Rośliny do ogródka nad garażem: ogród na dachu [Porada eksperta]

2020-07-20 8:11
Ogród na dachu garażu
Autor: GettyImages

Kupiłam mieszkanie z ogródkiem. Niestety, ogródek jest nad garażem i nasypanej ziemi jest tylko około 20 cm. Chcę jakoś zagospodarować ten teren. Jakie rośliny mogę posadzić w tym ogródku? Czy są jakieś rośliny pnące, które rosnąc i pnąc się, zakryją ogrodzenie?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Dwadzieścia centymetrów ziemi to niewiele, jeśli pod spodem korzenie roślin natrafią na beton. Trzeba zatem w tym ogródku nad garażem posadzić rośliny niskie o płytkim systemie korzeniowym. Możliwości jest wiele. Najprostsze rozwiązanie, to wysianie trawy i założenie rabat z niskich roślin zadarniających.

  • W pełnym słońcu dobrze poczują się: płomyk (floks) szydlasty, ubiorek wiecznie zielony, zawciąg nadmorski, gęsiówka, żagwin ogrodowy, smagliczka skalna, dzwonki, goździki, rogownica kutnerowata, rozchodniki i rojniki, macierzanki, trawy: awena, kostrzewa Gautiera i popielata.
  • W cieniu i półcieniu dąbrówka rozłogowa, fiołki, konwalia majowa, serduszki: wspaniała i okazała, hosty (jest bardzo wiele odmian od wielkich do 1,5 m średnicy do miniaturowych).

Można też posadzić większe rośliny w pojemnikach, np. skrzyniach. Tak można uprawiać pnącza, niewielkie krzewy, a nawet małe drzewka. Trzeba tylko pamiętać o systematycznym podlewaniu i okrywaniu na zimę (owija się całą skrzynię włókniną lub jutą), a pędy tylko wrażliwszym gatunkom.

Co do obsadzania ogrodzenia, w skrzyni (60x60x60) dobrze będą rosły: winbluszcz pięciolistkowy, powojniki botaniczne i wielkokwiatowe, winnik, winorośl japońska. Na zimę należy je osłaniać (jak wyżej). Można też posadzić pnące rośliny jednoroczne takie jak: kobea czy wilec (w dużym pojemniku), a bezpośrednio do podłoża można siać fasolę ozdobną (po 15 maja).

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.