Czy storczyk jest trujący dla kota? Jakie storczyki można mieć w domu, gdy jest w nim kot?

2023-11-15 14:03

Jeśli jesteś miłośnikiem orchidei i masz w domu kota, to na pewno zastanawiałeś się, czy storczyki mogą być szkodliwe dla twojego pupila. Jaka jest prawda? Czy storczyki są trujące dla kotów?

Storczyk a kot
Autor: GettyImages Jakie storczyki są trujące dla kotów?

Miłośnicy roślin doniczkowych i zwierząt domowych często się zastanawiają, czy da się pogodzić obie te pasje i posiadać w domu zarówno zwierzęta, jak i kwiaty. Jednak o ile w przypadku psa nie powinno być z tym większego problemu, o tyle w przypadku kota dobór odpowiednich roślin to prawdziwe wyzwanie.

Spis treści

  1. Dlaczego koty podjadają rośliny doniczkowe?
  2. Jak rośliny mogą zaszkodzić kotu?
  3. Czy storczyk jest trujący dla kota?
  4. Czy można sprawdzić, który gatunek storczyka jest szkodliwy dla kotów?
  5. Dlaczego warto postawić "kocią trawkę" obok storczyka?

Dlaczego koty podjadają rośliny doniczkowe?

Koty mają wyjątkowo ciekawską naturę i bardzo lubią badać swoje otoczenie, sprawdzając za pomocą węchu, dotyku i smaku wszystko, co się w nim znajduje. Zwierzęta są też na ogół terytorialne, dlatego zawsze muszą wiedzieć, co się wokół nich dzieje. Koty są też czyściochami, dbającymi o swoją higienę. Często się myją i liżą, starannie czyszcząc swoje futro, jednak połykają przy tym sporo sieci, która później zalega w ich żołądku. Z tego względu od czasu do czasu muszą się jej pozbyć w postaci wypluwki. Zadanie nie jest jednak łatwe, dlatego jeśli tylko mają okazję, wspomagają się, pogryzając trawę, która pomaga im pozbyć się niechcianej zawartości żołądka. Wszystko to sprawia, że koty są zwykle bardzo zainteresowane roślinami uprawianymi w mieszkaniu i często sprawdzają, czy można je podjadać.

Ale chociaż w naturze koty doskonale wiedzą, co wolno im zjeść, a czego lepiej unikać, żyjąc obok człowieka zatraciły część swoich dzikich instynktów i nie są już tak ostrożne w wyborze roślin nadających się do spożycia. W naszych mieszkaniach jest też wiele takich gatunków, z którymi dzicy przodkowie domowych kotów w ogóle nie mieli do czynienia, wiec nie mogli poznać ich toksycznej natury.

Jak rośliny mogą zaszkodzić kotu?

Dlatego też jeśli w mieszkaniu jest kot, musimy naprawdę starannie dobierać rośliny do uprawy, bo jeśli nasz pupil będzie miał dostęp do trującego gatunku, może źle się to dla niego skończyć. W najlepszym wypadku będzie miał niestrawność, w najgorszym może nawet przypłacić swoją ciekawość życiem.

Przeczytaj też:

Czy storczyk jest trujący dla kota?

Są oczywiście rośliny, których toksyczność jest dobrze znana jak np. dieffenbachia, oleander czy poinsecja, więc każdy miłośnik kotów stara się ich unikać. Ale co roślinami, które na pierwszy rzut oka wydają się być bezpieczne i nieszkodliwe dla naszych pupili, jak np. storczyki? W tym przypadku sprawa nie jest już taka prosta, bo storczyki są różne, dlatego zanim postanowimy przynieść jednego z nich do domu, sprawdźmy, czy nie będzie stanowił zagrożenia dla naszego kota.

Uważa się, że jeden z najczęściej uprawianych w mieszkaniach storczyków, czyli popularny falenopsis jest dla kotów niegroźny i jeśli zwierzak zdecyduje się go spróbować, nie powinien ponieść z tego powodu konsekwencji zdrowotnych. Podobnie ma się sprawa ze storczykiem katleja.

Storczyki należą jednak do bardzo licznej rodziny storczykowatych (znanych jest ich ponad 20 tys. gatunków) i chociaż w mieszkaniach uprawiamy jedynie nieliczne, niewiele zostało tak dobrze poznanych jak falenopsis, wiec może się zdarzyć, że akurat trafimy na gatunek storczyka mogący stanowić dla kota zagrożenie (uważa się, że drażniące działanie ma m.in. należąca do storczykowatych wanilia płaskolistna).

Czy można sprawdzić, który gatunek storczyka jest szkodliwy dla kotów?

Możemy sprawdzić, czy wybrany gatunek storczyka lub innej rośliny znajduje się na liście roślin uznanych za bezpieczne lub toksyczne dla kota czy psa w bazie stworzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (The American Society for the Prevention of Cruelty to Animals, w skrócie ASPCA), ale musimy pamiętać, że nie jest to zestawienie wyczerpujące i wielu roślin w nim w ogóle nie ma. Dlatego dla bezpieczeństwa naszych zwierząt lepiej nie eksperymentować z nieznanym gatunkiem. Poza tym nawet poczciwy falenopsis może spowodować podrażnienie kociego żołądka, o ile wcześniej był spryskany preparatem ochrony roślin lub potraktowany nabłyszczaczem do liści.

Dlatego też miłośnicy kotów chcący uprawiać w domu storczyki, powinni wybierać przede wszystkim flenopsisy lub storczyki z rodzaju cattleya, unikając jednak opryskiwania ich substancjami chemicznymi lub innymi preparatami do pielęgnacji roślin. Warto też na wszelki wypadek umieścić storczyka w miejscu, do którego kot nie będzie miał dostępu, bo to nie tylko ochroni go przed kłopotami, ale też zabezpieczy storczyka przed zgubnymi dla niego skutkami ciekawości kota.

Dlaczego warto postawić "kocią trawkę" obok storczyka?

W pobliżu storczyka dobrze jest też umieść doniczkę z kocią trawką (np. jęczmieniem, pszenicą, owsem), która jest bezpieczna dla zwierząt i delikatniejsza niż twarde liście falenopsisa. Mając alternatywę, kot z pewnością będzie wolał poskubać trawkę niż storczyka, co wyjdzie wszystkim na dobre. Chcąc natomiast jeszcze skuteczniej uchronić roślinę przed kotem, możemy dodatkowo posmarować brzeg doniczki z falenopsisem niewielką ilością olejku eterycznego (np. lawendowego, eukaliptusowego), którego zapach zniechęci zwierzę do podjadania.

Przeczytaj też:

Jak dobrze znasz domowe rośliny doniczkowe?

Pytanie 1 z 10
Co to za roślina?
Difenbachia
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.