Sagowiec - liście są "pozakręcane" [Porada eksperta]

2020-12-23 7:55
Sagowiec odwinięty
Autor: Maria Muszalska Liść sagowca

Mam problem z moim sagowcem. Jest duży, ma 12 długich około 50 cm długości liści. Wciąż wyrastają nowe liście, ale nie rozprostowują końcówek. Muszę przyznać, że śmiesznie wygląda, taki pozakręcany. Dbam o kwiatka zgodnie z zaleceniami, jednak to nie pomaga. Proszę o wskazówki, może coś robię nie tak? Słyszałam, że można je podlewać piwem - czy to prawda?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

To że sagowiec nie rozprostowuje końcówek to nie problem, ale cecha gatunku. Najpopularniejszy z sagowców uprawianych w mieszkaniach to pochodzący z Jawy, Chin i Japonii Cycas revoluta czyli sagowiec wygięty (na zdjęciu). Często (choć nie zawsze) brzegi jego listków są zwinięte, a całe liście wygięte w efektowny łuk. Proszę więc nic z tym nie robić. Jeśli roślina zdrowo rośnie, liście są zielone, to znaczy, ze wszystko jest w porządku. Co do piwa - nie słyszałam o takiej metodzie i właściwie trudno mi powiedzieć co miała by dać - może alkohol miałby zabić szkodniki bytujące w glebie?

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.