Przerzedzanie zawiązków owoców jabłoni, śliw, moreli, grusz, brzoskwiń

2023-06-20 14:31

Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych stosuje się u większości odmian jabłoni i brzoskwiń oraz u wielu grusz, śliw i moreli. Celem przerzedzania zawiązków jest uzyskanie wysokiej jakości dobrze wyrośniętych owoców oraz zapewnienie corocznego, regularnego owocowania.

Spis treści

  1. Ręczne przerzedzanie zawiązków owoców
  2. Chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców

Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych jest stosowane głównie w latach, w których zapylenie kwiatów i zawiązanie owoców jest szczególnie obfite.

Głównym sposobem przerzedzania zawiązków jest przerzedzanie ręczne. Umożliwia usunięcie owoców drobnych, zniekształconych i porażonych przez choroby i szkodniki, a pozostawienie tych zdrowych i najlepiej ukształtowanych. Owoce pozostawione na drzewie będą lepiej odżywione, a w konsekwencji ładniej wybarwione i smaczniejsze (bo będzie ich mniej).

Ręczne przerzedzanie zawiązków owoców

Ręczne przerywanie zawiązków przeprowadza się zazwyczaj 6–8 tygodni po kwitnieniu, po naturalnym opadaniu zawiązków owocowych (okres ten przypada w czerwcu). Zazwyczaj zrywa się zawiązki najmniejsze, jeśli zależy nam, aby owoce były jak największe. Przy odmianach wielkoowocowych, takich jak ‘Ligol’ czy ‘Mutsu’, można też zrywać zawiązki największe, wtedy wszystkie owoce dorosną do podobnych rozmiarów.

Zawiązki owoców usuwamy tak, aby na drzewie pozostała szypułka (zapobiega to powstawaniu na pędach ran, przez które mogą przedostać się choroby). Zawiązek ujmuje się między palec wskazujący a kciuk, zaciska palce na szypułce i kciukiem odrywa owoc. Zwykle należy pozostawić tylko jeden zawiązek na krótkopędzie, a odległość pomiędzy pozostawionymi owocami powinna wynosić 15–20 cm.

Chemiczne przerzedzanie zawiązków owoców

W uprawie wielkotowarowej stosuje się też przerzedzanie chemiczne specjalistycznymi preparatami (Pomonit, Ethrel), którymi opryskuje się drzewa. W uprawie amatorskiej ta metoda nie znajduje zastosowania.

Przeczytaj też:

Przerzedzanie zawiązków owoców
Autor: GettyImages Przerzedzanie zawiązków owoców wykonuje się u jabłoni, grusz, brzoskwiń, moreli i śliw
Nasi Partnerzy polecają