Sagowiec odwinięty - egzotyczna roślina doniczkowa do Twojego domu
Sagowiec odwinięty (cykas) choć wygląda jak palma, to palmą nie jest. Uprawa i pielęgnacja sagowca w domu nie sprawi zbyt wiele kłopotu. Cykas to wyjątkowo dekoracyjna roślina egzotyczna, która u nas uprawiana jest w pojemnikach. Latem można ją wystawić na balkon czy taras, ale okres chłodów musi spędzić w pomieszczeniu zabezpieczonym przed zimnem. Jak uprawiać cykas w domu?.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Sagowiec odwinięty pokrojem do złudzenia przypomina palmę, choć tak naprawdę wcale nią nie jest
Spis treści
- Czy sagowiec odwinięty to palma?
- Jak wygląda Cycas revoluta?
- Czy cykas jest trujący?
- Co lubi sagowiec?
- Czy cykas lubi zraszanie?
- Jak często podlewać sagowca?
- Na co choruje sagowiec?
- Gdzie w domu ustawić sagowca?
Wśród roślin doniczkowych uprawianych w naszych mieszkaniach sagowiec odwinięty, nazywany też potocznie cykasem (łac. Cycas revoluta), zajmuje szczególne miejsce. Roślina zaciekawia oryginalnym kształtem, niezwykłym, prehistorycznym rodowodem oraz innymi zaskakującymi cechami - dlatego przed rozpoczęciem uprawy warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.
Czy sagowiec odwinięty to palma?
Sagowiec odwinięty pokrojem do złudzenia przypomina palmę, choć tak naprawdę wcale nią nie jest, gdyż należy do monotypowej rodziny sagowcowatych (Cycadaceae), skupiającej około 100 gatunków roślin. Z wiekiem roślina tworzy gruby, sztywny, postrzępiony „pień” oraz dekoracyjny, rozłożysty pióropusz dużych, zielonych, wygiętych na zewnątrz, pierzastych, sztywnych liści. Ze względu na pękaty, niski, częściowo zagłębiony w podłożu pieniek, początkowo bardziej przypomina wyglądem owoc ananasa z pióropuszem palmowych liści na szczycie niż dorosłego sagowca.
Przeczytaj też:
Jak wygląda Cycas revoluta?
Trzeba pamiętać, że u cykasa prawie nic nie jest takie, jakim się wydaje, dlatego nie powinno nas dziwić, że również sztywny, gruby, postrzępiony „pień” z biologicznego punktu widzenia nie jest pniem, tylko kłodziną (rodzaj pnia typowy dla palm), powstałą z obumarłych liści, a roślina mimo swojego okazałego wyglądu nie jest drzewem.
Warto również wiedzieć, że cykas to jedna z najstarszych roślin jakie przetrwały do naszych czasów, gdyż jego przodkowie wywodzą się od paproci drzewiastych, żyjących na ziemi wiele milionów lat temu. Ten roślinny relikt przeszłości może być uprawiany w naszych mieszkaniach tylko dlatego, że jeden z jego gatunków okazał się stosunkowo tolerancyjny i zaakceptował trudne warunki panujące w domach. Mimo to musimy pamiętać, że roślina będzie się dobrze rozwijała tylko wtedy, gdy odpowiednio o nią zadbamy, gdyż w przeciwnym razie może zacząć chorować i tracić swoją egzotyczną urodę.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Sagowiec odwinięty pokrojem do złudzenia przypomina palmę, choć tak naprawdę wcale nią nie jest
Czy cykas jest trujący?
Na tym jednak nie koniec niespodzianek dotyczących cykasa, bo chociaż roślina wygląda całkiem niewinnie, wszystkie jej części są trujące (zawierają toksyczną cycazynę), dlatego w mieszkaniu powinniśmy znaleźć dla niej miejsce niedostępne dla dzieci i zwierząt domowych oraz wykonywać zabiegi pielęgnacyjne wokół niej w rękawiczkach ochronnych, unikając dotykania brudną ręką okolic oczu i twarzy.
Co lubi sagowiec?
Cykas kocha ciepło i światło, dlatego przez cały rok musi mieć zapewnioną pokojową temperaturę (zimą zniesie temperaturę 15-18 st. C) i bardzo jasne, ale osłonięte przed bezpośrednim słońcem miejsce uprawy.
Czy cykas lubi zraszanie?
Cykas nie jest szczególnie wrażliwy na suche powietrze (jego liście pokrywa woskowy nalot, chroniący przed nadmierną utratą wilgoci), ale będzie nam wdzięczny, jeśli od czasu do czasu spryskamy jej liście letnią wodą. Cykas dość dobrze też znosi przejściową suszę, choć woli systematyczne podlewanie, bo inaczej końcówki jego liści mogą obsychać.
Przeczytaj też:
Jak często podlewać sagowca?
Z podlewaniem sagowca nie należy przesadzać, gdyż od nadmiaru wody w podłożu, roślina łatwo gnije. Latem podlewa się co 10 dni, tak by ziemia w donicy pozostawała zawsze lekko wilgotna (ale nie mokra!). Zimą natomiast, gdy roślina przechodzi okres spoczynku, podlewamy niewielka ilością wody raz na miesiąc.
Na co choruje sagowiec?
Jeśli sagowiec ma zapewnione odpowiednie warunki uprawowe, dobrze rośnie i rzadko choruje, ale kiedy go zaniedbamy, staje się wrażliwy na choroby (np. pleśnie) i szkodniki (np. przędziorki, miseczniki, wciornastki, wełnowce). W jego przypadku atak szkodników lub patogenów stanowi jednak znacznie poważniejszy problem niż w przypadku innych roślin, gdyż cykas źle reaguje na chemiczne środki ochrony roślin i ciężko mu wtedy pomóc.
Gdzie w domu ustawić sagowca?
Sagowiec odwinięty to roślina bardzo okazała, odpowiednia głównie do dużych pomieszczeń, ponieważ jednak z natury rośnie niezwykle wolno (zwykle rozwija zaledwie 1-2 liście w ciągu roku), jego rozmiary mogą zacząć stwarzać nam problemy dopiero po wielu latach (egzemplarze rosnące w naturze osiągają 3 m wysokości po około 30 latach). Za sprawą dużych liści, roślina będzie wtedy wymagała więcej miejsca wokół siebie niż nad sobą, gdyż bardziej rozrasta się na szerokość niż na wysokość. Ze względu na powolny wzrost, nie będzie natomiast oczekiwała częstego przesadzania, dlatego jedna, większa doniczka może jej wystarczyć nawet na kilka lat.
Decydując się na uprawę cykasa, musimy pamiętać, że roślina najlepiej prezentuje się pojedynczo na eksponowanym stanowisku, dlatego nie warto umieszczać jej w kompozycjach z innymi roślinami.