Czystek – gatunki i odmiany czystka, zasady uprawy

2015-02-10 14:22 Katarzyna Józefowicz

Czystek to krzew ozdobny o bardzo dekoracyjnych kwiatach, wyjątkowo wrażliwy na niską temperaturę. Dlatego czystek jest uprawiany jako roślina doniczkowa, którą w sezonie można wystawić na zewnątrz, ale zimę musi spędzić w domu. Poznaj zasady uprawy czystka. Czystek: uprawa.

Wśród wielu ciekawych roślin, jakie możemy uprawiać w doniczkach w mieszkaniu, na uwagę zasługuje oryginalny i pięknie kwitnący czystek (łac. Cistus). Ten ozdobny krzew pochodzi z łagodnego, śródziemnomorskiego klimatu, dlatego w naszym kraju nie ma szans na przetrwanie zimy w gruncie w ogrodzie. Roślina może wprawdzie znieść kilkustopniowe, krótkotrwałe mrozy, ale silniejsze spadki temperatury powodują jej całkowite przemarznięcie. W naturze czystek zasiedla zwykle suche, ciepłe i widne stanowiska, dlatego w uprawie będzie oczekiwać podobnych warunków.

Warunki uprawy czystka w domu

Dla czystka należy przeznaczyć w mieszkaniu miejsce widne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem. Roślinie trzeba też zapewnić lekkie, przepuszczalne i żyzne podłoże. Krzew nie znosi zalania ani nadmiaru wilgoci w ziemi, dlatego na dnie doniczki koniecznie należy umieścić drenaż. W okresie wegetacyjnym (od marca do lipca) czystek powinien być systematycznie zasilany nawozami dla roślin doniczkowych, a w podczas kwitnienia (w czerwcu i lipcu) – nawozami dla roślin kwitnących.
Czystek może spędzać lato na balkonie, tarasie bądź w ogrodzie – ustawiamy go w miejscu ciepłym, osłoniętym i słonecznym. Jesienią powinien jednak zostać ponownie przeniesiony do pomieszczenia. Zimę może spędzać w mieszkaniu, jednak lepiej umieścić go w miejscu widnym i chłodnym (0–5 st.C), gdzie będzie mógł przejść okres spoczynku.

Czystek – rozmnażanie

Czystek zwykle rozmnaża się przez wysiew nasion (w marcu i kwietniu), które łatwo i szybko kiełkują. Siewki pikuje się do większych doniczek, a latem ponownie przesadza. Młode rośliny dobrze znoszą ten zabieg, jednak starsze egzemplarze nie lubią częstego przesadzania, dlatego należy przenosić je do nowej doniczki tylko wtedy, kiedy będzie to absolutnie konieczne. Odmiany mieszańcowe rozmnaża się za pomocą sadzonkowania.

Czystek: gatunki i odmiany czystka

Rodzaj Cistus obejmuje ponad 50 gatunków roślin, jednak w uprawie spotyka się zazwyczaj tylko kilka z nich. Rośliny różnią się między sobą pokrojem, wysokością (od 0,6 do 2 m), barwą kwiatów oraz wyglądem liści. Niektóre czystki są też uznawane za rośliny lecznicze.
Wśród uprawianych gatunków czystka znajdują się między innymi:

 • Cistus albidus – około 1 m wysokości, ciemnoróżowe kwiaty, liście pokryte miękkim kutnerem
 • Cistus aguilarii – 1–1,5 m wysokości, białe kwiaty, kwitnie bardzo obficie
 • Cistus crispus – około 0,6 m wysokości, duże, różowe kwiaty, liście pokryte miękkim kutnerem
 • Cistus creticus (czystek kreteński) – różowe kwiaty, roślina lecznicza
 • Cistus × incanus (czystek szary, czystek siwy) – do 1,5 m wysokości, kwiaty różowe, liście jajowate, pomarszczone, roślina lecznicza
 • Cistus ladanifer (czystek ladanowy lub żywicowy) – 1,5–2 m wysokości, białe kwiaty z ciemnym oczkiem, liście nagie i lepkie, roślina lecznicza
 • Cistus laurifolius (czystek wawrzynolistnym, czystek laurolistny) – do 1,5 m wysokości, białe kwiaty z żółtymi środkami, liście wierzchu ciemnozielone i nagie, od spodu gęsto, biało owłosione, roślina lecznicza
 • Cistus × cyprius – około 1,5 m wysokości, duże, białe kwiaty z czerwonymi plamkami u nasady płatków, silnie pachnące liście
 • Cistus × purpureus (czystek purpurowy) – 0,9–1,2 wysokości, kwiaty ciemnoróżowe, liście lekko owłosione od spodu, lepkie z wierzchu.

Wśród odmian czystka wyróżnić można:

 • ‘Peggy Sammons’ o jasnoróżwych kwiatach,
 • ‘Silver Ghost’ o białych kwiatach,
 • ‘Silver Pink’ o kwiatach różowych, u podstawy płatków białych,
 • ‘Snow Fire’ o kwiatach białych z ciemnoczerwoną plamą na płatkach,
 • ‘Sunset’ o kwiatach ciemnoróżowych,
 • ‘Warley Rose – o czerwonych kwiatach.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE