Czy żylistek jest zimozielony i jak długo kwitnie? [Porada eksperta]

2021-09-10 9:39

Podoba mi się ten krzew, ale nie wiem czy na zimę zostawia liście. Szukam jakiejś nie za dużego krzewu, który dłużej kwitnie. Na razie mam tylko rododendrony i ketmie. Rododendrony kwitną krótko, ale chociaż zostają na nich liście cały rok, natomiast ketmie dłużej, chociaż bardzo późno kwitną, ale potem są "gołe" i stoją tylko suche patyki i to długo. Proszę o informację jak się zachowuje żylistek: jak długo ma kwiaty i czy zrzuca swe liście na zimę.

Żylistek szorstki
Autor: www.thinkstockphotos.com
Przemysław Sochański
Radzi: Przemysław Sochański

Od zawsze zajmuje się ogrodami. Prowadzi firmę budującą stawy i ogrody w stylu naturalistycznym.

Żylistek ma wiele odmian. Niektóre z nich posiadają zdolność w cieplejszych stronach Polski do trzymania liści nawet do grudnia, ale potem i tak opadają. Może jest odmiana o nieopadających liściach, ale podejrzewam, że rośnie tylko w klimacie atlantyckim - u nas wymarznie.

Żylistek kwitnie 2-3 tygodnie, w zależności od temperatur panujących podczas kwitnienia. W naszym klimacie najdłużej kwitną tawuły, ale niestety też zrucają liście na zimę. Poza tym nie ma takich uniwersalnych krzewów jak różaneczniki, mające liście zimozielone, kwitnące w odmianach nawet w okresie miesiąca. Gdyby tak było, nie byłoby w naszym klimacie takiej różnorodności kwitnących drzew i krzewów.

Inne porady tego eksperta