Trawnik pod tują: czy przekopanie ziemi uszkodzi korzenie tui [Porada eksperta]

2013-04-29 13:44

Dwa lata temu pod trawnikiem została wysypana ziemia (10 cm). Trawnik ma już 17 lat i postanowiłem wymienić ziemię. Obok trawnika rośnie tuja, która ma już 12 m wysokości. Po zimie wystąpiły plamy żółtej trawy i mech. Zgrabiłem mech i żółtą trawę. Wierzchnią warstwę rozdrobniłem glebogryzarką. Pod tą warstwą jest jeszcze warstwa zbitej ziemi poprzerastana korzeniami tui. Nie mogę przekopać tej ziemi i postanowiłem dalej użyć glebogryzarki. Pytanie: czy i jakie jest zagrożenie dla 17-letniej tui, ponieważ ingerencja glebogryzarki prawdobodobnie uszkodzi część systemu korzeniowego tui.

Tuje kolumnowe
Autor: GettyImages Tuje kolumnowe mogą stanowić efektowny strzeliste akcenty w ogrodzie
Maria Dudek
Radzi: Maria Dudek

Mgr inż. architektury krajobrazu. Projektowanie ogrodów jest dla niej "złotym środkiem", połączeniem zainteresowań: z jednej strony artystycznych - chęci komponowania i tworzenia przestrzeni, zabawą barwami i fakturami; z drugiej strony przyrodniczych fascynacji.

Witam,Uszkodzenie korzeni zawsze wiąże się z ryzykiem dla rośliny. Jak dużym? To zależy od tego jaki roślina wykształciła system korzeniowy, czego nie da się stwierdzić bez odkopywania. Jeżeli ziemia pod tują jest zbita to podejrzewam, że nie dokonywano wcześniej regularnej wertykulacji i piaskowania trawnika. Żółte plamy trawnika mogą być też spowodowane późnym nawożeniem, jego wzrostem pod warstwą śniegu i tzw. filcowania. Zamiast wymiany całej gleby, lepiej trawnik zasilić, dosiać nowej trawy, skosić ze dwa razy i dopiero podejmować ewentualną decyzję o większych ingenrencjach.Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta