Czosnek zawiera pochodne siarkowe, które podczas miażdżenia ząbków tej rośliny rozpadają się na silne lotne związki bakteriobójcze. Przez niektórych są one uznawane za silniej działające od niektórych antybiotyków, takich jak m.in. penicylina. Czosnek niszczy liczne bakterie, wirusy i grzyby. W związku z tym domowe preparaty z czosnku, takie jak soki czy nalewki, skutecznie zwalczą jesienne choroby.
Przeczytaj też: Jak uprawiać czosnek w ogrodzie? Kiedy sadzić i zbierać czosnek? >>>
Nalewka czosnkowa – przepis
25 obdartych ze skórki ząbków czosnku utrzyj na tarce, przełóż do słoika i zalej 500 ml 40 proc. alkoholu. Słoik szczelnie zamknij i odstaw na 5 dni w ciepłe miejsce, pamiętając, aby codziennie nim lekko potrząsać. Po tym czasie nalewkę przecedź i przelej do butelki. Nalewkę trzymaj w lodówce. Należy ją spożywać w określonej ilości: 5-20 kropli należy rozpuścić w 1/4 szklanki mleka lub kefiru. Tak przygotowaną mieszankę można przyjmować 2-3 razy dziennie. Po miesiącu należy zrobić 2-3 tygodnie przerwy.
Sok z czosnku – przepis
Ząbki z dwóch główek czosnku przeciśnij przez praskę. Przełóż do słoiczka i dodaj do niego 6 łyżek miodu, sok z trzech cytryn, a na koniec całość zalej wodą i wymieszaj. Słoik szczelnie zamknij o odstaw na dobę w ciepłe miejsce. Po tym czasie przecedź. Syrop jest gotowy do spożycia.
Domowy olej czosnkowy
Czosnek drobno posiekaj i włóż do szklanego słoika z olejem. Całość zakręć i odstaw na minimum 2-3 dni, a najlepiej na 1-2 tygodnie. Po tym czasie olej można przecedzić i czysty przelać do szklanej butelki. Przechowywać w lodówce.
Nie przegap:
Ziołowe herbatki. Rośliny i kwiaty z ogrodu na zdrowe herbatki ziołowe >>>