Sadzenie i pielęgnacja lilaka pospolitego

2017-05-07 12:42

W ogrodach często sadzony jest bez lilak. Radzimy kiedy sadzić lilak pospolity, jak pielęgnować bez po posadzeniu i w sezonie, czy usuwać przekwitnięte kwiaty bzu. Sadzenie bzu, pielęgnacja bzu.

Bez lilak
Autor: GettyImages Bez dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim cieniu

Lilak pospolity (łac. Syringa vulgaris) jest bardzo często, choć błędnie, nazywany bzem. W literaturze spotykane są jego trzy inne nazwy: bez lilak, bez turecki, lilak turecki (gdyż został sprowadzony do Europy w 902 r. z Turcji). Pomimo podobieństwa nazwy, lilak (łac. Syringa) nie jest spokrewniony z bzem (łac. Sambucus).

Sadzenie bzu

Lilak pospolity dobrze rośnie na każdej glebie ogrodowej. Krzewy bzu najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Rośliny sadzone w pełni lata wymagają częstego podlewania (mogą się nie przyjąć). Sadzenie nie wymaga specjalnych przygotowań, wystarczy wykopać dołek dwukrotnie głębszy niż wysokość bryły korzeniowej, wypełnić go żyzną ziemią, zakopać krzew na taką samą głębokość, na jakiej rósł w doniczce, a po sadzeniu obficie podlać.

Pielęgnacja bzu

Bzy dobrze rosną zarówno w pełnym słońcu, jak i w lekkim cieniu. Dekoracyjne odmiany ogrodowe bzu mają nieco wyższe wymagania (wymagają żyznej gleby i słonecznego stanowiska). Lilaki to zazwyczaj wysokiego krzewy, rzadziej niewielkie drzewa, dorastają zwykle do 3–4 metrów wysokości, choć stare i rzadko cięte egzemplarze mogą być znacznie wyższe. Lilaki są długowieczne, rzadko przemarzają nawet w srogie zimy.

Czy usuwać przekwitnięte kwiaty bzu?

Lilak pospolity bardzo obficie kwitnie już od początku maja. Kwiaty są bardzo okazałe, wiechowate, zebrane w dość duże kwiatostany (15 cm długości). Kwiaty bzu mogą być w kolorach od białego przez różowe, fioletowe, niebieskie do purpurowego. Mogą być pojedyncze lub pełne, zawsze intensywnie i przyjemnie pachną. Bez szkody dla rośliny mogą być ścinane i wykorzystywane jako kwiaty cięte wstawiane do wazonu. Długo zachowują świeżość i zapach. Przekwitłe kwiatostany bzu powinno się usunąć w celu zwiększenia kwitnienia w kolejnym roku.

Cięcie lilaka pospolitego (bzu) po kwitnieniu

Krzewy kwitnące w Twoim ogrodzie. Czy rozpoznasz ich kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Jaki to krzew?
kolkwicja chińska