Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

2016-03-22 7:00

Byliny długo i obficie kwitnące sprawiają, że ogród jest dekoracyjny niemal przez cały sezon. Poznaj byliny, które dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprawią, że ogród będzie atrakcyjny od wiosny do jesieni. Byliny długo i obficie kwitnące do ogrodu to efektowna ozdoba ogrodu.

Wybierając rośliny do posadzenia w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę ich atrakcyjność w długim okresie – najlepiej od wiosny do jesieni. Należy unikać sytuacji, gdy na ogrodowej rabacie czy skalniaku tworzy się dużo pustych miejsc, powstałych po przekwitnięciu i zamieraniu roślin. Dlatego cenne są gatunki odznaczające się długim okresem kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Byliny o długim okresie kwitnienia eliminują problem dodatkowych nasadzeń (np. późną wiosną lub pod koniec lata). Dzięki nim ogród jest dekoracyjny niemal przez cały sezon. W wielu przypadkach są to jednocześnie rośliny łatwe w uprawie. Jakie byliny charakteryzują się długim i obfitym kwitnieniem?

Byliny długo i obficie kwitnące

 • Kocimiętka Fassena (Nepeta x faassenii) – to bylina o płożących pędach, tworząca kępy. Osiąga 25–35 cm wysokości. Ozdobą rośliny są białe, fioletowe lub niebieskie kwiaty zebrane w nibyokółki. Kwitnie najczęściej od czerwca do września. Nadaje się do tworzenia rabat, dekoracji skalniaków i okrywania mniejszych powierzchni. Można uprawiać ją w pojemnikach.
 • Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) – bylina o pokładających się pędach, tworzących luźne kobierce. Osiąga 10–20 cm wysokości. Kwitnie od maja do września. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, o barwie różowej. Roślinę wykorzystuje się do ozdoby ogrodów skalnych, obsadzania obrzeży rabat i szczelin pomiędzy kamieniami.
 • Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) – to wysoka roślina, osiągająca nawet do 2 m wysokości. Ma prosty, wyniosły pokrój. Kwiaty są białe, fioletowe lub niebieskie. Tworzą długie, gęste grona. Kwitnie od czerwca do końca września. Ostróżkę wykorzystuje się do tworzenia wysokich rabat, dekoracji ogrodzeń, ścian i murów.
 • Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – roślina osiąga 40–70 cm wysokości. Ma kępiasty pokrój. Kwiaty są grzbieciste, o fioletowej lub niebieskiej barwie, tworzą długie kwiatostany. Szałwia kwitnie od czerwca do września. To roślina miododajna. W ogrodzie można wykorzystać ją do tworzenia rabat i dzikich zakątków.
 • Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) – roślina tworzy krzaczaste kępy. Osiąga 40–60 cm wysokości. Kwiaty są pięciopłatkowe. Mają fioletową lub niebieską barwę z widocznym ciemniejszym unerwieniem. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia. To dobra roślina do tworzenia rabat i obsadzania obrzeży drzew.

>>Przeczytaj też: Kocimiętka: gdzie kupić i jak stosować. Właściwości zdrowotne kocimiętki

Z innych bylin długo kwitnących warto zwrócić uwagę także na:

 • jeżówkę purpurową,
 • posłonek ogrodowy,
 • liliowiec ogrodowy,
 • ubiorek wiecznie zielony,
 • trytomę groniastą,
 • liatrę kłosową,
 • tojeść kropkowaną,
 • niezapominajkę błotną.
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE