Uprawa ziół i warzyw w skrzyni - jaka ziemia? [Porada eksperta]

2019-05-13 10:31
Podwyższone rabaty warzywne
Autor: www.thinkstockphotos.com Podwyższone rabaty warzywne pozwalają uprawiać warzywa na niewielkiej przestrzeni

Mam działkę gdzie plagą są nornice itp., zatem postanowiłam wybudować skrzynie na nóżkach pod uprawę ziół i niektórych warzyw, ale mam problem z doborem ziemi i nawozów. W sklepach jest duża oferta ziemi ogrodniczej uniwersalnej pod uprawę wszystkich warzyw, ale czy są one na tyle bogate w składniki mineralne, że nie trzeba już myśleć o środkach zapewniających odpowiednią ilość witamin i co z drenażem pozwalającym ziemi oddychać?

Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Od lat pisze i redaguje teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynuje ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Sądzę, że lepszym rozwiązaniem byłaby uprawa warzyw i ziół na podwyższonych grządkach (wysokości około 60 cm), czyli skrzyni stojących na ziemi z dnem zastąpionym siatką stalową o małych oczkach (warto ją też wywinąć do góry wzdłuż krawędzi). To powinno powstrzymać nornice, a podłoże w skrzyniach będzie miało kontakt z glebą rodzimą, więc nadmiar wody będzie mógł odpłynąć. Dobrym sposobem, jest ułożenie najniższej warstwy z drobnych patyków. Drugą warstwę powinny stanowić zielone pędy i inne resztki ogrodowe, kolejną - kompost nawet niedoskonale rozłożony. Na to należy nasypać żyzne podłoże uniwersalne albo do warzyw (około 30 cm). Jeżeli skrzynia będzie duża i korzenie będą się mogły rozrastać, rośliny będą dobrze rosły. Jednak - ponieważ poziom podłoża w skrzyni będzie opadał, bo części próchniczne ulegają stale rozkładowi i są wykorzystywane przez rośliny - warto systematycznie dokładać kompost (najlepiej oczywiście dobrze rozłożony). Nie ma lepszego nawozu, a przy tym nie można nim przenawozić, nie zaszkodzi więc uprawom.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE