wprowadzany do przeszklonych ogrodów zimowych oraz oranżerii.

Przeczytaj też: Philodendron 'Birkin' zachwyci każdego! Co sprawia, że warto mieć go w kolekcji domowych roślin?

Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE
Piotr Laskowski oraz Radosław Murat zapraszają na "Murowane Starcie". W tym odcinku, prowadzący zetrą się o wybór technologii tarasów naziemnych. Co i w jakich sytuacjach wybrać, taras masywny czy lekki? Zapraszamy do odsłuchu
Murowane starcie
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają