Rośliny zimozielone na słoneczny taras w bloku - poleca ekspert

Taras jest w bloku, na III piętrze, słońce od wschodu do popołudnia. Chcę uniknąć standardu z tujami i proszę o wskazanie, jakie rośliny powinnam kupić na ten słoneczny taras. Chciałabym rośliny zimozielone - ale jakie? - pyta nasza czytelniczka.

Bukszpany w donicach

i

Autor: GettyImages, Archiwum prywatne Zimozielone rośliny liściaste uprawiane w pojemnikach należy pielęgnować cały rok, także zimą

Spis treści

  1. Jakie rośliny zimozielone nadają się na słoneczny taras?
  2. Czym urozmaicić rośliny zimozielone na tarasie?
  3. Pielęgnacja roślin wieloletnich w donicach
Magdalena Muchal
Radzi: Magdalena Mucha

Ukończyła Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz studia podyplomowe na Politechnice z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Jest osobą potrafiącą doskonale zrozumieć potrzeby klientów, co uwiecznia w swoich projektach. Kocha to co robi i nie zamieniłaby tego na nic innego.

Jakie rośliny zimozielone nadają się na słoneczny taras?

Na tak nasłoneczniony taras proponowałabym przede wszystkim gatunki odporne na suszę (jeżeli nie ma Pani systemu automatycznego nawadniania).

Z roślin zimozielonych bardzo odporne na suszę są jałowce (jest dużo odmian, kolorów i form, od pionowych, przez przewieszające się i płożące). Polecam także sosny, szczególnie odmiany karłowe (jeżeli Pani lubi, mogą być szczepione na pniu) lub bardziej w formie kosówek, duże i rozłożyste.

Czym urozmaicić rośliny zimozielone na tarasie?

Takie kompozycje zimozielone można przełamać np. tawułą japońską ('Goldflame', 'Golden Princess') albo delikatnymi trawami (śmiałek darniowy, trzcinnik ostrokwiatowy 'Karl Foerster', miskant chiński 'Sielberfeder', kostrzewa sina). Można też wzbogacić kolorowo kwitnącymi bylinami (np. gaura, lawenda, szałwia, rozchodnik okazały) lub nawet roślinami jednorocznymi, które kwitną przez całe lato.

Obecnie bardzo modnie jest mieszać wszystko. Bujna zieleń, nawet z warzywami, ziołami w surowych prostych donicach może wyglądać wręcz bajkowo.

I jeszcze jedno: jeżeli donice będą zostawać na zimę na zewnątrz, wszystkie powinny być mrozoodporne z dodatkową izolacją wewnątrz dla roślin.

Przeczytaj też: Jak zabezpieczyć na zimę rośliny wieloletnie na balkonie i tarasie? Tak osłonisz je przed mrozem!

Pielęgnacja roślin wieloletnich w donicach

Żeby rośliny wieloletnie uprawiane w pojemnikach na balkonie czy tarasie jak najdłużej wyglądały atrakcyjnie, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju.

  • Rośliny powinny być dostosowane do miejsca, w którym będą rosły, bo tylko wtedy będą bujne i zdrowe, a ich pielęgnacja będzie łatwiejsza. Nie sadźmy w cieniu roślin lubiących słońce, i odwrotnie – tych, które lubią światło rozproszone, w pełnym słońcu, bo mogą chorować, częściej też będą zasiedlane przez szkodniki.
  • Większość roślin najlepiej się czuje w żyznej ziemi o odczynie obojętnym, ale są też takie, które potrzebują ziemi kwaśnej, torfowej (na przykład wrzosy, wrzośce, azalie, różaneczniki). Najlepiej kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym, zwykle jest ono wzbogacone nawozami mineralnymi.
  • Podlewanie roślin wieloletnich uprawianych w donicach wymaga systematyczności, ponieważ latem w czasie upałów woda jest intensywnie pobierana przez korzenie roślin, szybko też paruje z podłoża. Godne polecenia jest automatyczne podlewanie w postaci mini linii kroplującej (woda jest pobierana ze zbiornika i cienkimi przewodami transportowana do donic, gdzie kropelkami wypływa w pobliżu roślin).
  • Nie można zapominać o regularnym zasilaniu roślin w pojemnikach, bo ograniczona ilość podłoża w pojemniku powoduje, że szybko wyczerpują się w nim składniki pokarmowe i rośliny zaczynają gorzej rosnąć. Najwygodniejsze są nawozy wieloskładnikowe w płynie, które dodaje się do wody w trakcie podlewania. Drzewa i krzewy lepiej zasilać oszczędniej (połową zalecanej na opakowaniu nawozu dawki), bo nadmierny wzrost pociąga za sobą konieczność częstego przesadzania rośliny.
  • Jeżeli rośliny dobrze rosną i są zdrowe, nie muszą być co roku przesadzane. Jeżeli jednak mimo właściwej pielęgnacji ich wzrost jest słabszy, trzeba je przesadzić do większego pojemnika, bo to znak, że korzenie tak bardzo się rozrosły, że nie mają skąd czerpać wody i substancji odżywczych.
Murator Google News
#MuratorOgroduje: Balkon i taras w kwiatach – pielęgnacja i nawożenie
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Inne porady tego eksperta

Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE