Spis treści
Jaki wybrać rozdrabniacz do gałęzi?
Na użytek domowy wystarczy rozdrabniacz, w którym będzie można połamać na drobne kawałki gałęzie o małym przekroju – do ok. 5 cm. To jest jeden z najważniejszych parametrów rozdrabniaczy, który trzeba sprawdzić – maksymalna średnica gałęzi możliwych do włożenia do otworu.
Kolejnym jest rodzaj mechanizmu tnącego. Mogą to być obracające się noże, które poradzą sobie z cięciem cienkich gałązek i sztywnych pędów roślin. Napęd ślimakowy jest w rozdrabniaczach przeznaczonych do cięcia twardszych i grubszych gałęzi. Jeśli rozdrabniacz będzie często potrzebny na naszej działce, dobrze jest kupić taki z walcem zębatym lub turbiną z masywnymi nożami. Wygodnie jest korzystać z rozdrabniacza, który ma funkcję wciągania gałęzi. Nie trzeba ich popychać, a praca jest szybka.
Poza tym możemy wybrać rozdrabniacz elektryczny lub spalinowy. Długość kabla zasilającego (ewentualnie z przedłużaczem) ogranicza zasięg stosowania urządzenia elektrycznego, więc może lepiej kupić spalinowe. Warto też zwrócić uwagę na takie cechy, jak: pojemność zbiornika na rozdrobnione drewno, pobór mocy i głośność podczas pracy. Rozdrabniacze są wyposażone w kółka z jednej strony i stopki z drugiej, co pozwala swobodnie przestawiać je z miejsca na miejsce.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Jak wykorzystać w ogrodzie rozdrobnione ścięte gałęzie?
Pocięte rośliny można przeznaczyć na kompost. Do zdrewniałych gałęzi, które są ubogie w azot, warto dodać nawozu zawierającego znaczną ilość tego pierwiastka, na przykład saletry azotowej w ilości 3-4 kg/m3 kompostowanego materiału. Dobry jest także suszony nawóz kurzy (5 kg/m3 pociętych gałęzi). Azot potrzebny jest mikroorganizmom przetwarzającym resztki organiczne. Jeśli jest go mało – proces rozkładu zachodzi wolniej. Nawozu azotowego nie trzeba dodawać, jeśli kompostowane są niezdrewniałe pędy i inne zielone części roślin. Zawsze natomiast warto dodać kredy lub dolomitu w ilości około 3 kg/m3 resztek roślinnych.
Rozdrobnione gałęzie nadają się też do ściółkowania rabat, na przykład zamiast kory (rozkłada się je wokół roślin kilkucentymetrową warstwą). Można też nimi wysypać ścieżki w ogrodzie. Takie nawierzchnie bardzo ładnie wyglądają w warzywnikach oraz ogrodach utrzymanych w naturalnym stylu. (eb-g)
Przeczytaj też: Co zrobić ze ściętymi gałęziami na działce?

Inne porady tego eksperta