Zakładanie rabaty [Porada eksperta]

2013-01-10 13:07

Mam pytanie dotyczące zakładania rabat ogrodowych. Mam zamiar założyć rabatę, która będzie składać się z krzewów liściastych i iglastych na trawniku. Od czego powinnam zacząć robiąc taką rabatę? Proszę o poradę w tej sprawie.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Po pierwsze trzeba zrobić projekt. Dobrze jest rozrysować sobie sytuację teraz i te same rośliny za dziesięć i za dwadzieścia, trzydzieści lat. Trzeba je posadzić tak, bo gdy urosną nie przeszkadzały sobie wzajemnie, bo będą coraz gorzej wyglądały i część trzeba będzie wycinać. Ważne też, z której strony będą oglądane, bo - jeśli z każdej - najwyższe powinny rosnąć w środku a niższe w kierunku brzegów rabaty. Jeżeli widok na rabatę jest z jednej strony, najlepiej najwyższe posadzić z tyłu, a coraz niższe ku brzegowi rabaty. Rośliny powinny być dobrane tak, by miały podobne wymagania co do gleby, wilgotności i nasłonecznienia. Gdy projekt będzie gotowy należy przygotować glebę: wyznaczyć zarys rabaty i przekopać ziemię, dodać do niej sporo kompostu, a jeśli ziemia jest zbyt zwarta - także piasku. Warto też wymieszać z podłożem mieloną korę sosnową, bo to w znacznym stopniu chroni przed groźną chorobą - fytoftorozą.

Inne porady tego eksperta