Domowe preparaty z czosnku na jesienne choroby

2015-11-03 10:56 Monika Majewska

Domowe preparaty z czosnku to skuteczny sposób na jesienne choroby. Czosnek jest uznawany za jeden z najskuteczniejszych, naturalnych antybiotyków. Przed erą penicyliny to czosnkiem właśnie skutecznie leczono wiele poważnych chorób, m.in. grypę.

Czosnek zawiera pochodne siarkowe, które podczas miażdżenia ząbków tej rośliny rozpadają się na silne lotne związki bakteriobójcze. Przez niektórych są one uznawane za silniej działające od niektórych antybiotyków, takich jak m.in. penicylina. Czosnek niszczy liczne bakterie, wirusy i grzyby. W związku z tym domowe preparaty z czosnku, takie jak soki czy nalewki, skutecznie zwalczą jesienne choroby.

>>Przeczytaj też: UPRAWA CZOSNKU. Jak uprawiać czosnek w ogrodzie. Kiedy sadzić i zbierać czosnek

Nalewka czosnkowa – przepis

25 obdartych ze skórki ząbków czosnku utrzyj na tarce, przełóż do słoika i zalej 500 ml 40 proc. alkoholu. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 5 dni w ciepłe miejsce, pamiętając, aby codziennie nim lekko potrząsać. Po tym czasie nalewkę przecedź i przelej do butelki. Nalewkę trzymaj w lodówce. Należy ją spożywać w określonej ilości: 5-20 kropli należy rozpuścić w 1/4 szklanki mleka lub kefiru. Tak przygotowaną mieszankę można przyjmować 2-3 razy dziennie. Po miesiącu należy zrobić 2-3 tygodnie przerwy.

Sok z czosnku – przepis

Ząbki z dwóch główek czosnku przeciśnij przez praskę. Przełóż do słoiczka i dodaj do niego 6 łyżek miodu, sok z trzech cytryn, a na koniec całość zalej wodą i wymieszaj. Słoik szczelnie zamknij o odstaw na dobę w ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedź. Syrop jest gotowy do spożycia.

Zobacz film: Niezwykłe właściwości czosnku niedźwiedziego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE