Spis treści
- Jak wygląda dimorfoteka zatokowa?
- Jak uprawiać dimorfotekę? Jakie ma wymagania?
- Rozmnażanie dimorfoteki
- Dimorfoteka sadzenie
- Zastosowanie dimorfoteki w ogrodzie
Kwiaty jednoroczne i sezonowe pozwalają w łatwy sposób urozmaicić i odmienić każdą rabatę, dlatego warto znaleźć dla nich miejsce w ogrodzie. Wybór gatunków nadających się do sezonowej uprawy w gruncie jest ogromny, jednak ze względu na coraz gorętsze i suche lata, na szczególną uwagę zasługują rośliny najbardziej wytrzymałe na trudne warunki i odporne na suszę. Należy do nich między innymi urocza dimorfoteka zatokowa, nazywana też dimorfoteką pomarańczową lub złotokwiatem.
Jak wygląda dimorfoteka zatokowa?
Dimorfoteka zatokowa (łac. Dimorphotheca sinuata) to niewielka, pochodząca z Południowej Afryki roślina. Osiąga do 30-40 cm wysokości, szybko się rozrasta. Początkowo tworzy tuż nad ziemią rozetę odziomkowych, zielonych, lancetowatych lub jajowatych, delikatnych, powcinanych na brzegach liści i rozwija bardzo długi, sięgający w głąb gleby system korzeniowy, dzięki któremu podczas suszy może pobierać wodę z głębszych warstw podłoża.
Jak na swój rozmiar, dimorfoteka tworzy też zaskakująco duże i efektowne kwiaty, przypominające kwiaty nagietka lekarskiego. Każdy kwiat złożony jest z koszyczka kwiatów rurkowych, tworzących środek oraz okółka otaczających go długich, wąskich, lancetowatych, połyskliwych kwiatów języczkowych, które zwykle są pomarańczowe, choć u odmian mogą być też żółte, różowe, białe, kremowe, a nawet dwukolorowe. Kwiaty rozwijają się od wiosny (czerwiec) do jesieni (wrzesień-październik) i są osadzone pojedynczo na cienkich, wiotkich, zielonych, częściowo wzniesionych, a częściowo pokładających się łodyżkach, pokrytych krótkoogonkowymi, powcinanymi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi. Szczególną cechą dimorfoteki jest zamykanie przez roślinę koszyczków kwiatowych na noc i w czasie dni pochmurnych.
Jak uprawiać dimorfotekę? Jakie ma wymagania?
Mimo iż dimorfoteka zatokowa to egzotyczny przybysz, jej uprawa jest stosunkowo łatwa. Roślina w swojej ojczyźnie jest gatunkiem trwałym, ale ponieważ nie jest mrozoodporna, w naszym klimacie uprawiana jest sezonowo jako roślina jednoroczna. Może natomiast dawać bardzo obfity samosiew, dlatego raz wprowadzona do ogrodu, pozostanie w nim na lata.
Dimorfoteka może być wspaniałą ozdobą rabat, musi mieć jednak zapewnione optymalne dla siebie warunki, a wiec wybitnie słoneczne stanowisko i przepuszczalną, ciepłą, dość żyzną, umiarkowanie wilgotną glebę. Jeśli dimorfoteka zostanie posadzona w miejscu zacienionym, będzie słabo kwitła, a jej kwiaty często będą stulone. Z kolei na ciężkich, mokrych i zimnych podłożach, łatwo będzie gniła lub zapadała na choroby grzybowe. Roślina dobrze znosi suszę i wysokie temperatury, ale nie lubi długotrwałych opadów i chłodu, w czasie których może być atakowana przez szarą pleśń lub mączniaka prawdziwego.
Dimorfoteka zwykle nie wymaga podlewania i nawożenia, jednak chcąc długo cieszyć się jej urodą, dobrze jest systematycznie usuwać z pędów przekwitłe kwiaty, co pobudzi roślinę do tworzenia większej ilości nowych pąków kwiatowych i obfitszego kwitnienia.

i
Rozmnażanie dimorfoteki
Ponieważ w naszym kraju dimorfoteka zatokowa uprawiana jest jako roślina jednoroczna, rozmnaża się ją z nasion. Zwykle są one dostępne na rynku w postaci mieszanki odmianowej, jednak czasami można też znaleźć nasiona konkretnych odmian (np. 'Tetra Goliath' o pomarańczowych kwiatach z ciemnym pierścieniem u podstawy płatków).
Nasiona dimorfoteki wysiewa się wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja (polecany rozstaw to 10/15 x 20/25 cm., dlatego zbyt gęste wschody należy przerywać) lub pod osłonami w marcu (siewki wymagają pikowania), przygotowując rozsadę, którą wysadza się na miejsce stałe po 15. maja.
Dimorfoteka sadzenie
Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, roślinę możemy też uprawiać z gotowych sadzonek, dostępnych wiosną na targu lub w centrach ogrodniczych. Sadzonki dimorfoteki sadzimy w ogrodzie po 15. maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków.
Sadząc dimorfotekę w ogrodzie warto jednak pamiętać, że chociaż dorosłe rośliny są odporne na suszę, młode sadzonki, które jeszcze nie zdążyły wytworzyć dostatecznie długiego i mocnego systemu korzeniowego, wymagają podlewania i utrzymywania lekko wilgotnego podłoża, dlatego w okresach bezdeszczowych w pierwszych tygodniach uprawy należy rośliny podlewać.
Zastosowanie dimorfoteki w ogrodzie
Dimorfoteka zatokowa to bardzo wdzięczna i pięknie kwitnąca roślina, dlatego w ogrodzie może mieć wiele zastosowań. Doskonale nadaje się do uprawy na słonecznych, ciepłych rabatach w towarzystwie nagietków, aksamitek, maczków kalifornijskich, a także rozchodników okazałych czy lawendy. Może być też z powodzeniem uprawiana na skalniakach, skarpach, murkach czy w ogródkach żwirowych, a także wykorzystywana do tworzenia łąk kwietnych.
Dimorfoteka nadaje się również do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach, jednak koniecznie na słonecznych stanowiskach, gdyż tylko wtedy jej kwiaty pozostaną w ciągu dnia otwarte.
Przeczytaj też: Kwiaty na balkon słoneczny: poznaj najlepsze gatunki kwiatów do uprawy w pełnym słońcu!
