Wiosenne opryski drzew owocowych - kiedy i jakie? [Porada eksperta]

2020-03-10 9:21
Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych

Witam, od niedawna mam ogród, więc nie mam jeszcze doświadczenia. Wiem, że wiosną powinnam wykonać opryski drzew owocowych. Jabłka i śliwki węgierki były jesienią robaczywe. Czereśnie, morele, wiśnie i gruszki dobre, ale na liściach gruszy były rdzawe plamy. Na wiśniach niektóre gałązki brązowiały i zasychały, ale nie opadały. Czytałam na Waszym forum o opryskach, ale nadal nie mam wystarczającej wiedzy, co i jak zrobić, a nie chciałabym zaszkodzić. Bardzo proszę o pomoc - które drzewa, czym i kiedy opryskać. Będę wdzięczna za pomoc, bo chyba powinnam zacząć opryski już pod koniec lutego.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wczesną wiosną (zanim drzewa wypuszczą liście) warto bardzo dokładnie opryskać brzoskwinie przeciwko chorobie o nazwie kędzierzawość liści brzoskwini (gałęzie i pień muszą być mokre po oprysku) środkiem Miedzian lub Syllit.
Inne drzewa owocowe warto chronić przed chorobami grzybowymi wykonując opryski dwa-trzy razy wiosną. Pierwszy oprysk wykonujemy w momencie nabrzmiewania pąków, drugi w fazie gdy płatki kwiatów częściowo opadną, a kolejne w razie potrzeby. Do tych oprysków najlepiej wykorzystać środek Syllit. Można też zastosować nowoczesne preparaty zwalczające choroby grzybowe drzew owocowych - Antracol i Zato. Szkodniki zwalczą środki Calypso, Decis oraz Envidor (przędziorki).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.