Cyneraria - wiosenny kwiat doniczkowy

2020-03-12 9:46 Opracowanie: redakcja serwisu

Cyneraria to roślina doniczkowa o ozdobnych kwiatach. Najczęściej oferowana jest do sprzedaży wiosną - od marca - dlatego chętnie wykorzytuje się ją do wielkanocnej dekoracji wnętrz. Podpowiadamy, jak pielegnować cynerarię w domu i co zrobić, by kwitła jak najdłużej. Pielegnacja cynerarii w domu. Poradnik

Starzec cyneraria (starzec popielnik), potocznie zwana cynerarią, u nas uprawiana jest najczęściej jako roślina doniczkowa. Cyneraria jest rośliną jednoroczną, pochodzi z Wysp Kanaryjskich. W sprzedaży dostępne są mieszańce.

Cyneraria ma proste, wzniesione, miękko owłosione łodygi oraz również owłosione od spodu duże liście o sercowato-okrągłym kształcie, osadzone na długich ogonkach. Roślina osiąga 20–30 cm wysokości. Cyneraria kwitnie w lutym–marcu. Kwiaty zebrane są w ozdobne kwiatostany (koszyczki – przypominające koszyczki rumianku), które – w zależności od odmiany – mogą być białe, różowe, kremowe, szafirowe, czerwone, karminowe, fioletowe w różnych odcieniach.

>> Przeczytaj też: Kwiaty cebulowe w doniczkach – wiosenne dekoracje domu, balkonu i tarasu

Jak pielęgnować cynerarię

  • Cyneraria lubi stosunkowo niską temperaturę (optymalna temperatura wynosi 12–18 st. C, w cieple szybko przekwita) i dużą wilgotność powietrza. Jeśli w pomieszczeniu, gdzie ustawimy cynerarię jest zbyt sucho, wtedy roślina reaguje podsychaniem liści, a nawet kwiatów.

  • Nie powinno się jednak spryskiwać całej rośliny wodą, ponieważ wtedy zniszczeniu ulęgają liście i kwiaty, które są główną ozdobą rośliny. Aby zwiększyć wilgotność powietrza wokół cynerarii, należy postawić doniczkę z rośliną na podstawce wypełnionej kamykami bądź keramzytem i wodą.

  • Roślinę należy regularnie podlewać, pilnując aby podłoże w doniczce było stale wilgotne, ale nie mokre! Podlewamy wodą letnią, przegotowaną i odstaną.

  • W okresie kwitnienia potrzebne jest nawożenie cynerarii nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

  • Cyneraria wymaga jasnego stanowiska, ale nie lubi bezpośrednio padających na nią promieni słonecznych.

  • Po zakupie najlepiej cynerarię przesadzić do nowego podłoża. Roślina ta wymaga ziemi żyznej, kompostowo-inspektowej, o pH 6,0–6,5.

  • Cyneraria jest często atakowana przez mszyce, które można zwalczać stosując preparaty selektywne na mszyce.

Niestety, po przekwitnięciu cynerarię należy wyrzucić, ponieważ ponownie nie zakwitnie!

Wiosenne kwiaty – prymule

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE