Callisia (smużyna) - wymagania, uprawa, pielęgnacja, zastosowanie

2022-01-13 13:48
Callisia
Autor: GettyImages Smużyna płożąca (Callisia repens)

Callisia (smużyna) to nisko rosnąca lub płożąca roślina, o liściach podobnych do liści popularnej trzykrotki, choć od nich drobniejszych. Nie zajmuje dużo miejsca, jest łatwa w uprawie i nadaje się głównie do uprawy doniczkowej w pomieszczeniach. Jakie wymagania ma callisia? Uprawa i pielęgnacja smużyny.

Rośliny z rodzaju Callisia należą do botanicznej rodziny komelinowatych (Commelinaceae), występują w naturze w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i są blisko spokrewnione (czasem też mylone) z trzykrotkami (Tradescantia), które od lat goszczą w uprawie doniczkowej w naszych domach.

Spis treści

  1. Callisia - jak wygląda?
  2. Callisia - wymagania uprawowe smużyny
  3. Callisia - zastosowanie
  4. Callisia repens - odmiany

Callisia - jak wygląda?

Coraz częściej uprawiana i poszukiwana smużyna (łac. Callisia) swoją łacińską nazwę zawdzięcza greckiemu słowu kallos, czyli piękny. Wiecznie zielone smużyny, w zależności od gatunku, mogą różnić się barwą liści, ale zwykle są one zielone lub z różnego rodzaju pasmami lub przebarwieniami (np. purpurowymi) na dolnej i górnej powierzchni blaszki liściowej, bądź na pędach.

Zazwyczaj smużyny są nisko rosnącymi, pokładającymi się lub nawet płożącymi roślinami (osiągają od 5 do około 20 cm wysokości) z mięsistymi łodygami. Liczne, naprzemianlegle ułożone, lancetowate liście obejmują łodygę u nasady. Blaszka liści jest mięsista, całobrzega, z widocznym, równoległym użyłkowaniem. Pędy (łodygi) smużyny, przy kontakcie z wilgotnym podłożem potrafią bardzo łatwo i szybko się ukorzenić, tworząc nową sadzonkę.

W sezonie wegetacyjnym (latem) pojawiają się też bardzo drobne, pojedyncze, trójpłatkowe (białe lub różowe) kwiaty, ale nie są one walorem dekoracyjnym smużyn. Dlatego też callisie są traktowane jako rośliny pokojowe (doniczkowe) ozdobne przede wszystkim z liści.

Callisia - wymagania uprawowe smużyny

  • Stanowisko dla smużyny

W uprawie smużyny ważne jest dobranie odpowiedniego stanowiska, które powinno być jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Najlepsze jest miejsce, gdzie dociera światło nieco rozproszone lub panuje lekki półcień. Odmiany smużyny o barwnych liściach (np. kremowych, zielono-żółtych, z odcieniem różu) będą wymagały większej ilości światła.

  • Podłoże dla smużyny

Rośliny te preferują żyzną bogatą w próchnicę i umiarkowanie, ale stale wilgotną glebę. Warto zapewnić im także odpowiednią wilgotność powietrza (nawilżacze, zraszanie), jak w przypadku większości roślin tropikalnych.

Przeczytaj też: Wilgotność powietrza a kwiaty doniczkowe. Jak zwiększyć wilgotność powietrza wokół roślin? >>>

  • Temperatura dla smużyny

Callisia wymaga stale dość wysokiej temperatury w sezonie wegetacyjnym (latem nie mniej niż 20-25°C). Zimą, dla zachowania lepszej kondycji roślin, korzystniej zapewnić roślinie nieco niższą temperaturę – około 15 °C.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych należy okresowe odmładzanie smużyny, polegające na przycinaniu zbyt rozrośniętych pędów, które następnie można ukorzenić w naczyniu z wodą. Cięcie jest ważne - wpływa na lepsze zagęszczanie roślin, a także pobudza je do wypuszczania nowych, młodych liści, które są najbardziej dekoracyjne. Oprócz ukorzeniania przyciętych pędów, łatwym sposobem rozmnażania smużyny jest odcinanie korzeniących się łatwo przy kontakcie z glebą, płożących pędów (odkłady poziome).

Przeczytaj też: Przesadzanie roślin doniczkowych: kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe >>>

Callisia - zastosowanie

Choć calisie są bylinami i w rejonach o ciepłym klimacie rosną na zewnątrz, to w u nas mogą być uprawiane jedynie jako rośliny pokojowe, ewentualnie latem przenoszone na balkony lub tarasy. Dzięki płożącemu, zwisającemu pokrojowi, najlepiej prezentują się w wiszących doniczkach lub pojemnikach. Doskonale nadają się również jako wypełnienie w kompozycjach z wyższymi roślinami doniczkowymi o ozdobnych liściach. Odmiany smużyny o drobnych liściach często uprawiane są w terrariach lub wykorzystywane do tworzenia bardzo popularnych w ostatnim czasie ogródków w szkle.

Przeczytaj też: Wiwarium - co to jest? Jak założyć wiwarium? Rośliny do wiwarium >>>

Callisia (smużyna)
Autor: GettyImages Callisia repens, odmiana 'Pink Lady'

Callisia repens - odmiany

Najbardziej popularnym gatunkiem callisii jest smużyna płożąca (Callisia repens) i jej dekoracyjne odmiany:

  • 'Turtle' - nisko rosnąca, wiecznie zielona roślina o drobnych, miękkich zielonych liściach, purpurowo zabarwionych od spodu. Roślina tworzy puszystą kopułkę drobnych liści z gęsto rozrastającymi się na boki pędami, dorastającymi do 1 m długości. Nadaje się do uprawy w szklanych naczyniach, świetnie wygląda posadzona w wiszących doniczkach.
  • 'Pink Lady' - niezwykle dekoracyjna; tworzy niską, gęstą kopułkę i zwraca uwagę efektownymi kremowo-zielono-różowymi liśćmi i zaróżowionymi łodygami.
  • 'Gold' - tworzy nieco mniej gęstą koronę, z lekko przewieszającymi się pędami i zielono-żółtymi liśćmi.
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE