Amarylis po przekwitnięciu - jeśli tak zadbasz o hippeastrum, na pewno zakwitnie za rok!

2024-02-06 13:51

Aby za rok znów cieszyć się ślicznymi kwiatami amarylisa, trzeba o niego odpowiednio zadbać, gdy przekwitnie. Czy wiesz, co zrobić z hippeastrum po przekwitnięciu? Mamy wskazówki!

Amarylis po przekwitnięciu
Autor: GettyImages Co zrobić z amarylisem po przekwitnięciu?

Hippeastrum, nieprawidłowo zwane amarylisem, to roślina cebulowa, której atrakcyjne, efektowne kwiaty zdobią nasze wnętrza w okresie zimowym. Zazwyczaj kupujemy ją, gdy kwiaty są jeszcze w pąkach albo już się rozwinęły, ale szablaste liście są niewielkie bądź w ogóle ich jeszcze nie widać.

Amarylis po przekwitnięciu rozpoczyna wzrost

Kiedy kwiaty hippeastrum tracą swoją urodę i zasychają, roślina na dobre rozpoczyna swoją wegetację - następuje silny wzrost liści, a cebula powiększa swoje rozmiary. Wymaga wtedy odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której będzie mogła zgromadzić w cebuli substancje odżywcze konieczne do ponownego wydania kwiatów. Tworzą się wówczas zawiązki kwiatów na następny sezon uprawy.

Co zrobić z amarylisem po kwitnieniu?

  • Po przekwitnięciu należy jak najszybciej usunąć przekwitłe kwiaty amarylisa. Jeśli tego nie zrobimy, roślina swoją energię skieruje na wytworzenie nasion. Tym samym mniej składników odżywczych trafi do cebuli i szanse na kwitnienie w kolejnym roku znacznie się zmniejszą.
  • Pozostawiamy natomiast zielone pędy kwiatostanowe, dopóki nie żżółkną, bowiem wraz z zielonymi liśćmi biorą udział w fotosyntezie, przyczyniając się do zaopatrzenia cebuli w materiały zapasowe.
  • Amarylis przenosimy w widne miejsce (blisko okna, ale nie w ostrym słońcu) i regularnie podlewamy, choć mniej obficie niż w okresie kwitnienia. Do końca lipca zasilamy co 2-3 tygodnie nawozem płynnym.
  • Od sierpnia zaprzestajemy nawożenia i podlewamy coraz mniej, aż liście zaczną żółknąć i zasychać. Zasuszenie liści jest oznaką, że hippeastrum przechodzi w stan spoczynku.
  • Gdy liście będą już w pełni ususzone, należy je ściąć blisko cebuli. Od tego czasu rośliny już nie podlewamy ani nie nawozimy, a doniczkę z cebulą przenosimy do pomieszczenia, w którym panuje temperatura 10-15°C.
  • Po zaschnięciu liści, cebulę należy wyjąć z doniczki, delikatnie oczyścić z podłoża oraz obumarłych korzeni i umieścić w ażurowym pojemniku (np. drewnianej skrzynce), zasypując lekkim podłożem (np. torfem) lub trocinami. Pozostawienie cebuli na czas spoczynku w doniczce z podłożem zwiększa niebezpieczeństwo rozwoju chorób grzybowych.
  • Skrzynkę z cebulą stawiamy w ciemnym, chłodnym i przewiewnym miejscu. Tak przechowujemy przez kilka tygodni. Po tym czasie cebulę wsadzamy do doniczki wypełnionej świeżym podłożem i rozpoczynamy podlewanie.

O tym, jak sadzić cebule hippeastrum przeczytasz w artykule: Amarylis kwiat - uprawa. Jak posadzić cebule amarylisa, jak podlewać, jak nawozić?

Pamiętaj

Jeżeli hippeastrum nie przejdzie okresu spoczynku, w kolejnym roku nie zakwitnie.

Wyjątkowe kwiaty doniczkowe. Sprawdź, czy je rozpoznasz!

Pytanie 1 z 7
Jaki to kwiat?
Medynilla
Jak mądrze kupować rośliny doniczkowe