Jak zrobić ogród na dachu garażu podziemnego
Ciekawym rozwiązaniem ogrodowym, coraz częściej wykorzytywanym, jest założenie ogrodu na dachu, na przykład dachu garażu podziemnego. Podpowiadamy, jak założyć taki zielony ogród na dachu i jakie rośliny można posadzić w ogrodzie na dachu.
Autor: Andrzej Szandomirski
Ogrody na dachu podziemnych garaży mają ograniczoną nośność. Grubość podłoża rzadko przekracza więc 20 cm. To utrudnia sadzenie większych roślin. Taka warstwa daje szansę dobrego wzrostu jedynie niskich bylin i krzewinek wytrzymałych na suszę. Trawnik oraz bardziej wymagające rośliny mogą rosnąć w takich warunkach tylko wówczas, gdy są często podlewane (najlepiej zainstalować automatyczne nawadnianie). Żeby wprowadzić inne rośliny, musimy przygotować im odpowiednie warunki, stawiając duże donice bez dna czy konstruując różnego rodzaju pojemniki i podwyższenia wypełnione specjalnie przygotowaną ziemią. Niewielka powierzchnia działki wymaga precyzji w projektowaniu, by połączyć funkcję ozdobną i użytkową. Częstym problemem jest zupełny brak intymności. Na ogród patrzą sąsiedzi, a szczelne i wysokie przesłony (które można wykonać tylko wtedy, jeśli pozwoli na to konstrukcja stropu garażu) często zabierają zbyt dużo światła. Dają wprawdzie uczucie izolacji od otoczenia, ale jednocześnie znacznie zaciemniają mieszkanie i ogródek.
Ogród na dachu: podłoże dla roślin
Szczególnie starannie należy przygotować ziemię, w której zostaną posadzone rośliny. Musi im ona zagwarantować właściwe warunki rozwoju przez wiele lat – dobrze zatrzymywać wodę i składniki mineralne, ale jednocześnie zapewniać bardzo sprawne odprowadzanie nadmiaru wilgoci do drenażu. Dlatego podstawowym składnikiem takiej ziemi są piasek rzeczny i różne porowate kruszywa (na przykład mielony keramzyt ogrodniczy, chalcedonit oraz perlit). Próchnica w podłożu powinna stanowić najwyżej 10-20% i musi być w postaci trwałej (tak zwana próchnica słodka – pochodząca z kompostu). Jako organiczny składnik ziemi nie nadaje się torf wysoki, który jest często stosowany w mieszankach ogrodniczych. Jest on nietrwały i bardzo szybko ulega mineralizacji. Poza tym ziemia nie może zawierać części ilastych, ponieważ zamulają włókninę oddzielającą drenaż.
Ogród na dachu: grubość warstwy podłoża
W zależności od roślin, które chcemy posadzić, warstwa podłoża powinna mieć grubość:
- 10-20 cm dla bylin, krzewinek, pnączy oraz krzewów o niewielkich wymaganiach glebowych;
- 15-25 cm dla trawnika (przy zapewnionym systematycznym nawadnianiu);
- 20-50 cm dla mało wymagających pnączy, małych krzewów i karłowych drzewek;
- powyżej 60 cm dla silnie rosnących pnączy, dużych krzewów i małych drzew.
Na typowych stropach nie da się uprawiać dużych drzew.
Ogród na dachu: konieczny dobry drenaż
W ogródku na stropie należy ułożyć sprawnie działający drenaż, który będzie odprowadzał wodę z opadów do kanalizacji przez system wpustów. Trzeba pamiętać o tym, żeby nie umieszczać na nich skrzyń czy donic. Do wpustów musi być swobodny dostęp, a spływ wody z powierzchni ogrodu nie może być zakłócony. Drenaż to zazwyczaj warstwa kruszywa lub plastikowa wytłaczana mata z otworami oddzielone od podłoża dla roślin specjalną włókniną. Musi on być ułożony na całej powierzchni ogródka. Nie wolno go pominąć na przykład w miejscu przeznaczonym dla roślin, by nasypać tam większą warstwę żyznego podłoża.
Ogród na dachu: uwaga na ciężar pojemników na rośliny
Lokalizację dużych donic i innych masywnych pojemników należy skonsultować z architektem lub konstruktorem budynku, pamiętając o tym, że możliwość obciążenia stropu garażu jest ograniczona. Trzeba przewidzieć dodatkowy ciężar poza istniejącą już warstwą podłoża. Zamiast ciężkich materiałów (na przykład ceramicznych donic czy kamiennych murków wyznaczających podwyższoną rabatę) lepiej jest zastosować lżejsze (drewno, plastik). Pojemniki należy lokalizować nad ścianami konstrukcyjnymi lub słupami podpierającymi strop – w tych miejscach można go bardziej obciążyć. Tam, gdzie nie ma miejsca na murek czy dużą donicę, można w niewielkim pojemniku posadzić pnącza i rozpiąć je na linkach, tak żeby powstała roślinna kurtyna.