Tuje 'Brabant' - jak ciąć tuje 'Brabant' [Porada eksperta]
Moje tuje 'Brabant' bardzo rozrosły się na szerokość. Podczas tej zimy śnieg bardzo rozkładał długie gałęzie. Poza tym rozrośnięte mocno tuje przeszkadzają innym roślinom. Tuje mają już 5 lat, są dosyć wysokie i moim zdaniem - za szerokie. Nigdy z szerokości nie ścinałam. Co mogę zrobić? Czy można teraz ściąć boki nie niszcząc roślin?
Autor: www.thinkstockphotos.com
Tak gęsty żywopłot z żywotnika jest prawdziwą ozdobą ogrodu
Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Żywotniki czyli popularnie tuje dobrze znoszą cięcie, ale nie regenerują się po cięciu grubszych pędów, tak jak dzieje się w przypadku drzew i krzewów liściastych. Dlatego aby uzyskać określony pokrój (np. żywopłot) tnie się młode pędy (około połowę nowego przyrostu). Młodsze rośliny tnie się pierwszy raz wczesną wiosną zanim ruszą pąki i drugi najpóźniej w połowie sierpnia. Usunięcie czy przycięcie grubszych pędów nie spowoduje porządnego zagęszczenia, a sprawi, że powstanie dziura, odsłaniająca wnętrze żywotnika (choć może z czasem pojawi się trochę nowych przyrostów). Czy to oszpeci rośliny trzeba jednak ocenić indywidualnie – odgiąć gałąź czy jej część przeznaczoną do wycięcia i zobaczyć jak bez niej będzie wyglądać dany egzemplarz.
Inne porady tego eksperta