Żywica na storczyku [Porada eksperta]

2018-11-28 13:15

Witam, mam storczyka któremu usechł pęd. Pęd został przycięty. Niedawno wypuścił nowy na samej górze jednak po pewnym czasie pojawiły się kropelki przypominające rosę lub żywicę. Dziś zaobserwowałam, że nowy pęd zaczyna chyba usychać. Nie znalazłam na kwiatku żadnych szkodników, tylko liście mu się dziwnie skręcają. Proszę o pomoc

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Storczyk jest odwodniony, dlatego liście wiotczeją. Przyczyną może być zasuszenie albo zalanie, czego efektem jest zamieranie korzeni. Nie mając korzeni w dobrym stanie, roślina nie ma jak pobierać wody i marnieje. Przede wszystkim trzeba sprawdzić stan korzeni, czyli wyjąć storczyka z doniczki i zobaczyć w jakim stanie są korzenie. Należy usunąć wszystkie zgniłe lub zupełnie zasuszone. Jeżeli zostaną jakieś zdrowe korzenie (jędrne), to jest szansa na uratowanie storczyka. W takim przypadku (zdrowe korzenie) należy roślinę posadzić do świeżego podłoża i postępować z nią tak jak to opisano tu: http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html. Rosa pojawiająca się na storczykach to efekt gutacji, zjawisko zupełnie normalne. Lepiej jednak usuwać te kropelki mokrym wacikiem, bo są one słodkie i mogą wabić szkodniki.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.