Cyneraria - uprawa w doniczce i pielęgnacja

2020-03-12 9:46

Cyneraria to roślina doniczkowa o ozdobnych kwiatach. Najczęściej oferowana jest do sprzedaży wiosną - od marca - dlatego chętnie wykorzytuje się ją do wielkanocnej dekoracji wnętrz. Podpowiadamy, jak pielegnować cynerarię w domu i co zrobić, by kwitła jak najdłużej. Pielegnacja cynerarii w domu. Poradnik

Starzec cyneraria (starzec popielnik), potocznie zwana cynerarią, u nas uprawiana jest najczęściej jako roślina doniczkowa. Cyneraria jest rośliną jednoroczną, pochodzi z Wysp Kanaryjskich. W sprzedaży dostępne są mieszańce.Cyneraria ma proste, wzniesione, miękko owłosione łodygi oraz również owłosione od spodu duże liście o sercowato-okrągłym kształcie, osadzone na długich ogonkach. Roślina osiąga 20–30 cm wysokości. Cyneraria kwitnie w lutym–marcu. Kwiaty zebrane są w ozdobne kwiatostany (koszyczki – przypominające koszyczki rumianku), które – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, kremowe, szafirowe, czerwone, karminowe, fioletowe w różnych odcieniach.

>> Przeczytaj też: Kwiaty cebulowe w doniczkach – wiosenne dekoracje domu, balkonu i tarasu

Jak pielęgnować cynerarię

  • Cyneraria lubi stosunkowo niską temperaturę (optymalna temperatura wynosi 12–18 st. C, w cieple szybko przekwita) i dużą wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie ustawimy cynerarię jest zbyt sucho, wtedy roślina reaguje podsychaniem liści, a nawet kwiatów.
  • Nie powinno się jednak spryskiwać całej rośliny wodą, ponieważ wtedy zniszczeniu ulęgają liście i kwiaty, które są główną ozdobą rośliny. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół cynerarii, należy postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami bądź keramzytem i wodą.
  • Roślinę należy regularnie podlewać, pilnując aby podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie mokre! Podlewamy wodą letnią, przegotowaną i odstaną.
  • W okresie kwitnienia potrzebne jest nawożenie cynerarii nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.
  • Cyneraria wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych.
  • Po zakupie najlepiej cynerarię przesadzić do nowego podłoża. Roślina ta wymaga ziemi żyznej, kompostowo-inspektowej, o pH 6,0–6,5.
  • Cyneraria jest często atakowana przez mszyce, które można zwalczać stosując preparaty selektywne na mszyce.

Niestety, po przekwitnięciu cynerarię należy wyrzucić, ponieważ ponownie nie zakwitnie!

Wiosenne kwiaty – prymule
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE