Ekologiczny oprysk z wrotyczu to doskonały sposób na pędraki, opuchlaki i kleszcze. Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu?

2025-05-15 16:45

Wrotycz pospolity jest jedną z najbardziej niedocenianych roślin, które można wykorzystać z korzyścią dla ogrodu. Występuje w Polsce pospolicie, warto go jednak posadzić w ogrodzie. To zapewni stały dostęp do surowca roślinnego i tym samym skuteczniejszą ochronę roślin uprawnych. Jak zrobić oprysk z wrotyczu? Na jakie szkodniki stosować gnojówkę z wrotyczu?

Wrotycz - wyciąg

i

Autor: Martina Unbehauen/Getty Images Ekologiczne preparaty z wrotyczu można z powodzeniem wykorzystywać w ochronie roślin przed szkodnikami

Spis treści

  1. Skąd wziąć wrotycz do przygotowania preparatów?
  2. Gnojówka z wrotyczu – jak przygotować krok po kroku?
  3. Wrotycz na mszyce, ślimaki, pędraki, opuchlaki
  4. Wrotycz na mrówki i kleszcze
  5. Wrotycz na komary, osy i meszki
  6. Gotowe preparaty z wrotyczu – gdzie kupić?

Skąd wziąć wrotycz do przygotowania preparatów?

Wrotycz pospolity (łac. Tanacetum vulgare) można zbierać w miejscach dzikich, m.in. na łąkach, przydrożach, na stanowiskach ruderalnych, na polanach i przy lasach. Oczywiście trzeba znać odpowiednie „miejscówki”, a rośliny zbiera się w taki sposób, aby nie doprowadzić do zniszczenia całej populacji. Dlatego rozsądniejszy jest zakup sadzonek wrotyczu i posadzenie ich w ogrodzie. Można wybrać dla wrotyczu mniej reprezentacyjne miejsce w ogrodzie, np. część gospodarczą. Roślina ma co prawda duże walory dekoracyjne, jednakże ścina się ją (na potrzeby produkcji preparatów) w momencie, gdy zakwitnie, a wtedy jej atrakcyjność nie jest już taka duża. Dzięki uprawie posiadamy stały dostęp do surowca. Wrotycz pospolity radzi sobie nawet w suchych, piaszczystych glebach, jest łatwy w pielęgnacji (prawie bezobsługowy).

Gnojówka z wrotyczu – jak przygotować krok po kroku?

W książkach ogrodniczych i Internecie można znaleźć receptury na różnorodne wywary i gnojówki z wrotyczu, które wykorzystuje się do ochrony roślin. Różnią się m.in. ilością surowca. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, z których można skorzystać podczas produkcji naturalnych środków ochrony.

  1. Surowiec roślinny przed zalaniem wodą powinno się rozdrobnić (np. pociąć sekatorem lub nożycami ogrodniczymi). To przyspiesza i zwiększa efektywność produkcji preparatu. Najlepiej użyć roślin znajdujących się w początkowej fazie kwitnienia.
  2. Preparaty z wrotyczu najczęściej produkuje się w dużych pojemnikach (np. beczkach) z tworzywa sztucznego lub ceramiki. Należy unikać naczyń metalowych, ze względu na ryzyko zachodzenia szkodliwych reakcji z fermentującym roztworem.
  3. Proporcje surowca roślinnego do wody są różne, ale najczęściej stosuje się proporcję 1:10, tj. 1 kilogram materiału roślinnego zalewa się 10 litrami wody. Suchego ziela daje się mniej (100-200 g/10 l wody). Najlepsza jest woda ze studni bądź deszczówki, w ostateczności używa się wody wodociągowej. Roztwór zaleca się codziennie mieszać, to przyspiesza produkcję.
  4. Czas produkcji ekologicznych preparatów jest zróżnicowany. Te najkrócej produkowane preparaty (1-2 doby) stosuje się bez rozcieńczenia. Z reguły jednak na potrzeby ogrodowych roślin sporządza się gnojówki. Produkcja trwa nawet 2-3 tygodnie, a w roztworze zachodzi proces fermentacji (pieni się). Gnojówka jest gotowa do użycia, gdy staje się klarowna i przestaje pienić się. Stosuje się ją w rozcieńczeniu 1:5 lub 1:10.
  5. Pojemnik z gnojówką zaleca się przykryć siatką o bardzo gęstych oczkach. Ograniczy to topienie owadów i zanieczyszczanie różnego rodzaju odpadami. Niezależnie od tego gotową gnojówkę trzeba przecedzić przez gęste sito, aby ewentualne zanieczyszczenia nie spowodowały zapchania opryskiwacza.
  6. Gnojówki z roślin produkuje się w miejscach możliwie jak najbardziej oddalonych od domu i strefy rekreacyjnej. Wydzielają intensywny, niekoniecznie przyjemny zapach.

Przeczytaj też jak zrobić gnojówkę z pokrzywy.

Wrotycz na mszyce, ślimaki, pędraki, opuchlaki

Gnojówka w wrotyczu działa odstraszająco na wiele grup szkodników, w tym owadów żerujących na warzywach. To m.in. dobry sposób na mszyce, mączliki, śmietki, larwy różnych gatunków motyli. Ponadto pomaga pozbyć się z danego miejsca ślimaków.

W powyższych przypadkach gnojówkę stosuje się w rozcieńczeniu 1:5. Natomiast nierozcieńczonym roztworem zaleca się podlewać glebę dla użyźnienia, a także dla odstraszenia szkodników glebowych (pędraków, drutowców, opuchlaków).

Poznaj inne skuteczne domowe preparaty na mszyce.

Wrotycz na mrówki i kleszcze

Gnojówka z wrotyczu sprawdza się też w odstraszaniu mrówek i kleszczy.

• Odstraszanie mrówek – gnojówką warto podlewać miejsca, w których mrówki dokonują szkód, np. w obiektach małej architektury. Nie zaszkodzi to owadom, natomiast skłoni je do obrania innych „dróg” w ogrodzie.

• Odstraszanie kleszczy – w sezonie późnowiosennym i letnim opryski zaleca się wykonywać co 1-2 tygodnie. Przede wszystkim gnojówką z wrotyczu traktuje się wysokie trawy, pola lawendowe i ogrodowe „zarośla”. To potencjalne miejsca przebywania insektów.

Wrotycz na komary, osy i meszki

Bukiety z kwitnącego wrotyczu, np. ustawione na balkonie czy w altance, w pewnym stopniu odstraszają meszki, osy i komary. Oczywiście nie gwarantuje to 100% ochrony, ale zwiększa szansę, że część owadów zniechęci się nieprzyjemnym (dla nich) zapachem.

Gotowe preparaty z wrotyczu – gdzie kupić?

Preparaty z wrotyczu są również łatwo dostępne w sklepach, stacjonarnych i online. Oprócz głównego surowca roślinnego często zawierają pożyteczne mikroorganizmy, np. Lactobacillus acillus. Najczęściej są reklamowane jako środki przeciw szkodnikom glebowym, ale w praktyce ich potencjalne zastosowanie jest znacznie szersze.

Przeczytaj też: Oprysk z octu na chwasty i inne domowe sposoby pozbycia się chwastów. Jak usunąć chwasty bez chemii?

Murator Ogroduje #2: Domowe opryski do roślin - przepisy
Murator Google News
Murowane starcie
Taras – bez dachu czy zadaszony? MUROWANE STARCIE