Wiosenne opryski drzew owocowych - kiedy i jakie? [Porada eksperta]

2020-03-10 9:21

Witam, od niedawna mam ogród, więc nie mam jeszcze doświadczenia. Wiem, że wiosną powinnam wykonać opryski drzew owocowych. Jabłka i śliwki węgierki były jesienią robaczywe. Czereśnie, morele, wiśnie i gruszki dobre, ale na liściach gruszy były rdzawe plamy. Na wiśniach niektóre gałązki brązowiały i zasychały, ale nie opadały. Czytałam na Waszym forum o opryskach, ale nadal nie mam wystarczającej wiedzy, co i jak zrobić, a nie chciałabym zaszkodzić. Bardzo proszę o pomoc - które drzewa, czym i kiedy opryskać. Będę wdzięczna za pomoc, bo chyba powinnam zacząć opryski już pod koniec lutego.

Oprysk drzew owocowych
Autor: GettyImages Najczęściej Miedzian znajduje zastosowanie w ochronie drzew i krzewów owocowych
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Wczesną wiosną (zanim drzewa wypuszczą liście) warto bardzo dokładnie opryskać brzoskwinie przeciwko chorobie o nazwie kędzierzawość liści brzoskwini (gałęzie i pień muszą być mokre po oprysku) środkiem Miedzian lub Syllit.
Inne drzewa owocowe warto chronić przed chorobami grzybowymi wykonując opryski dwa-trzy razy wiosną. Pierwszy oprysk wykonujemy w momencie nabrzmiewania pąków, drugi w fazie gdy płatki kwiatów częściowo opadną, a kolejne w razie potrzeby. Do tych oprysków najlepiej wykorzystać środek Syllit. Można też zastosować nowoczesne preparaty zwalczające choroby grzybowe drzew owocowych - Antracol i Zato. Szkodniki zwalczą środki Calypso, Decis oraz Envidor (przędziorki).

Inne porady tego eksperta