Zamiokulkas - żółknięcie liści. Co robić gdy zamiokulkas ma żółte liście? [Porada eksperta]

2023-03-15 16:49
Zamiokulkas żółknięcie liści
Autor: GettyImages Co robić gdy zamiokulkas ma żółte liście? Oto nasza porada

Dlaczego kwiat zamiokulkas żółknie? Kupiłam zamiokulkasa i postawiłam go na wschodnim oknie. Zaczęły mu żółknąć liście. Myślałam, że podlewam go zbyt często, a teraz raczej jest przesuszony i dalej mu żółkną liście. Co zrobić by go uratować?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Liście zamiokulkasa, które zżółkły z powodu przelania rośliny, nie odzyskają już niestety swojej pierwotnej, zielonej barwy. Jeśli jednak żółkną kolejne, oznacza to że roślina albo nadal ma zbyt mokro (możliwe też, że na dnie osłonki lub podstawki, w której stoi doniczka, po podlaniu gromadzi się woda, a tę koniecznie trzeba każdorazowo usuwać), albo przemarzła podczas transportu (jeśli była niedawno kupiona).

Zamiokulkas to roślina wybitnie ciepłolubna i może zamierać już przy temperaturze plus 5 st. C. Zamioculcas nie lubi też przeciągów, więc jeśli w niedalekiej przeszłości stał przy otwartym oknie (szczególnie teraz - zimą), mógł również ucierpieć. Jeśli powodem było jedynie przelanie, należy podłoże porządnie przesuszyć, a następnie podlewać roślinę raz w tygodniu lub dopiero wówczas, kiedy podłoże dobrze przeschnie, niewielkimi dawkami wody. Przy odpowiednim traktowaniu, młode liście powinny już być zdrowe. Jeśli jednak roślina przemarzła, niestety niewiele możemy zrobić. Życzę powodzenia!

Rośliny doniczkowe dla leniwych i zapracowanych [WIDEO]

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.