Dlaczego sumak octowiec nie kwitnie? [Porada eksperta]

2021-08-17 7:30

Mam na działce spore już drzewko sumaka octowca, ale nie wiem co się z nim dzieje, że nie zakwita. Rośnie naprawdę ładnie, ma liście, zawiązują się jego nietypowe kwiaty, które zamiast rozwijać się i stopniowo "dojrzewać", zmieniając kolor na ciemny, niestety usychają. Nic złego nie dzieje się z liśćmi, drzewko rośnie normalnie, usychają tylko końcówki - tam gdzie powinien być kwiat. Na sąsiedniej działce też rośnie sumak (nieco starszy), ale ma normalnie wykształcone kwiaty i dobrze się ma. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, bo to drugi rok z rzędu, że tak się dzieje, a wcześniej mój sumak jeszcze nie kwitł.

Sumak octowiec
Autor: GettyImages Efektownie wyglądają bordowe owocostany sumaka na tle zielonych liści
Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Prawdopodobnie pąki sumaka są atakowane przez chorobę grzybową - szarą pleśń, która objawią się występowaniem na różnych częściach roślin brunatnych plam. Porażone kwiaty, liście i owoce przestają się rozwijać i zamierają. Skuteczne preparaty do zwlaczania tej choroby to np. Signum, Teldor, Dithane Neo Tec 75 WG, Miedzian 50 WP, Amistar 250 SC.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.