Sadzonki storczyków [Porada eksperta]

2013-01-10 13:03

Witam! Mam pytanie: czy jest możliwe kupienie gdzieś sadzonek w tak zwanych szklanych fiolkach, bo jestem bardzo zainteresowana wyhodowaniem własnego storczyka. Jeżeli tak, to gdzie można to zakupić, i jak się o to pytać? Pozdrawiam Monika

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Sadzonki w tzw. flaszkach sprzedawane są na ogół przez specjalistyczne firmy produkujące je, a te niestety są wyłącznie za granicą. Można poszukać takich firm w internecie, ale to bardzo droga sprawa, bo transport jest drogi. Widziałam takie w sprzedaży na wystawie storczyków w Dreźnie. Można spróbować popytać firmy, które w Polsce uczestniczą w wystawach storczykowych, a ponieważ mają one kontakty z firmami niemieckimi, to może któraś sprowadziłaby konkretny gatunek. Wyhodowanie storczyka z sadzonki z "flaszki" to sprawa kilku lat (w pojedynczej "flaszce" jest na ogół kilka-kilkanaście roślinek). Może lepiej kupić młodą sadzonkę już zahartowaną po wyjęciu z "flaszki"?

Inne porady tego eksperta