Ambrowiec amerykański – uprawa, pielęgnacja i zastosowanie w ogrodzie

2019-07-12 11:16
Ambrowiec amerykański
Autor: GettyImages Ambrowiec amerykański to drzewo o ozdobnych liściach i owocostanach

Ambrowiec amerykański to jedno z najpiękniejszych drzew ozdobnych z liści. Jego blaszki liściowe są głęboko powcinane, dłoniasto-klapowane, robią szczególne wrażenie jesienią, gdy przebarwiają się na kolor pomarańczowy, szkarłatny i fioletowoczerwony. Ambrowiec może być z powodzeniem uprawiany w polskim klimacie. Troskliwa opieka jest niezbędna przez pierwsze kilka lat po posadzeniu. Dowiedz się więcej o uprawie, pielęgnacji i zastosowaniu ambrowca amerykańskiego.

Ambrowiec amerykański (łac. Liquidambar styraciflua), znany także jako ambrowiec balsamiczny oraz styrakowiec amerykański, to jedno z najpiękniejszych drzew o ozdobnych liściach.
Sadząc grupę ambrowców amerykańskich w ogrodzie, jesienią można spodziewać się widoków niczym z kanadyjskich pocztówek. Liście przebarwiają się w intensywnych i wyrazistych barwach, pod tym względem drzewo jest efektowniejsze od większości gatunków krajowych.

W Polsce ambrowiec amerykański osiąga średnie rozmiary, zwykle 15-25 m wysokości (w ojczyźnie pochodzenia jest dwukrotnie wyższy) przy 6-8 m szerokości. Początkowo ma stożkowatą koronę, potem owalną. Dłoniasto-klapowane liście osiągają do 20 cm długości. Jesienią nie tylko atrakcyjnie przebarwiają się, ale w dodatku długo utrzymują na pędach (nawet do połowy listopada). Kwitnienie styrakowca jest niepozorne – bez wartości dekoracyjnej dla ogrodu. Ozdobne za to są owocostany. Kora jest ciemnoszara, głęboko bruzdowana, na pędach często występują korkowe narośla.

>>Przeczytaj też: Drzewa liściaste do ogrodu. Polecamy najładniejsze gatunki drzew

Popularne odmiany ambrowca amerykańskiego

  • 'Silver King' – drzewo ma wąską koronę i dorasta do 12 m szerokości, cechą charakterystyczną jest białe obrzeżenie liści
  • 'Slender Silhouette' – odmiana bardzo wąska, osiągająca 1 m szerokości i 10-12 m wysokości
  • 'Pendula' – odmiana o płaczącym pokroju, osiąga 6 m wysokości (i podobną szerokość)
  • 'Shocks Gold' – odmiana wytwarza atrakcyjne liście: zielone z szerokimi obrzeżami o złotej barwie, osiąga ok. 6 m wysokości
  • 'Lane Roberts' – wytwarza owalną koronę, osiąga do 15 m wysokości i do 10 m szerokości.
Ambrowiec amerykański
Autor: GettyImages Ambrowiec amerykański jesienią jest niezwykle dekoracyjny

Ambrowiec amerykański - wymagania uprawowe

Ambrowiec amerykański powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych, zacisznych, osłoniętych od wiatru. W miejscach dobrze oświetlonych bardziej atrakcyjnie przebarwia się. Lepiej unikać stanowisk otwartych i wystawy wschodniej. Młode egzemplarze nie są w pełni mrozoodporne, starsze dobrze radzą sobie w naszym klimacie. W kraju pochodzenia to drzewo stanowisk podmokłych. W Polsce można go uprawiać na glebach wilgotnych, ale takie stanowiska negatywnie wpływają na mrozoodporność. Optymalne są gleby średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.

Pielęgnacja ambrowca amerykańskiego

Ambrowiec wiec amerykański jest bardzo łatwy w uprawie, Ważne jest przetrwanie zimy przez kilka pierwszych lat. Dlatego przed nadejściem mrozów drzewka trzeba osłaniać usypując przy pniu grubą warstwę ściółki i okrywając nadziemną cześć materiałem przepuszczającym powietrze (agrowłóknina, słoma, worki jutowe). Można również kopczykować podstawy pni.

>>Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy przed zimą

Młode drzewka ambrowca po posadzeniu powinno się palikować. Młode okazy wymagają podlewania w czasie suszy, starsze dobrze znoszą okresowy niedobór wody. Nawożenie jest rzadko konieczne, dotyczy głównie ambrowców uprawianych na mało urodzajnych glebach (lepiej tego unikać). Korzystnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest ściółkowanie podłoża, osłabiające wzrost chwastów i ograniczające wyparowywanie wody z gleby.

Drzewo może wytwarzać odrosty korzeniowe – trzeba je regularnie usuwać. Przemarznięte egzemplarze wytwarzają ich więcej. Trzeba także dbać o utrzymanie właściwego pH gleby, przy nadmiernie wysokim odczynie często pojawia się niedobór składników pokarmowych, objawiający się m.in. chlorozą liści.

Ambrowiec amerykański
Autor: GettyImages Liście ambrowca przypominają liście klonu

Zastosowanie ambrowca amerykańskiego w ogrodzie

Ambrowiec amerykański najczęściej jest sadzony jako soliter (w wyeksponowanej części ogrodu) lub w niewielkich grupach. Nie należy przesadzać z zagęszczeniem, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni. Można wykorzystać go do stworzenia atrakcyjnego, wysokiego szpaleru. Nadaje się do zakładania kolorystycznych kompozycji drzewiasto-krzewiastych. Pasuje do ogrodów różnego typu. Warto go sadzić w parkach oraz zieleni miejskiej. Jest jedną z najpiękniejszych roślinnych dekoracji jesiennych.

W Ameryce Północnej drewno ambrowca wykorzystuje się w stolarstwie, a żywica (tzw. styraks amerykański) służy do produkcji gum (angielska nazwa gatunku to Sweet Gum) oraz kosmetyków. Dawniej była składnikiem leków (ma m.in. działanie wykrztuśne i bakteriobójcze). Drzewo dożywa 300 lat.

Ambrowiec amerykański
Autor: GettyImages Liście ambrowca amerykańskiego jesienią przybierają jaskrawe kolory
O autorze
Michał Mazik
Michał Mazik
Michał Mazik - absolwent ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Autor kilkunastu książek o tematyce ogrodniczej i zielarskiej, w tym „Ogród z pasją”, „Zioła w ogrodzie i w domu", „Dary pszczół", „Przyroda Lublina". Współpracuje z mediami, producentami, zajmuje się zakładaniem ogrodów, prowadzi szkolenia branżowe, działa w marketingu. Praktykę zdobywał w Polsce (zakładanie i pielęgnacja ogrodów), Stanach Zjednoczonych (produkcja zieleni ozdobnej), Anglii (pielęgnacja farm malinowych i jeżynowych), Włoszech (sady jabłoniowe). Współpracował z holenderskimi firmami (tworzenie baz danych roślin, ogrodnicze technologie mobilne, konferencje branżowe). Należy do lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE