Byliny długo i obficie kwitnące – efektowna ozdoba ogrodu

2016-03-22 7:00 Michał Mazik

Byliny długo i obficie kwitnące sprawiają, że ogród jest dekoracyjny niemal przez cały sezon. Poznaj byliny, które dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprawią, że ogród będzie atrakcyjny od wiosny do jesieni. Byliny długo i obficie kwitnące do ogrodu to efektowna ozdoba ogrodu.

Wybierając rośliny do posadzenia w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę ich atrakcyjność w długim okresie – najlepiej od wiosny do jesieni. Należy unikać sytuacji, gdy na ogrodowej rabacie czy skalniaku tworzy się dużo pustych miejsc, powstałych po przekwitnięciu i zamieraniu roślin. Dlatego cenne są gatunki odznaczające się długim okresem kwitnienia.

>>Przeczytaj też: Kwitnące byliny zdobią ogród latem. Jakie byliny wybrać?

Byliny o długim okresie kwitnienia eliminują problem dodatkowych nasadzeń (np. późną wiosną lub pod koniec lata). Dzięki nim ogród jest dekoracyjny niemal przez cały sezon. W wielu przypadkach są to jednocześnie rośliny łatwe w uprawie. Jakie byliny charakteryzują się długim i obfitym kwitnieniem?

Byliny długo i obficie kwitnące

  • Kocimiętka Fassena (Nepeta x faassenii) – to bylina o płożących pędach, tworząca kępy. Osiąga 25–35 cm wysokości. Ozdobą rośliny są białe, fioletowe lub niebieskie kwiaty zebrane w nibyokółki. Kwitnie najczęściej od czerwca do września. Nadaje się do tworzenia rabat, dekoracji skalniaków i okrywania mniejszych powierzchni. Można uprawiać ją w pojemnikach.
  • Mydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) – bylina o pokładających się pędach, tworzących luźne kobierce. Osiąga 10–20 cm wysokości. Kwitnie od maja do września. Kwiaty są drobne, pięciopłatkowe, o barwie różowej. Roślinę wykorzystuje się do ozdoby ogrodów skalnych, obsadzania obrzeży rabat i szczelin pomiędzy kamieniami.
  • Ostróżka ogrodowa (Delphinium cultorum) – to wysoka roślina, osiągająca nawet do 2 m wysokości. Ma prosty, wyniosły pokrój. Kwiaty są białe, fioletowe lub niebieskie. Tworzą długie, gęste grona. Kwitnie od czerwca do końca września. Ostróżkę wykorzystuje się do tworzenia wysokich rabat, dekoracji ogrodzeń, ścian i murów.
  • Szałwia omszona (Salvia nemorosa) – roślina osiąga 40–70 cm wysokości. Ma kępiasty pokrój. Kwiaty są grzbieciste, o fioletowej lub niebieskiej barwie, tworzą długie kwiatostany. Szałwia kwitnie od czerwca do września. To roślina miododajna. W ogrodzie można wykorzystać ją do tworzenia rabat i dzikich zakątków.
  • Bodziszek wielkopłatkowy (Geranium platypetalum) – roślina tworzy krzaczaste kępy. Osiąga 40–60 cm wysokości. Kwiaty są pięciopłatkowe. Mają fioletową lub niebieską barwę z widocznym ciemniejszym unerwieniem. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia. To dobra roślina do tworzenia rabat i obsadzania obrzeży drzew.

>>Przeczytaj też: Kocimiętka: gdzie kupić i jak stosować. Właściwości zdrowotne kocimiętki

Z innych bylin długo kwitnących warto zwrócić uwagę także na:

Zobacz film: Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE