Brugmansia, czyli anielskie trąby. Jak uprawiać i zimować brugmansie w pojemnikach?
Brugmansia to jedna z najpiękniej kwitnących roślin, które uprawiamy w pojemnikach. Nie sadzimy jej w ogrodzie w gruncie, bo naszych zim na zewnątrz nie przetrzyma. Podpowiadamy jak uprawiać brugmansię w pojemniku i jak ją przechowywać zimą.
Autor: GettyImages
Brugmansia rozrasta się szeroko, tworząc wysoki krzew lub niewielkie drzewko o rozłożystej koronie
Spis treści
- Jak wygląda brugmansia?
- Brugmansia - uprawa w pojemniku
- Jak pielęgnować brugmansię?
- Brugmansia - zimowanie
Brugmansia to wyjątkowo atrakcyjny kwitnący krzew, który w naszych warunkach klimatycznych nie może zimować na zewnątrz. Dlatego u nas jest uprawiany w pojemnikach ustawianych na balkonach, tarasach bądź w ogrodach. Z uwagi na jej olbrzymie, aksamitne, lejkowate kwiaty w kształcie trąbek, nazywana jest często anielskimi trąbami. Niezwykła uroda brugmansii wymaga specjalnej pielęgnacji. Uprawa brugmansii nie jest łatwa, wymaga wiedzy i doświadczenia, a przede wszystkim odpowiedniego miejsca na letni wzrost i zimowy odpoczynek rośliny.
Jak wygląda brugmansia?
Brugmansia rośnie dość szybko, osiągając w naszych warunkach klimatycznych 2–4 m wysokości. Rozrasta się szeroko tworząc niewielkie drzewka o rozłożystej koronie. Pędy brugmansii są dość grube, z czasem drewnieją. Liście osadzone są na mocnych ogonkach, ułożone na pędzie naprzemianlegle, mają jajowate, duże blaszki liściowe (15–25 cm długości), często o ząbkowanych brzegach.
Brugmansia kwitnie w czerwcu. Kielichowate, zwisające kwiaty są bardzo duże (nawet do 30 cm długości!), mają kształt lejka i w zależności od gatunku i odmiany mogą być białe, kremowe, żółte, łososiowe, różowe lub pomarańczowe. Kwiaty często są pachnące.
Autor: GettyImages
Brugmansia rozrasta się szeroko, tworząc wysoki krzew lub niewielkie drzewko o rozłożystej koronie
Brugmansia - uprawa w pojemniku
Brugmansia doskonale będzie rosnąć na balkonie, tarasie czy w ogrodzie, pod warunkiem, że zapewnimy jej stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru, ponieważ jej kruche pędy mogą być uszkadzane przez silny wiatr. Będzie stanowić piękną dekorację aż do pierwszych przymrozków.
Doniczkę z brugmansią ustawiamy na zewnątrz dopiero w drugiej połowie maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach. Wcześniej przez dwa tygodnie warto roślinę zahartować, otwierając okno na godzinę dziennie w pomieszczeniu gdzie zimuje.
Ziemia dla brugmansii powinna być żyzna i przepuszczalna. Roślinę można sadzić w specjalistycznym podłożu dla roślin balkonowych, ze sporą domieszką piasku lub bardzo drobnego żwiru.
Brugmansia najlepiej rośnie w pełnym słońcu - wtedy kwitnie najobficiej (ale pod warunkiem stałej dostępności wilgoci w podłożu). W półcieniu kwitnie słabiej. Najlepiej wybrać dla niej wystawę południową, południowo-wschodnią lub południowo-zachodnią.
Jak pielęgnować brugmansię?
Brugmansia kwitnie bardzo obficie od aż do jesieni, wymaga więc regularnego nawożenia, które rozpoczynamy pod koniec kwietnia, a kończymy we wrześniu. Najlepiej rośliny zasilać specjalistycznym nawozem do datury lub nawozem do kwitnących roślin balkonowych. Nawóz stosować raz w tygodniu, wraz z podlewaniem. Można też zastosować na początku sezonu jednorazowo otoczkowany nawóz wolno działający.
Sprawdź jakie są najczęstsze błędy w uprawie roślin balkonowych
Brugmansia doskonale znosi letnie upały i ostre słońce, ale musi mieć stale wilgotne podłoże. Z tego względu podlewanie datury powinno być obfite, w upalne dni należy nawadniać nawet dwa razy dziennie (wczesnym rankiem i wieczorem). Jeśli jest taka możliwość, podczas silnych letnich burz roślinę warto przestawić pod zadaszenie, aby osłonić ją przed silnym wiatrem i ulewnym deszczem.
Brugmansia - zimowanie
Brugmansia jest rośliną wieloletnią, ale nie zimuje na zewnątrz ze względu na wrażliwość na mróz. Dlatego jesienią, najlepiej jeszcze przed pierwszymi przymrozkami, należy przenieść ją do jasnego pomieszczenia, w którym temperatura oscyluje w granicach 10–15 st. C. Przed wstawieniem należy roślinę przyciąć na żądaną wysokość. Podczas zimowego przechowywania brugmansję należy podlewać rzadko, tak aby ziemia w doniczce całkowicie nie przeschła.
W marcu roślinę przesadzamy do żyznego podłoża (przy okazji wymieniając donice na większą) i zaczynamy nieco więcej podlewać. Po kilku tygodniach powinny pojawić się młode pędy i liście.
Po Zimnej Zośce (15 maja) możemy zacząć wystawiać donicę z brugmansją na zewnątrz na dzień (stopniowo ją hartując), a na początku czerwca można ją wystawić na stałe na balkon czy taras.
Przeczytaj też:
Jak obsadzić taras roślinami? Co posadzić dookoła tarasu? Dobry pomysł to rabata bylinowa!